Тръмп с радикален ход още в първия ден на президентството си

Новата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп подготвя радикални стъпки, включително оттеглянето на страната от Световната здравна организация (СЗО).

Според Financial Times екипът на Тръмп възнамерява официално да прекрати участието на Вашингтон в СЗО в деня на встъпването в длъжност през януари 2025 г. Това решение заплашва да има сериозни последици за световната здравна система.

Решението на Тръмп, обявено още през 2020 г. по време на първия му мандат, се основава на обвинения за неуспеха на СЗО да се реформира и предполагаемата й зависимост от Китай.

Администрацията на Тръмп твърди, че СЗО не е успяла да реагира своевременно на пандемията от COVID-19 и не е сътрудничила ефективно с международната общност.

През 2021 г. обаче Джо Байдън отмени това решение, възстановявайки членството на САЩ и подчертавайки важността на международното сътрудничество в здравеопазването.

Този път риториката на Тръмп остава непроменена. Според него СЗО продължава да се влияе от Китай, което прави неутралното й функциониране невъзможно.

„Съединените щати няма да подкрепят организация, която служи на интересите на една държава вместо на всички страни по света“, каза един от членовете на екипа на Тръмп, пожелал анонимност.

Ако САЩ напуснат СЗО, организацията ще загуби най-големия си източник на финансиране. В момента Вашингтон осигурява около 15% от общия бюджет на СЗО, което възлиза на около 400 милиона долара годишно.

Тези средства се използват за изпълнение на ключови програми като контрол на епидемиите, ваксинация и подпомагане на здравните системи в развиващите се страни.

Повод за безпокойство

Решението на Тръмп вече предизвиква безпокойство сред международните партньори. Европейски лидери, включително френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц, призоваха САЩ да запазят участието си в СЗО.

Те подчертаха, че глобалните предизвикателства като пандемиите изискват координирани усилия и оттеглянето на САЩ би подкопало колективните способности за справяне с нови заплахи.

Експертите предупреждават и за рискове. Без американско финансиране програмите за ваксиниране и контрол на инфекциозните заболявания в най-бедните страни могат да бъдат съкратени.

Това ще създаде благоприятни условия за избухване на болести като малария, туберкулоза и морбили, които след това могат да се разпространят в развитите страни.

Превод и редакция: БЛИЦ

Related posts

Дянков потвърди бомбата! Кабинет ще има, а премиерът може да е един от тези тримата СНИМКИ

Закон за компенсациите за небитовите потребители на ток предложи БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА на среща с работодателите

Проф. Киров: Битият – бит, продължението не винаги е приятно за всеки