Начало Последно добавени Такъв ноември не сме имали с години

Такъв ноември не сме имали с години

от evrokradec
0 коментара

Метеоролозите от НИМХ обобщиха данните за времето през ноември.

Средните месечни температури са между 3 и 8 градуса по Целзий (°С) и имат отклонение от месечната норма между минус 2,5 и 0 °С.

Ноември 2024 г. е най-студеният месец ноември от 2012 г. насам. Най-високата измерена температура е 24,7 °С на 2 ноември в Пазарджик.

Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 9,3 °С на 8 ноември в Самоков, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 16,4 °С на връх Мусала на 24 ноември.

В София най-високата измерена температура е 18,4 °С на 2 ноември, а най-ниската – минус 5,8 °С на 24 ноември.

Валежите през ноември

До 28 ноември в по-голямата част от страната месечните суми на валежите са около климатичната норма – между 50 и 150% от нея. В голяма част от Централна България месечните суми на валежите са под климатичната норма – 19% в Павликени.

Само в Североизточна България има станции с валежи над нормата – 163% в Шабла.

Ноември 2024 г. е с по-малко валежи от ноември 2023 г., но с повече валежи от много сухите месеци ноември на 2021 и 2020 г. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 44 мм от дъжд в с. Градец, обл. Сливен, на 12 ноември.

През последните два дни на месеца ще има значителни валежи от дъжд и сняг.

Силни ветрове

На 20 ноември от силен вятър със скорост 33 м/сек. е прекъснато частично електрозахранването във Враца, има прекършени дървета и откъртени изолации на сгради. В област Монтана заради бурята временно е било затруднено движението по някои пътища.

На 21 ноември в Русе поради вятър със скорост 40 м/сек. е преустановена работата на пристанищните кранове. Издадена е забрана за влизане и маневри на кораби. Силният вятър е преобърнал ремарке на товарен автомобил на Дунав мост.

На места в централните и южните райони поради дефицит на почвена влага покълналите зимни житни култури не успяват да поникнат. Вследствие на продължителното есенно засушаване голяма част от зимните житни култури са неукрепнали, в начален стадий на развитие, а посевите са с неравномерна гъстота.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец