Начало Последно добавени Diplomacy Watch: Путин отговори на американското разрешение с удара по Днепър

Diplomacy Watch: Путин отговори на американското разрешение с удара по Днепър

от evrokradec
0 коментара

Тъй като войната в Украйна премина своята граница от 1000 дни тази седмица, напускащата администрация на Байдън направи значителна промяна в политиката, като вдигна ограниченията върху ключови оръжейни системи за украинците – предизвика вълна от гняв, предупреждения и ответен удар с балистични ракети от Москва, пише Responsible Statecraft.

В четвъртък Русия изстреля това, което украинските военновъздушни сили смятаха за нападение с неядрена междуконтинентална балистична ракета (ICBM) срещу украинския град Днепър, което е първият път, в който се използват подобни оръжия и се бележи сериозна точка на ескалация във войната.

В телевизионно обръщение руският президент Владимир Путин потвърди, че Москва е изстреляла балистични ракети със среден обсег, а не междуконтинентални балистични ракети. Той добави, че ударите с голям обсег от Украйна тази седмица са придали на регионалния конфликт елементите на глобален и че Русия може да използва ракетите срещу страни, които са позволили на Украйна да удари дълбоко в Русия.

Стъпка и отговор

Ударът се разглежда до голяма степен като отговор на разрешението на администрацията на Байдън на украинската армия да използва произведената в САЩ ракетна система ATACMS, за да удари по-дълбоко в руска територия. Във вторник се съобщи, че Украйна е използвала системата, за да изстреля шест ракети в западната част на руския град Брянск.

Украинският президент Володимир Зеленски ръководи продължилите месеци усилия за разрешение на НАТО да нанесе по-дълбок удар в Русия. Във вторник, според CNN , той каза, че армията му вече разполага с американската система ATACMS и свои собствени възможности за удари на далечни разстояния и че „ние ще използваме всичко това“.

Украинската армия също удари руски цели с произведени в Обединеното кралство ракети с голям обсег Storm Shadow в сряда. Някои руски официални лица предупредиха , че ударите могат да доведат до „трета световна война“.

Позицията на Москва от месеци е, че атака срещу руска територия с британски, френски или американски ракети би представлявала пряка война срещу тези страни. Руският посланик в Обединеното кралство Андрей Келин удвои тази заплаха, след като Украйна изстреля доставени от Обединеното кралство ракети Storm Shadow по Русия в сряда.

„Великобритания и Обединеното кралство сега са пряко замесени в тази война, защото тази стрелба не може да се случи без персонал на НАТО, също и британски персонал“, каза Келин.

Ядрени оръжия

По-рано тази седмица, като очевидно предупреждение към Запада, Путин подписа актуализация на руската ядрена политика, която намалява прага за ответен удар.

Ревизираният документ казва, че Русия може да използва ядрени оръжия в отговор на ядрен удар срещу Русия или нейните съюзнически нации, или в отговор на агресия срещу Русия или Беларус с конвенционални оръжия, застрашаващи техния суверенитет или териториална цялост.

Доктрината също така декларира , че атака от страна на неядрена сила, подкрепена от ядрена сила, се счита за съвместна атака и че атака от един член на НАТО ще се счита за атака от всички членове.

Белият дом заяви, че позицията не е изненада и че няма да отговори с промяна на собствената си ядрена политика.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец