Начало Последно добавени Шефът на КЕВР отговори на Пеевски и каза хвърля ли оставка

Шефът на КЕВР отговори на Пеевски и каза хвърля ли оставка

от evrokradec
0 коментара

Процедурата за избор е различна по отношение на председателя и на членовете на комисията. Бях избран на 2 април 2015 г. с 5-годишен мандат, който изтече през 2020 г. и информирах надлежно тогавашното ръководство на парламента за изтеклия мандат. Това заяви на брифинг председателят на КЕВР Иван Иванов по повод искането за оставка на комисията от страна на председателя на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.

„2 години по-късно беше направен избор, който беше оспорен пред Конституционния съд и той отмени избора. След това с изрично решение на Народното събрание Иван Николаев Иванов беше задължен да продължава да изпълнява функциите на председател до встъпване в длъжност на следващия председател“, припомни той.

Иванов подчерта, че вече 2 години и половина чака Народното събрание (НС) да избере следващия председател.

„Това, което заявява г-н Делян Пеевски, мога да кажа, че само ще му благодаря, ако успее да реализира в НС избор на следващия председател на КЕВР“, заяви той.

Иванов изтъкна, че винаги е отстоявал независимостта на комисията.

Кой вдига цената на тока?

Той коментира и повишаването на цената на електроенергията от 1 януари: „В продължение на 10 години комисията не изменяше цените на електрическата енергия за бита от 1 януари. Основание ние да не променяме цената се заключаваше в ал. 2 на чл. 31Б, че комисия има право при необходимост да изменя цените“.

„НС с промяна в закона ни задължава към 1 януари ние да изменим цените. Нямаше да има промяна на цените, ако не беше изпълнено условието за съществено изменение. То трябва да бъде над 15%. Изменението е 30% – два пъти повече. При това положение и в изпълнение на задължението по закона, комисията не своеволно, а за да спази буквата на закона, се произнася с ново решение“, обясни той.

„Когато се внесе докладът, прогнозната цена беше 220 лв. на мегаватчас. Оттук насетне при променената прогнозна пазарна цена има цяла поредица от производители и енергийни дружества, чиито цени са пряко корелирани с прогнозната цена чрез съответните коефициенти. Комисията не може да променя коефициентите от 1 януари“, изтъкна Иванов.

„Комисията успя да намали повишението на цената до 9%. Ако не беше много сериозният труд на експертите, комисарите и мои лични, повишението трябваше да бъде значително по-високо“, заяви председателят на КЕВР.

„Ние не сме комисия за защита на потребителите“, изтъкна той и напомни, че ако енергийните дружества изпаднат във финансова несъстоятелност, това би било катастрофа за енергийната система на България.

„Аз няма да позволя законът да бъде нарушен, след което прокуратурата да влезе в комисията и да попита чии интереси ние защитаваме“, подчерта Иванов.

Той обяви, че на 1 януари ще бъде обявено решението за цената на тока.

„Разочарован съм, че хора, които много добре знаят, че КЕВР в изпълнение на закона извършва всичко това, мълчат. Защо? Било от страх, било от друго, но това не им прави чест“, заяви Иванов.

Извънредни проверки на енергийните дружества

По отношение на спирането на тока в редица населени места заради влошените метеорологични условия той посочи: „Към КЕВР заваляха призиви да сме се събудили, въпреки че никога не сме заспивали“.

Иванов изчете частта от закона, в която се посочва, че контролът върху енергийните обекти, включително и в аварийни ситуации, е в ръцете на Министерство на енергетиката.

Комисията упражнява контрол върху издадените лицензи.

„Аз създадох и подписах 3 заповеди за 3 работни групи, които трябва да извършват проверка на всяко едно от трите разпределителни дружества. В групите са включени най-качествените експерти на КЕВР. Те имат задача да извършат извънредна проверка по документи и на място за изпълнение на условията на съответните лицензи във връзка с информация в медиите за продължително прекъсване на електрозахранването“, обяви още шефът на КЕВР.

След проверките трябва да бъдат съставени протоколи и доклад, който ще бъде приет от КЕВР.

Замразяване на цената?

„Искането да бъде замразена цената означава големите енергийни дружества да попаднат в една много тежка финансова криза. Производствените разходи на тези дружества растат непрекъснато поради това, че нарастват цените на металите, проводници, на различни съоръжения, на услугите. След като в тази седмица големите енергийни дружества, които снабдяват с електроенергия преди всичко битовите потребители, защо да носят вина и защо трябва да им се отнема от цената?“, попита той.

"С какво са виновни енергетиците от "Козлодуй", които през това време перфектно изпълнява своите задължения и работиха на максимална мощност? С какво трябва да понасят санкции работещите енергетици в ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица Изток", както и другите големи енергогенериращи дружества? Те работиха безупречно. През същата седмица безупречно работиха и топлофикациите в цялата страна", допълни той.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец