BBC: Фронтът в Украйна може да „рухне“, тъй като Русия набира скорост

Решението на президента Байдън да предостави противопехотни мини на Украйна и да разреши използването на ракети с голям обсег на руска територия идва, докато руската армия ускорява своите печалби по фронтовата линия, пише Би Би Си.

Данни от Института за изследване на войната (ISW) показват, че Русия е спечелила почти шест пъти повече територия през 2024 г., отколкото през 2023 г., и напредва към ключови украински логистични центрове в района на Източен Донбас, предава "Труд".

Междувременно изненадващото нахлуване на Украйна, в района на Курск в Русия, се проваля. Руските войски отблъснаха настъплението на Киев. Експерти поставиха под съмнение успеха на офанзивата, като един от тях я нарече "стратегическа катастрофа" предвид недостига на работна сила, пред която е изправена Украйна.

Тези развития идват във време на повишена несигурност с задаващата се втора администрация на Доналд Тръмп. Новоизбраният президент на САЩ обеща да сложи край на войната, когато встъпи в длъжност през януари, като някои се опасяват, че той може да намали бъдещата военна помощ за Украйна, пише още Би Би Си.

През първите няколко месеца на войната фронтовата линия се премести бързо, като Русия навлезе бързо, преди да бъде отблъсната от украинска контраофанзива. Но през 2023 г. нито една от страните не постигна големи печалби – като конфликтът до голяма степен изпадна в задънена улица.

Но новите данни на ISW показват, че историята през 2024 г. е по-благоприятна за Русия. ISW базира своя анализ на потвърдени кадри от социалните медии и доклади за движение на войски.

Данните на ISW показват, че силите на Москва са превзели около 2700 кв. км украинска територия досега тази година, в сравнение с едва 465 кв. км през цялата 2023 г., почти шесткратно увеличение.

Д-р Марина Мирон, изследовател в областта на отбраната в Kings College London, предположи пред BBC, че има вероятност украинският източен фронт „всъщност да се срине“, ако Русия продължи да напредва с темпове.

Повече от 1000 кв. км са заснети между 1 септември и 3 ноември, което предполага, че тласъкът се е ускорил през последните месеци. Две области, носещи тежестта на този напредък, са Купянск в Харковска област и Курахове, стъпало към ключовия логистичен център Покровск в Донецка област.

Украйна започна своето ударно нахлуване в руския регион Курск през август. Не е ясно защо Русия отне толкова време, за да отговори на операцията, при която войските на Киев бързо установиха контрол над редица гранични общности.

Д-р Мирон предположи, че докато Кремъл щеше да търпи вътрешнополитически разходи, докато нахлуването продължаваше, руският генерален щаб имаше желание да задържи украинските сили вързани в Курск, докато силите му постигаха успехи другаде по фронтовата линия.

Но сега Москва явно възнамерява да си върне територията, изгубена на нейна земя. Около 50 000 войници са разположени в региона, пише изданието.

В Украйна продължават да се опасяват, че Тръмп може да намали военната помощ като средство да принуди Киев да седне на масата.

Във вторник Украйна изстреля доставени от САЩ ракети с голям обсег към Русия за първи път – ден след като Вашингтон й даде разрешение да го направи. Смята се, че решението е взето отчасти, за да помогне на Украйна да се задържи част от района на Курск, за да се използва като разменна монета в бъдещи преговори.

Д-р Мирон коментира пред BBC, че напредъкът на Русия им е осигурил по-силна преговорна позиция, докато новият външнополитически екип на Тръмп се подготвя да встъпи в длъжност.

„Това, което те контролират в момента, им дава известно предимство“, каза тя. „Ако се стигне до преговори, сигурен съм, че както руската страна подчертава, „ще го направим въз основа на конфигурацията на бойното поле. От руска гледна точка те имат много по-добри карти от украинците.”

Related posts

УНИАН: Руски войски напират да пробият до Купянск, град Волчанск вече го няма

Армията ни влиза в акция: Свикват запаса!

При нови избори в НС влиза още една партия, следва шокиращо разместване