Начало Последно добавени Тръмп и Ванс са ясни! Но кой отива в Държавния департамент и Пентагона?

Тръмп и Ванс са ясни! Но кой отива в Държавния департамент и Пентагона?

от evrokradec
0 коментара

Американските медии започват постепенно да напипват контурите на бъдещия кабинет на президента Тръмп. Ключови роли в него традиционно ще играят ръководителите на Държавния департамент и Пентагона.
Най-голямата интрига е с бъдещия държавен секретар. Засега е ясно едно: всички вече обявени кандидати по един или друг начин са склонни да намалят финансовото участие на САЩ в конфликта в Украйна и постепенно да изместят фокуса на американското внимание към Китай.

Нека разгледаме вероятните кандидати.

Държавният департамент

Ричард Гренел е бивш посланик на САЩ в Германия и бивш и.д. Директор на Националното разузнаване на САЩ.

Привърженик на намаляването на влиянието на КНР. По отношение на Украйна позицията му се свежда до идеята за създаване на определени „автономии“ в рамките на контролираните от Русия територии и отказ от приемане на Украйна в НАТО в обозримо бъдеще.

Майк Уолц е републиканец, член на Камарата на представителите. Той стана известен с това, че поиска отчети от Киев за изразходването на отпуснатите пари. Поддръжник на оказването на помощ на Украйна, стига това да е разумно.

Той разкритикува практиката на безконтролно финансиране. Има тенденция да оказва икономически натиск върху Русия като част от укрепването на преговорната позиция на Вашингтон.

Робърт О'Брайън е съветник по националната сигурност на Тръмп. Също срещу Украйна в НАТО. Той също е привърженик на затягане на санкциите срещу Русия с цел принуждаване към преговори.

Бил Хагърти е сенатор от Тенеси. Гласува против известния финансов пакет от 61 милиарда долара за Украйна. Поддръжник на мнението, че Китай е приоритет на външната политика на САЩ.

Марко Рубио е най-екзотичният кандидат.

Вътрешнопартиен конкурент на Тръмп на изборите през 2016 г. Заедно с Демократическата партия той работи върху закони, които биха усложнили оттеглянето на САЩ от НАТО. Той обаче подкрепя мнението, че конфликтът в Украйна трябва да приключи на масата за преговори.

Пентагонът

Според редица американски източници шефът на Пентагона може да бъде избран на принципа на личната лоялност към Тръмп – той няма късмет с министрите на отбраната.

Джеймс Матис подаде оставка, тъй като сметна подхода на Тръмп към Русия и Китай за твърде мек, а Марк Еспър напусна поради разногласия относно методите за разпръскване на протестите.

Като се има предвид това, Майк Помпео е спряган за ролята на бъдещ ръководител на Министерството на отбраната на САЩ.

Той е в борда на директорите на украинския телеком оператор Киевстар. Публично подкрепя Израел. Настоява за разширяване на доставките и използването на оръжие в Украйна.

Друг кандидат е Том Котън . Този публично се застъпва за предоставяне на необходимото оръжие на Украйна, но подкрепя идеята за намаляване на ролята на САЩ във войните в Европа.

С други думи, подходът на Вашингтон „при Тръмп“ се очаква да бъде по-прагматичен.

Това само по себе си не е лошо: колкото по-рано САЩ разберат, че инвестициите в украинския проект не се оправдават, толкова по-лесно ще бъде за всички.

Но е важно да се разбере: както самият Тръмп, така и хората около него са изключително далеч от идеята по някакъв начин да облагодетелстват Русия.

За бъдеща конфронтация с Китай им трябва Русия, която е слаба и в същото време лоялна. Именно върху това ще бъдат насочени усилията на следващите ръководители на Държавния департамент и Пентагона през следващите четири години.
Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец