Учен бие тревога: България незабавно трябва да вземе мерки, идат страшни земетресения

Скорошно проучване, проведено от турски професор, разкрива, че почти 150 000 живота са били загубени в земетресения в Турция от 1900 г. насам, пише Марица бг.

Професор Мехмет Али Кая, ръководител на Центъра за изследване на природните бедствия към Тракийския университет, подчерта катастрофалните жертви на земетресенията по време на презентация в Балканския конгресен център.

„Турция е страна, предразположена към земетресения, които са сред най-смъртоносните природни бедствия по отношение на човешки и икономически загуби“, отбеляза Кая.

Според него 28 земетресения с магнитуд над 7,0 са ударили Турция от 1900 г. насам, което е довело до значителни разрушения и жертви.

Той и негов докторант анализираха данни от международна база данни, за да оценят човешките и материалните загуби, причинени от тези събития.

„От 1900 г. сме загубили приблизително 150 000 души от земетресения. По време на ерата на републиката, от 1923 г. нататък, 136 000 живота са били изгубени поради тези бедствия“, обясни Кая.

Той добави, че големи земетресения с магнитуд над 7,0 се случват приблизително на всеки 4 до 5 години в страната.

Икономическите щети от тези бедствия се оценяват на $250 милиарда.

Кая отбеляза, че земетресенията представляват 28% от всички природни бедствия в Турция от 1923 г. насам, но те са отговорни за 95% от общите човешки и икономически загуби.

„Това подчертава защо трябва да говорим широко за земетресенията и да предприемаме стабилни превантивни мерки“, каза той.

Кая също предупреди за потенциалното въздействие на земетресения отвъд границите на Турция върху граничния град Одрин.

Регионът е уязвим от сеизмична активност, като трябва да се вземат мерки и в съседните България и Гърция.

„Като център ние проучваме възможните последици от балканските земетресения в Одрин и района Тракия, в Турция и в България.

Разломните линии на Балканите са също толкова значими, колкото и тези в Турция“, отбеляза Кая.

Снимка: Батъ Експрес

Той посочи, че въздушното разстояние от Одрин до сеизмичните зони в България е подобно на разстоянието до Шаркьой, регион в Северозападна Турция, засегнат от разломни линии. „Тази близост означава, че сме можем да бъдем потърпевши от земетресения, произхождащи и от тези райони. Също така нашите комшии ще се повлияят от земетресенията в Турция“, добави той.

Турция е един от най-сеизмично активните региони в света поради местоположението си в пресечната точка на няколко големи тектонични плочи, включително Евразийската, Африканската и Арабската плоча. Това географско разположение го прави силно податлив на земетресения, което доведе до повишен фокус върху готовността за земетресения и намаляването на риска през последните години.

"На 6 февруари 2023 г. земетресенията в Кахраманмараш бяха ярко напомняне за катастрофалния потенциал на сеизмичните събития, оставяйки опустошителни загуби след себе си", припомни Кая пред ежедневника "Батъ Експрес".

Related posts

Проф. Киров: Битият – бит, продължението не винаги е приятно за всеки

Зеленски обяви за нова военна помощ от западните съюзници, ето на каква стойност ще е

Отмениха номинациите за “Оскар” заради пожарите, огънят “облизва” надписа Холивуд СНИМКИ