Начало Последно добавени Bloomberg: Китай предпочита Харис пред Тръмп, защото…

Bloomberg: Китай предпочита Харис пред Тръмп, защото…

от evrokradec
0 коментара

Въпреки че Китай не изпитва симпатии към нито един от двамата кандидати за президент на САЩ, според разговорите в Пекин последователността на Камала Харис е предпочитана пред непредсказуемостта на Доналд Тръмп.

През последната година отношенията между САЩ и Китай се стабилизираха, независимо от продължаващите сериозни разногласия по отношение на Тайван, Южнокитайско море и въведените от президента Джо Байдън мерки срещу износа на високотехнологични чипове и други технологии.

Важна роля за това изиграха редовните и не особено отразени в медиите разговори между китайския външен министър Уан И и съветника по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан, пише в свой анализ Bloomberg.

За Китай отношенията със САЩ не са особено добри, но са по-добри, в сравнение с тези преди няколко години, когато всякаква комуникация беше прекъсната след посещението на Нанси Пелоси в Тайван, а впоследствие администрацията на Байдън свали предполагаем шпионски балон, който летеше над САЩ.

Дискусиите със Съливан от Виена до Банкок допринесоха за овладяване на конфликтите и проправиха пътя за очакваната по-късно тази година нова среща между Байдън и президента Си Дзинпин, предава "Труд".

За Китай президентството на Харис ще даде на Си възможност да надгради върху тази основа и да осигури донякъде стабилна външна обстановка, докато властите в Пекин са фокусирани върху съживяването на икономиката, която е засегната от дефлационен натиск, резултат от усилията за охлаждане на балона на недвижимите имоти.

Основен риск пред тази стратегия е Тръмп, който заплаши да наложи мита на Китай в размер на 60% – размер, който би унищожил търговията между най-големите икономики в света.

"Сред китайските експерти преобладава мнението, че

Харис означава повече последователност

поне през първите една-две години от нейното председателство", казва Джу Дзюнуей, бивш разузнавач в Народната освободителна армия, който понастоящем е директор на отдела за изследвания на САЩ в Grandview Institution в Пекин.

"Докато Тръмп вещае по-широки възможности, добри или лоши, с множество изненади и потенциално повече проблеми за Китай, САЩ и техните съюзници, та дори и за целия свят."

Китай не иска да бъде възприет, че се опитва да влияе на изборите, а американски представители твърдят, че засега не наблюдават особено обезпокоителна активност, въпреки че постоянните предупреждения към Пекин да не се намесва в президентския вот през ноември.

В началото на този месец служители от Службата на директора на националното разузнаване заявиха, че Китай се опитва да окаже влияние върху изборите за Конгрес, като таргетира кандидати, които според Пекин застрашават интересите на страната по теми като Тайван.

По време на ежедневните брифинги на Министерството на външните работи в Пекин, запитани за изявленията на Харис или Тръмп, говорителите обикновено отказват да ги коментират, но същевременно заявяват, че са против усилията Китай да бъде превърнат в тема на предизборната кампания.

На неотдавнашна публична лекция в Сингапур Чен Дунсяо – президент на Шанхайския институт за международни изследвания и съветник на китайското правителство – заяви, че макар мненията в Китай да варират, съществува консенсус, че "втората администрация на Тръмп

вероятно ще доведе до по-голяма несигурност

нестабилност и непредсказуемост в сравнение с президентството на Камала Харис".

Желанието на Китай да продължи да укрепва отношенията си със САЩ стана очевидно, когато през август Съливан пътува до Пекин за разговори с Уан и Си. Въпросът, който американските официални лица чуваха отново и отново, беше: Защо просто да не сме приятели?

Екипът на Байдън напусна продължилите повече от 10 часа срещи – някои от които в рамките на седемстепенна вечеря – с впечатлението, че Пекин иска да стабилизира отношенията преди изборите в САЩ.

Малко въпроси бяха зададени за потенциалната администрация на Харис, а американският екип не пожела да прогнозира какви политики ще провежда тя.

Въпреки това Съливан и екипът му подчертават, че Харис участва в изготвянето и изпълнението на политиките на администрацията на Байдън в Индо-Тихоокеанския регион, където съюзниците в него се противопоставят на Пекин както в икономически план, така и в областта на националната сигурност.

На проведения впоследствие пресконференция Съливан изтъкна, че Харис по-рано се е срещала както със Си, така и с премиера Ли Цян, и че споделя мнението на президента Байдън, че е от съществено значение отговорното овладяване на това съперничество, така че

"да не се стигне до конфликт или конфронтация"

"Те осъзнават, че изборите са деликатни периоди, а преходите – също, и че е важно да се осигури отговорно управление по време на избори и смяната на властта”, каза Съливан за Китай. "В това вярваме и ние.”

Морган Финкелстийн, говорител на кампанията на Харис по въпросите на националната сигурност, заяви, че вицепрезидентът "е наясно със заплахите от страна на Китай и като президент ще гарантира, че Съединените щати ще спечелят съревнованието през 21-ви век".

"Тя ще се противопостави на опитите на Китай да подкопае глобалната стабилност и просперитет", каза Финкелстийн. "Тя ще работи в тясно сътрудничество с нашите съюзници и партньори, за да се справим с тези предизвикателства, като същевременно инвестираме в собствените си източници на сила.”

След дебата през септември китайските власти се интересуват много повече от политиките и екипа на Харис, казва лице, запознато с дейността на посолството на КНР във Вашингтон. Засега не е съвсем ясно какви действия ще предприеме Харис спрямо политиката спрямо Китай, но в хода на дебата тя разкритикува Тръмп за разрешаването на продажбата на високотехнологични продукти на китайски фирми и за благодарността към Си в първите дни на пандемията от Covid-19.

"Китай бленува да се възползва от слабостта и некадърността на Камала", казва Брайън Хюз, старши съветник в кампанията на Тръмп.

Ръш Доши, доцент в университета в Джорджтаун, който в периода 2021-2024 г. е бил заместник-старши директор по въпросите на Китай и Тайван в Съвета по национална сигурност, заяви, че в Китай някои лица се допитват до западни представители и представители на академичните среди дали коментарите на Тръмп, в които той предполага, че САЩ не биха защитили Тайван, не дават зелена светлина на Пекин да употреби сила срещу острова.

Засега от разговорите в Пекин личи желанието на правителството на Си да запази по-стабилните дипломатически отношения, установени през последните няколко години от Байдън.

"Никой не иска да съсипе тези усилия и да избере безумния подход, поне от китайска гледна точка", казва Джу от Grandview, където редовно се провеждат срещи с дипломати и делегации от САЩ, Европа и други държави. "Ако някой каже, че Тръмп е по-добър, защото ще нанесе повече вреди на САЩ и техните съюзници, мисля, че трябва да се шегува".

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец