Forbes: Украинското командване може да е пратило войници да умрат безсмислено в Запорожка област

Украински войски са осъществили настъпление в Камянске, малко село в Запорожка област, което остава под руски контрол. Възползвайки се от объркването, създадено при ротацията на руските войски, украинските сили постигат рядък напредък на южния фронт.

Според публикация на Forbes, въпреки успеха, действията пораждат въпроси относно стратегическото планиране на украинското командване.

Камянске – символ на напредък или изолиран успех?

Селото, с предвоенно население от около 2000 души, е заобиколено от блатисти местности край река Днепър. То е едно от малкото места, където украинските сили са напреднали през последните седмици.

Въпреки това, успехът в Камянске може да е краткотраен. Украинските войници, които заемат позициите си там, са подложени на постоянни атаки от руски дронове и артилерия. Малките украински части са изолирани, разпръснати в труднопроходимия терен и под постоянна заплаха от елиминиране.

Въпроси към украинското командване

Стратегическото значение на операцията в Камянске остава неясно. Украинската депутатка Маряна Безуглая, известна със своите критики към военното планиране, остро разкритикува действията:

„Ние не се различаваме от руснаците, провеждайки месни нападения, възстановявайки позиции в низините, често без допълнителна разузнавателна информация и сътрудничество на частите.“

Тя поставя под съмнение целесъобразността на насочването на ресурси към южния фронт, докато критични позиции в Донецка област са подложени на интензивни руски атаки.

Руският отговор

Руски блогъри и анализатори, като Романов, коментират, че украинските войски в Камянске са в изключително уязвима позиция. Според тях украинските части са изолирани и ще бъдат неутрализирани без трайни стратегически резултати.

„Зоната на присъствие на противника е локализирана. Противникът е разпръснат на групи от по трима души и се крие в къщи. Къщите се разрушават“, пише Романов.

Последствия и бъдеще

Случаят с Камянске подчертава разногласията в украинското командване. Докато критиците настояват за по-добра координация и приоритет на критичните зони, операции като тази поставят под съмнение ефективността на взетите решения.

Резултатът от настъплението в Камянске може да няма сериозно военно значение, но рисковете и човешките загуби, свързани с него, може да доведат до по-сериозен дебат за реформите във военната структура на Украйна.

Related posts

МВР огласи стряскащи данни за загиналите на пътя

Василев тръгна по клюката, шокира с думи за преговорите между ГЕРБ-СДС и ДБ

Таксиджия удари паркирала кола и втрещи с небългарската си постъпка ВИДЕО