Начало Последно добавени 7 невероятни открития, които ще бъдат запомнени и след 2024 г.

7 невероятни открития, които ще бъдат запомнени и след 2024 г.

от evrokradec
0 коментара

През 2024 г. научни пробиви и археологически находки хвърлиха нова светлина върху историята, космоса и дори ежедневието ни. От откриването на втория по големина диамант в света до разкриването на ново произведение на Шопен, ето седем от най-вълнуващите открития, които оставиха своя отпечатък върху годината.

1. Вторият най-голям диамант в света

През август канадската минна компания Lucara Diamond Corp. обяви, че е открила втория по големина диамант, намиран някога – 2492 карата. Камъкът е намерен в мината Кароуе в Ботсвана, където през 2015 г. беше открит настоящият рекордьор на второ място – Lesedi La Rona, 1109-каратов камък.

Две години по-късно той бе продаден за 53 млн. долара. Най-големият известен диамант в света е 3106-каратовият диамант Cullinan, намерен в Южна Африка през 1905 г.

2. Подробности за последните часове от живота на Платон

Новоразшифрован текст от древен папирусов свитък описва последните часове и мястото на погребението на Платон. Свитъкът е бил запазен под пластове вулканична пепел след изригването на Везувий, погребало Херкулан и Помпей през 79 г. пр.н.е.

Той е открит отново през 1750 г., но досега не беше разчетен. В текста се описва как древногръцкият философ, страдащ от силна треска на смъртния си одър, слушал музика, изпълнявана на флейта от поробена тракийка. Платон умира скоро след това в Атина около 348 или 347 г. пр. н. е. на 80 или 81-годишна възраст.

3. Течна вода на Марс

Учени твърдят, че са открили огромни океани с течна вода под повърхността на Марс. Наличието на речни корита, делти и променени от водата скали на Марс означава, че сега се смята, че водата е текла през планетата допреди около три милиарда години.

Подземните резервоари биха могли да осигурят потенциална среда за марсиански живот, но за съжаление вероятно никога няма да разберем, тъй като водата се намира на дълбочина до 20 км под повърхността.

4. Най-старото сирене в света

Сиренето е начин за удължаване на трайността на млякото. Малко вероятно е обаче древните хора да са очаквали то да издържи толкова дълго. Преди две десетилетия археолози откриват мумии в гробници в Северозападен Китай.

Около врата на мумиите имало странно вещество: 3500-годишно сирене. ДНК анализът показал, че това е кефир – вид меко сирене, което се приготвя от козе мляко. Кефирът вероятно е помогнал на тези хора да се справят с проблема с непоносимостта към лактоза и да използват по най-добрия начин своите кози стада.

5. Ново произведение на Шопен

В библиотека в Ню Йорк е открит неизвестен валс на Фредерик Шопен. Полският композитор умира преди 175 години на 39-годишна възраст. Това е първата му неизвестна творба, намерена от близо век насам. Шопен е бил на двайсет и няколко години, когато композира краткия, но забележителен валс върху ръкопис с размерите на пощенска картичка.

Възможно е първоначално да е бил предназначен за подарък, но за разлика от другите му известни подарени валсове, Шопен не го е подписал, което подсказва, че в последния момент може да е променил решението си.

6. Най-отдалечената известна галактика

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ счупи собствения си рекорд за откриване на най-отдалечената известна галактика. Наречена JADES-GS-z14-0, колекцията от звезди е била забелязана във вида, в който се е намирала само 290 млн. години след Големия взрив.

Казано по друг начин – ако Вселената е на 13,8 млрд. години, това означава, че наблюдаваме галактиката, когато космосът е бил само на 2% от сегашната си възраст. Предишният рекордьор на телескопа беше галактика, наблюдавана на 325 млн. години след Големия взрив.

7. Статуя на бог Хермес

Мраморна скулптура на гръцкия бог Хермес е била скрита преди около 1600 години и се появи едва това лято. Български археолози направиха находката през юли по време на разкопки на територията на древния град Хераклея Синтика, близо до границата с Гърция.

Добре запазената статуя е висока 6,8 м и вероятно е била поставена в канализационната система под почвата, за да бъде защитена след земетресение през 388 г. от н.е. След като земетресението предизвиква упадък на града, той е изоставен около 500 г. сл. Хр. |

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец