WSJ: Предизборна паника в САЩ – „за да преживея вота, ще се напуша с ма*ихуана“

Американците очакват изхода от президентските избори със страх и вълнение, съобщава WSJ. Според автора на статията Моли Бол нито опитни политолози, нито професионални политици могат да предскажат кой ще спечели.

Кларкстън, Джорджия. Слънцето грее. Брус Спрингстийн дрънка на акустична китара. Въпреки видимото спокойствие обаче стадионът, пълен с хиляди демократи, кипи от нетърпение.

„Честно казано, малко ме е страх“, каза жителката на Атланта Ребека Уилямс, на 46 години, облечена с тениска с надпис „Про-наука, про-избор, про-борба“.

Мисълта да изчака още няколко седмици преди изборите я подлудяваше, да не говорим за това, което следваше след това. За да премине през това нормално, тя очакваше да изпуши „един тон марихуана“.

Остава малко повече от седмица до президентските избори, които се характеризират с необичайно малка разлика между кандидатите и цялата страна живее на тръни.

И двете страни са парализирани от напрегнато очакване и опасения, а през следващите дни страстите тепърва ще се засилват.

Кандидатите засилват кампаниите си, като отчаяно работят, за да накарат гражданите да гласуват. И Доналд Тръмп, и Камала Харис проведоха митинги в този изключително важен щат и избирателите като цяло виждат тези избори като различни от предишните – по-малко рутинно упражнение на демократите, отколкото национална паническа атака, сблъсък по здрач, който заплашва да сложи край на демокрацията завинаги.

„Спомням си изборите, когато изглеждаше, че всичко ще бъде наред, независимо от резултата“, каза 50-годишният предприемач на Стоун Маунтин Филип Апия, докато стоеше на опашка пред една от сепаретата на поляната на стадиона. „Този ​​път не се чувствам така.“

Безпокойството нараства в целия политически спектър

Според проучване на Wall Street Journal, публикувано миналата седмица, 87% от гласоподавателите смятат, че Америка ще претърпи непоправими щети, ако техният кандидат загуби.

Сред поддръжниците на Харис, 57% казаха, че ще изпитат „страх“, ако Тръмп спечели, в сравнение с 47% за последния; много по-малко хора очакват по-лека реакция на гняв или разочарование.

Поне половината от избирателите са уверени, че победата на всеки кандидат е изпълнена с насилие, а 53% смятат, че разделенията в обществото ще нарастват независимо от резултата от изборите.

Тръмп или Харис, няма значение!

Същото проучване показа, че Тръмп има малка преднина в границите на грешката, което по същество е равенство, както показват много други скорошни проучвания, както национални, така и щат по щат.

Дори гуруто Нейт Силвър, известен с правилните си прогнози за резултата от изборите, този път не може да предвиди нищо (въпреки че „интуицията му подсказва, че Доналд Тръмп ще спечели“).

Може само да се гадае как ще завърши въпросът, сякаш хората поставиха на пауза различията, което създаде напрегната и нестабилна атмосфера.

Професионалните политици не знаят какво да мислят. В интервюта политическите стратези – както демократи, така и републиканци – се колебаят между сигурността и несигурността, като вземат предвид многото фактори, които биха могли да повлияят на изхода от надпревара сред крайна несигурност.

Дали социологите подценяват или надценяват броя на гласоподавателите на Тръмп?

Истински ли е внезапният ръст на жените гласоподаватели, вдъхновен от решението за аборта, или мъжете, които харесват нетрадиционните призиви на Тръмп?

Ще надделее ли отличната обикновена организация на демократите или Републиканската партия ще навакса изоставането благодарение на неочакваната инвестиция на Илон Мъск? В такова състезание всичко може да се окаже решаващ фактор, било то климатичните условия в Уисконсин или някакъв друг скандал.

Много републиканци външно излъчват увереност, но частно признават, че не вярват напълно, че техният кандидат ще спечели.

„Няма да се изненадам, ако наблизо има някакъв спящ гигант“, каза един стратег от Републиканската партия, имайки предвид някаква скрита електорална сила, която проучванията не улавят.

„Няма да се изненадам, ако Тръмп в крайна сметка надмине очакванията на ключови групи избиратели. Или ако Харис спечели всички колебаещи се щати.“

"Вече нямам емоции. Не можете да позволите на политиката да ви накара да се чувствате емоционални", каза стратегът на Демократическата партия в Джорджия Лорън Гро-Уорго, която ръководи групата за мобилизиране на гласоподаватели Fair Fight, основана от бившия кандидат за губернатор Стейси Ейбрамс.

„Кандидатите се движат толкова близо един до друг, че просто правите това, което можете и което наистина можете да контролирате.“

Лобист на Демократическата партия във Вашингтон го каза по-кратко: „Нямам достатъчно дъвка, за да спра безпокойството си!“

Изявленията на кандидатите само засилват страха

Тази седмица Харис нарече Тръмп фашист и свика пресконференция, за да привлече вниманието към бившия шеф на кабинета на Тръмп, който нарече доскорошния си шеф потенциален диктатор.

Тръмп на свой ред нарече Харис комунист, фашист и заплаха за демокрацията, който „се опитва да унищожи страната ни“. Илон Мъск, говорейки на митинги в Пенсилвания в подкрепа на Тръмп, постоянно предупреждава избирателите, че ако Тръмп загуби, страната ще бъде обречена и никога няма да има други избори.

Ако предупрежденията имат за цел спешно да мотивират гражданите, тогава изглежда, че това работи. Към 26 октомври повече от 38 милиона американци са гласували предсрочно, според избирателната лаборатория на Университета на Флорида.

В Грузия например е регистрирана рекордна избирателна активност от началото на предсрочното гласуване. В политически противоречивото предградие на Атланта Мариета хората се редяха на дълги опашки, за да гласуват, изразявайки безпокойство за предстоящите дни и седмици.

„Нямам представа какво ще се случи, както и всички останали, така че да, има стрес“, каза ипотечният брокер Скот Еванс, 64. „Чувствам се, че живея в страна, в която не искам вече да живея. Е, тук няма достойни кандидати."

Еванс, независим гласоподавател, който първоначално беше впечатлен от Робърт Кенеди младши в изборната надпревара, казва, че страната е близо до криза, независимо кой ще спечели. "Честно казано, мисля, че ще имаме проблеми във всеки случай", каза той.

52-годишната брокерка Мария Селва, която гласува за Харис, се притеснява, че Съединените щати приемат демокрацията за даденост, подобно на Венецуела, където тя прекара част от детството си.

„Повечето хора смятат, че всичко е наред и след тези избори след четири години отново ще имаме шанс. Силно се съмнявам, че Тръмп ще спечели“, каза тя. „Не става дума само за президента, а за бъдещето на страната", добавтя тя.

Е, съпругът й Луис Бланко ще преживее предстоящото "нервност" в следващите две седмици с помощта на уиски.

Предишния следобед в Зебулон, Джорджия, малък град южно от Атланта, хиляди поддръжници на Тръмп се бяха събрали в местна църква, за да чуят своя кандидат, причинявайки километрично задръстване и окупирайки паркинга на църквата.

На екрана до сцената имаше надпис: „5 НОЕМВРИ Е НАЙ-ВАЖНИЯТ ДЕН В ИСТОРИЯТА НА НАШАТА СТРАНА“. Но и тук имаше мрачно и неспокойно настроение.

„Стигнахме толкова далеч по пътя на един тоталитарен режим“, каза 67-годишният бизнесмен от Шарпсбърг Пол Шнайдер, облечен с тениска на Тръмп.

„Ако не стане президент, ще бъде твърде късно – опитват се да ни отнемат демокрацията. Шнайдер каза, че изборите през 2020 г. са били откраднати от Тръмп, но се въздържа да заеме позиция, „за да избегне гражданска война“.

(Гражданска война) Този път няма да се сдържи.

Притесненията и опасенията на поддръжниците на Тръмп са от различно естество от тези на демократите. В крайна сметка те вече живеят в ада на демократичното управление под враждебен режим. Оттук и тенденцията да се показва подозрение по отношение на преброяването на гласовете и убеждението, че предишните избори са били фалшифицирани. В същото време те са склонни да се тревожат за бунтове или нещо по-лошо.

„Това е гражданска война – хората срещу правителството“, каза 21-годишната студентка Мадисън Бейтс, облечена с тениска на Тръмп, стояща пред Белия дом с надпис „КЪЩАТА НА ТАТО“ с големи розови букви.

"Определено мисля, че това може да се случи, ако Тръмп загуби. На хората им е писнало и това става все по-очевидно всеки ден."

69-годишната пенсионерка Пати Акин от близката Сеноя каза, че цялото й семейство вече е гласувало, така че сега остава само да чака и да бъде нервна.

„Страшно е да живееш в неведение, докато се броят гласовете, но дори и тогава няма да има гаранция за точност. Мислете за 2020 г. Страхувам се, че ще се окажем комунистическа страна, а не такава, която спазва конституцията ."

За много разтревожени гласоподаватели бъдещето е едновременно твърде ужасно за обмисляне и далечно. На митинга на Харис в Кларкстън слънцето залязваше, докато тълпата чакаше бившият президент Барак Обама да ги предупреди: „Само защото той (Тръмп) се държи глупаво, не означава, че неговото президентство няма да бъде опасно.“

50-годишен продавач на Stonecrest на име Нейтън Мълин каза, че намира чакането за деня на изборите за „изключително стресиращо“.

„Не мога да повярвам, че толкова много хора подкрепиха това“, каза той, добавяйки, че този път става дума за нещо повече от изборите „Обикновено неща като данъчната политика и подпомагането на бедните са важни в тези случаи, но сега ситуацията е напълно решена различни."

Важно за изборите в САЩ: Кога ще научим името на новия президент?

Накъде ще задуха вятъра? Камала срещу Доналд – какво означава това за България?

US медии: Страх в САЩ, страната е по-разделена от всякога, възможни са изблици на насилие по време и след вота

Пред финансов колапс ли са САЩ? Шефът на JPMorgan предрича ужасна икономическа криза

РЕШАВА СЕ СЪДБАТА НА СВЕТА! ОЧАКВАЙТЕ В БЛИЦ НАЙ-ВАЖНОТО ЗА ИЗБОРИТЕ В САЩ, КОИТО ЩЕ ОПРЕДЕЛЯТ ХОДА НА ЧОВЕШКАТА ИСТОРИЯ!

Related posts

УНИАН: Руски войски напират да пробият до Купянск, град Волчанск вече го няма

Армията ни влиза в акция: Свикват запаса!

При нови избори в НС влиза още една партия, следва шокиращо разместване