Newsweek с големи разкрития за руската армия, ето какво се случи преди 2025 година

Близо три години след пълномащабното си нахлуване в Украйна руската армия понесе болезнени удари, но вложи ресурси, за да се увери, че може да възстанови военните си сили, които се бият на фронтовата линия в съседната страна, пише Newsweek.

Киев успя да направи истински пробив в Черноморския флот на Москва, изтласквайки много от активите на Русия по-далеч от крайбрежието на Украйна и принуждавайки Кремъл да се откаже от способността си да използва бази на анексирания Кримски полуостров.

Войната, която осигури на Москва значителни печалби в източната част на Украйна през 2024 г., струва скъпо на руските сухопътни сили. Според данни на Украйна повече от 780 000 войници са били убити или ранени от февруари 2022 г.

Западните оценки са малко по-ниски, но са съгласни с украинските оценки, че загубите на Москва са достигнали най-високите си точки тази есен и през зимата в Украйна.

В началото на декември правителството на Украйна заяви, че Русия е загубила 3 милиарда долара оръжия и оборудване само през ноември.

Но нейните военноморски флотове, разположени другаде по света, остават до голяма степен невредими, въпреки че Украйна от време на време е атакувала руския флот в Балтийско море със саботажни усилия и в Каспийско море.

Още през април началникът на американската армия в Европа генерал Кристофър Каволи каза, че Русия е загубила само около една десета от военновъздушните си сили в Украйна.

Армията на Москва не е загубила "никакъв капацитет" в някои области – включително нейните стратегически сили, космически способности и авиация на далечни разстояния, каза Каволи пред американски законодатели по-рано тази година.

Надявайки се да компенсира значителни загуби, Москва постави индустрията си на бойна основа и е в състояние да попълни голяма част от оборудването, което губи, въпреки че западни експерти поставят под съмнение качеството на оборудването, което сега замества загубите, понесени от Русия.

Но войната също така беше причина за въвеждане на нови технологии, използвани за първи път, тъй като Москва отделя приблизително 40 процента от държавните разходи за своите въоръжени сили.

В първите седмици на войната Русия каза, че е използвала своята ракета "Кинжал" за първи път при удар по оръжеен склад в Западна Украйна.

"Кинжал" е хиперзвукова балистична ракета, която оттогава се използва широко срещу Украйна. Това беше едно от оръжията от „следващо поколение“, представени от руския президент Владимир Путин през 2018 г., и обикновено се изстрелва от модифицирани изтребители МиГ-31.

Близо две години по-късно, в началото на 2024 г., изследователи в Киев казаха, че Москва е използвала друга ракета от „следващо поколение“ срещу Украйна – Циркон. Руски служител каза в средата на 2022 г., че Москва е приключила тестването на хиперзвуковата ракета Циркон.

Хиперзвукова означава, че една ракета може да се движи поне пет пъти със скоростта на звука и е много маневрена.

През ноември 2024 г. Русия изстреля това, което описа като нова хиперзвукова балистична ракета със среден обсег, по украинско отбранително съоръжение в централен регион Днепър. Първоначално украинските власти съобщиха за нападение с използване на междуконтинентална балистична ракета.

Москва каза, че Орешник, което се превежда като „лешниково дърво“, може да се движи със скорост 10 пъти по-висока от скоростта на звука или 10 Маха. Украински официални лица казаха, че ракетата, ударила Днепър, е достигнала 11 Маха. Путин каза в средата на декември, че Русия ще започне масово – производство на ракетата "Орешник" за "защита на сигурността на Русия и нашите съюзници".

Русия също започна да използва балистични ракети, доставени от нейни съюзници, като Иран и Северна Корея.

Военните в Москва обявиха в края на декември, че това е нов полк, който ще използва системи за противовъздушна отбрана С-500, които са били в процес на разработване от години като модернизация на действащите С-400. Украинското военно разузнаване каза още през юни, че Русия е преместила части от експерименталната система в Крим.

Танкове и бронирани машини

Русия загуби значителен брой от своите танкове и бронирани превозни средства в първите няколко месеца от пълномащабното си нахлуване. Британският мозъчен тръст – Международният институт за стратегически изследвания, заяви през февруари 2024 г., че Москва е загубила повече от 3000 танка в Украйна, брой надхвърлящ инвентара й, когато започна инвазията си през 2022 г.

Русия беше принудена да разчита силно на танкове и бронирани превозни средства от огромните си запаси от съветската епоха и да изтегли оборудване от склада. Известно е, че Москва е извадила танкове от музеите и е натъпкала остарели превозни средства с експлозиви, за да ги пусне към украинските сили.

Кремъл също така публикува разчет от срещата между Путин и ръководителя на най-голямото филмово студио в Русия миналия месец, в която генералният директор призна, че студиото е изпратило близо 30 танка Т-55, 8 танка ПТ-76 от съветската епоха, плюс шепа пехотни бойни превозни средства и камиони за военните, за да подкрепят военните усилия.

Но запасите са ограничени и Русия каза, че е увеличила масово производството си на нови бронирани машини и танкове. Западните експерти са скептични относно качеството на тези превозни средства.

Войната също видя краткото представяне на T-14 Armata, приветстван като "пробив", който някога беше етикетиран от високопоставен служител на британската армия като "най-революционния танк от десетилетие".

Но британското министерство на отбраната заяви през януари миналата година, че руските сили, разположени в Украйна, не са били склонни да приемат първия транш от T-14, предоставен им, защото превозните средства са били в толкова лошо състояние. Правителството на Обединеното кралство описа Т-14 като "преследван от забавяния".

Руските държавни медии съобщиха през април 2023 г., че танковете са пристигнали в Украйна, а в рамките на месеци руската държавна информационна агенция съобщи през август 2023 г., че Т-14 ще бъдат променени след опита в Украйна.

Имаше и по-импровизирани промени в руските танкове . Унизително наричани „резервоарни костенурки“, адаптирани танкове със закрепена стоманена защита се появиха по фронтовите линии в Източна Украйна тази година.

Украински бойци също съобщиха, че Русия използва цивилни автомобили и бъгита за голф, за да напредва на бойното поле.

Дронове

Украйна и Русия постигнаха огромен напредък в технологиите за безпилотни самолети от февруари 2022 г., като и двете страни се наблюдават отблизо от международната общност, осъзнавайки как безпилотните технологии промениха формата на войната.

Москва, подобно на Киев, използва широка гама дронове, които се актуализират и променят много често – на няколко седмици.

Тези безпилотни самолети са били разположени във военните усилия на Русия, от разузнаване до удари по украински позиции.

Сред най-използваните руски безпилотни самолети са разработените от Иран ударни безпилотни летателни апарати Shahed, отдавна разположени от Москва срещу Украйна.

Те издават отличителен тих жужен шум и Киев сравнително лесно ги сваля, след като бъдат открити. Но най-трудната част е да се забележат дроновете на първо място, а Москва надгражда дизайна им няколко пъти, включително ги боядисва в черно за нощни удари.

Москва и Киев са се насочили към комерсиални дронове, въпреки че Русия все още използва военни дронове като Orlan и Lancet, отбеляза Самуел Бендет от базираната във Вашингтон организация с нестопанска цел за изследвания и анализи CNA.

Общата тенденция и от двете страни във войната е да се отдалечат от скъпите самостоятелни дронове, предпочитайки голям брой евтини дронове, които могат да бъдат „бързо сглобени, бързо пуснати на работа и бързо загубени“, каза Бендет пред Newsweek.

Руските и украинските сили също все повече използват дронове, контролирани от оптични влакна, за да пробият тежка електронна война, отбеляза той.

Русия все още играе наваксващо изоставане в някои области на безпилотни системи, като наземни дронове, наземни дронове и тежки многороторни дронове, но се отдалечава от тяхното развитие, особено в доброволческия и частния сектор, каза Бендет.

Русия, следвайки примера на Украйна, също обяви, че ще сформира специален клон за безпилотни самолети в армията до третото тримесечие на 2025 г.

Реактивни самолети

Русия разполага с богат набор от самолети, от най-новите си стелт джетове до отдавнашните си хеликоптери. По данни на Украйна Русия е загубила около 369 самолета и 329 хеликоптера. Това не може да бъде независимо потвърдено.

Украинското военно разузнаване заяви през юни 2024 г., че е ударило един от прехвалените руски изтребители Су-57, известни също с псевдонима си от НАТО Felon, в това, което описа като „първият подобен случай в историята“.

Разузнавателната агенция GUR каза, че е ударила стелт изтребителя Су-57 на летището в Ахтубинск, в южната руска република Астрахан, която се намира на стотици мили от фронтовата линия на бойните действия.

Москва се стреми да държи своите най-модерни стелт самолети Су-57 от пето поколение далеч от системите за противовъздушна отбрана на Украйна. За разлика от други изтребители, широко използвани в Украйна, като руските самолети Су-35, изтребителите Су-57 не са изиграли основна роля във въздушното присъствие на Кремъл в Украйна.

Тактика и структура

Военната тактика и стратегия на Русия са се развивали в различни моменти от войната, но експертите като цяло казват, че Москва е започнала да разчита на атаки, водени от пехота, използвайки голям брой войници, за да преодолее украинската защита малко по малко.

„Русия започна тази война с много съветски неща“, каза Андрий Зюз, бивш главен изпълнителен директор на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна и настоящ ръководител на технологиите в базираната в Лондон компания Prevail.

„От тактиката към оръжията“.

„Но те се учат бързо, като променят тактиката и постигат успех в безпилотните самолети и радиоелектронната война“, каза той пред Newsweek , добавяйки, че така наречените „месни атаки“ на Русия са съчетани с тяхното въздушно превъзходство и огромен брой ракети.

Формата на руската армия се промени и загубите се увеличиха, като Кремъл стартира кампании за набиране на персонал.

Москва преструктурира армията си, за да подпомогне краткосрочните си нужди в Украйна, както и да предприеме по-дългосрочни реформи, по-насочени към НАТО.

Москва обяви частична мобилизация през септември 2022 г. – единственото подобно действие, което Кремъл е предприел по време на пълномащабната война – призовавайки резервисти в армията.

Освен че привлича резервисти, Русия е използвала частни военни компании или наемници в различна степен по време на войната, въпреки че те са останали на заден план след смъртта на Евгений Пригожин , лидер на влиятелната група Вагнер, и нейния преустановен бунт срещу Кремъл в средата на 2023 г.

Затворници, лишени от свобода в Русия, или изпратени по друг начин в така наречените „наказателни части“ или отряди „Буря-Z“, са силно замесени в боевете.

Русия също така накара чуждестранни граждани да се присъединят да се бият от нейно име, предлагайки това, което може да се разглежда като конкурентни заплати и руско гражданство.

В микса също има чеченски бойци под лоялния на Путин Рамзан Кадиров и, наскоро, хиляди севернокорейски войници, насочени в южния руски регион Курск, за да се борят срещу хватката на Украйна върху руска земя.

Related posts

УНИАН: Руски войски напират да пробият до Купянск, град Волчанск вече го няма

Армията ни влиза в акция: Свикват запаса!

При нови избори в НС влиза още една партия, следва шокиращо разместване