Тотален обрат с Шенген и членството ни, Австрия пак…

Преди петъчната среща в Будапеща на вътрешните министри на Австрия, Румъния и България, посветена на темата за разширяване на Шенген, очакванията в Австрия са високи, предаде австрийската агенция АПА, цитирана от БТА.

В същото време обаче правителството във Виена все още не говори за вдигане на ветото. Въпреки че както румънският премиер Мирча Чолаку (официално), така и служебното правителство в София (засега неофициално) се надяват още в петък да е договорена датата за присъединяване към зоната за пътуване без контрол и със сухопътните граници на България и Румъния.

Георги Марков с бомбастична новина от Будапеща: Утре 12.30 сме в Шенген!

По-вероятно обаче Виена ще постави нови условия, но няма да даде дата за отпадане на ветото, стана ясно от интервю на министъра на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер пред АПА. Като не потвърди публикациите в австрийски медии от последните дни, че ветото ще бъде вдигнато.

"Виждаме, че тези усилия се отплащат и искаме да продължим да вървим по този път и да приемем нов пакет", подчерта в интервюто си Карнер като говори за засилената охрана на българските и румънските граници в последната година.

Новият пакет от мерки трябва да бъде изготвен окончателно утре в Будапеща.

“Файненшъл таймс” с гореща новина за България и Шенген

"След ветото от страна на Австрия и Нидерландия за приемане на Румъния и България се положиха усилия за опазването на външните граници и за борбата срещу каналджийството", каза Карнер преди утрешната среща. "В тази ситуация Австрия не е просто страничен наблюдател, самата тя също работи здраво", добави той.

В работната среща в Будапеща освен Карнер участие ще вземат вътрешните министри Атанас Илков от България, Каталин Предою от Румъния, както и домакинът от Унгария Шандор Пинтер.

Унгарското председателство на ЕС иска да се стигне до официално единодушие по въпроса по време на среща на вътрешните министри на ЕС в средата на декември.

В работния разговор ще участва и еврокомисарят по въпросите на миграцията Илва Йохансон. Австриецът Магнус Брунер, който се очаква да я наследи на поста, подкрепя приемането на двете балкански страни в Шенген.

Преди срещата се водиха интензивни дипломатически преговори. Румънският премиер Марчел Чолаку разговаря във вторник с австрийския канцлер Карл Нехамер, а в понеделник канцлерът разговаря и с председателя на румънския Сенат Николае Чука, съобщи екипът на Нехамер. Вътрешният министър Карнер се срещна в понеделник с румънския си колега Предою във Виена.

Австрийската посланичка в София Андреа Икич-Бьом в началото на седмицата посети българско-турската граница, за да научи повече за напредъка по въпроса.

Официални теми на срещата в Будапеща според данни на вътрешното министерство са опазването на външните граници на ЕС, общите усилия в борбата срещу каналджийството, както и мерките срещу нелегалната миграция. От март Румъния и България са членки на "въздушния Шенген", като с това бяха премахнати едновременно проверките по въздух и вода. Пълното им присъединяване към Шенген обаче ще се осъществи с отварянето на сухопътните граници.

Министерството на вътрешните работи говори и за по-нататъшни усилия в рамките на ЕС. Агенцията на ЕС за защита на границите Фронтекс например обяви утрояване на служителите си в България. Досега Румъния и България са получили 130 милиона евро от Европейската комисия за засилване на наблюдението по границите.

В България в момента се разполага допълнителен персонал – 1240 гранични служители. Двете държави работят и по пилотни проекти за процедури по външните граници. Засилен граничен контрол и подобрено сътрудничество има и с Унгария, Гърция и Словакия. Австрийски полицейски служители са разположени и като "съветници при проверка на документите" на летищата в Румъния и България.

Related posts

Психолог алармира: Фармацевтичните компании търсят само печалба, не купувайте такива лекарства

Зеленски обяви „една от най-големите победи в цялата война“

Страшна драма след ада с линейка край Гоце Делчев