71% смъртност: Какво убива руските мъже в трудоспособна възраст, без да ходят на война?

Руските законотворци от Вологодска област, разположена северно от Москва, предложиха ограничаване на продажбите на алкохол до два часа дневно в работни дни, след като местния губернатор съобщи за „ужасяваща“ смъртност, предаде Ройтерс.

Губернаторът на Вологодска област Георги Филимонов каза, че71% от смъртните случаи на мъже в трудоспособна възраст имат връзка с консумацията на алкохол, включително заради болести като цироза и сърдечни заболявания.

„За една година разпространението на алкохолизъм е нараснало с 30 процента. Картината е ужасна“, каза той в 8-минутно видео обръщение, публикувано в канала му в „Телеграм“ и представи законопроекта като спешна намеса в областта на общественото здравеопазване.

„Не можем да останем безразлични, когато наши сънародници умират“, посочи губернаторът и добави: „Ако хората умират, и умират като по време на война, кой ще дойде на тяхно място?“

Законопроектът, който се обсъжда от местните законодателни власти, ще позволи магазините да продават алкохол само от 12 ч. на обяд до 14 ч. в работни дни, докато продажбите в почивни и празнични дни ще останат незасегнати. Ако законът бъде приет, ограниченията ще влязат в сила на 1 март следващата година.

Демографски проблеми

Демографските проблеми излизат на преден план в Русия, откакто страната започна война срещу Украйна, а официалните данни, публикувани миналия месец показаха, че

раждаемостта е спаднала до най-ниското си ниво за последните 25 години.

Средната продължителност на живот в Русия миналата година е била 73,1 г., показва официалната статистика.

Данни от Евростат за същата година показват, че гражданите на страните от Европейския съюз живеят средно до 81,5 г.

Според данни на Световната здравна организация, Русия традиционно държи първите места по консумация на алкохол в Европа.

„Нанасят се непоправими щети на здравето на бъдещите поколения, на икономиката, на нашия обществен, социален и културен живот“, каза Филимонов. „И всичко това се случва в условията на мир, не на фронтовата линия“, добави той.

Кремъл каза, че подобни ограничения не се обсъждат на федерално ниво, след като депутат от долната камара на парламента каза пред медиите, че подкрепя постепенното ограничаване на продажбите на алкохол в Русия.

С чашка в ръка

Руските и съветските лидери и преди са се опитвали да променят навиците за употреба на алкохол, но инициативите им са имали ограничен успех.

През 2010 г. Владимир Путин, който тогава беше премиер, одобри ограничения за продажбите и производството, наложи по-високи данъци и въведе пречки пред рекламата на алкохол.

Последният император на Русия – цар Николай Втори, също въвежда забрана за продажба на твърди алкохолни напитки през 1914 г. при избухването на Първата световна война. По-късно, през 1925 г. Йосиф Сталин отменя забраната и въвежда системата на държавния монопол върху водката, за да се пълни държавната хазна.

Related posts

При нови избори в НС влиза още една партия, следва шокиращо разместване

Армията ни влиза в акция: Свикват запаса!

Акция на полицията в Свети Влас тази вечер