Начало Последно добавени Спецпрокурор Даниела Талева: Няма нарушения в доходите на близките на Сарафов, проверявани са!

Спецпрокурор Даниела Талева: Няма нарушения в доходите на близките на Сарафов, проверявани са!

от evrokradec
0 коментара

„Не бих повдигнала недоказано обвинение, за което утре може да бъде търсена отговорност от държавата. Нито бих си позволила да използвам поста, който заемам в момента, за разменна монета при публични и особено политически спорове или за да угодя на конкретни моментни настроения“, това заявява специалният прокурор по разследването на главния прокурор и заместниците му Даниела Талева в интервю за„24 часа“ по повод приключилите проверки и разследвания спрямо и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
Даниела Талева разказва, че лично тя и съвместно с МВР са проверили над 30 сигнала за и.ф. главен прокурор, постъпили в период от около година, в който заема поста ad hoc прокурор, и данни за престъпления не са открити.

Сред тях е бил и сигнал, свързан с имотното състояние на сина и бившата съпруга на и.ф. главен прокурор. Тя уверява, че лично е участвала в събирането на материали и доказателства и допълнително е подложила на проверка събраните от МВР.

И уточнява, че получаването на заплата от близките на и.ф. главен прокурор няма как да е престъпление и не следва да се проверява – противното би било злоупотреба с право.

„Въпреки че данни за престъпление при тези сигнали изобщо не личаха още при постъпването им, съм направила всичко възможно органите на МВР да проверят съдържанието и на тези твърдения“, уверява тя и допълва, че самата данъчна администрация (НАП) е провела надлежни проверки, дала е заключения, че всичко е изрядно и няма несъответствия.
По разследването около снимките на Борислав Сарафов с бившия следовател Петьо Петров – Еврото, Даниела Талева казва, че лично е разпитала свидетелката по "Осемте джуджета" – бившата съпруга на Петров – Любена, и се е убедила в нестабилността на показанията ѝ, които са били объркани и противоречиви.

Тя уверява, че за да се отговори на обществените очаквания е било проведено изключително задълбочено и обстойно разследване.

„Лично прегледах всяко едно от веществените доказателства. Възложих изготвянето и на експертизи.

Всичко, което е събрано по случая, е проверено и анализирано по два пъти, преди да се стигне до изготвянето на заключение. Но при липсата на факти, сочещи престъпно деяние, единствената ми възможност беше да прекратя това досъдебно производство“, казва специалният прокурор.
Като на пръв поглед „сериозен и конкретен“ Талева определя сигналът, който бившият премиер Николай Денков е подал през април тази година, че и.ф. главен прокурор е притискал главния секретар на МВР Живко Коцев да подаде оставка, защото е „типичен пример за твърдение за принуда по чл. 143 от Наказателния кодекс“.

Ситуацията обаче се оказала сходна като случая с „Осемте джуджета“ – при извършената от специалния прокурор лична проверкасамият Коцев отрича посоченото в сигнала, отрича и за отправени заплахи и натиск.

„Постановлението ми за отказ да образувам наказателно производство подлежеше на съдебен контрол и ако е бил недоволен от него, г-н Коцев е можел да подаде жалба до Градския съд. Не ми е известно такава жалба да е постъпила в съда“, уточнява тя.
Даниела Талева уверява, че „това, че не сме събрали доказателства, подкрепящи изначалните твърдения или съмненията, съдържащи се в сигналите, не значи, че над и.ф. главен прокурор в конкретните случаи има някакъв чадър или се ползва от гаранции за наказателна неприкосновеност“.

И допълва, че за всеки юрист е добре известно, че обвинения се повдигат въз основа на доказателства за конкретно престъпление и когато те липсват „било защото конкретни свидетели не потвърждават едно или друго твърдение, било защото твърдяното в даден сигнал никога не се е случвало в действителност, няма как да се процедира по друг начин освен чрез прекратяване на съответната преписка или дело“.
Въпреки това специалният прокурор е категорична: „Ако някъде прочета или бъда сезирана с конкретен сигнал, в който ясно да е посочено, че главният прокурор или негов заместник е използвал неправомерно служебното си положение и е злоупотребил с властта си, веднага бих разпоредила разследване по конкретните данни – какво, кога, къде, кой, при какви обстоятелства“.

Даниела Талева уверява, че докато заема поста на прокурор за разследване на престъпления, извършени от главния прокурор или негови заместници, няма да гарантира имунитет за никого.
Да се иска обаче от наказателен магистрат да работи по клюки, по публикации с абстрактно съдържание и по реплики, които политически лица си разменят, сочи само за неразбиране на принципите на правовата държава“, казва Талева.
Знам очакванията към мен – затова и лично, и с МВР проверихме около 30 сигнала за и.ф. главен прокурор, казва тя.

И съобщава, че НАП е ревизирала бившата съпруга на Борислав Сарафов – получаването на заплата не е престъпление и дори не следва да се проверява, противното би било злоупотреба с правото.

И още акценти от интервюто:

Приех за конкретен сигнала на бившия премиер Николай Денков, че главният секретар на МВР Живко Коцев е бил притиснат от Сарафов да подаде оставка. Какво се очаква от мен, след като самият Коцев отрича това?!

Лично разпитах свидетелката по "Осемте джуджета" и се убедих в нестабилността на показанията ѝ – бяха объркани и противоречащи си, подчертава пред "24 часа" прокурорът за разследване на главния прокурор или неговите заместници.

Разпитах и абсолютно всички магистрати, посещавали този ресторант – безспорно установеният факт беше, ченяколко пъти Сарафов е посещавал заведението, но няма очевидци, които да са го виждали насаме с бившия му колега Петров.
Освен от БОЕЦ, в кабинета на специалния прокурор пристигат сигнали не само за Борислав Сарафов и неговите заместници, но и за различни обвинители по различни разследвания. Част от подателите не познават структурата на Върховната прокуратура и за тях основното действащо лице е и.ф. главен прокурор.

Всъщност той не надзирава дейността на прокурорите в държавата. Но дори за осъдени и вече попаднали в затвора “главният прокурор носи вина за липсата на правосъдие към тях”.
В четвъртък БОЕЦ – сдружението, което е най-активно по темата “Сарафов”, съобщи на своята интернет страница, че анонимният сигнал, който са получили от НОИ, е бил препратен от Върховния касационен съд на специалния прокурор.
Според “анонимния източник” и документите, изпратени от него, първородният син и бившата съпруга на Борислав Сарафов са “получавали и вероятно продължават да получават по над 5000 лв. на месец всеки, или общо по над 10 000 лв., от фирма “Юнион Ивкони”.
По-късно БОЕЦ прибави още една фирма, която според сдружението е плащала месечни заплати, включително и за 2023 г., на Боби Сарафов и Евгения Сарафова. Ставало – “Елидис” ООД, на Евгени Танчев, брат на бившия депутат от ГЕРБ Светлин Танчев.

Конкретният сигнал на сдружение БОЕЦ все още не е пристигнал при мен, казва Даниела Талева. Ръководителят на наказателната колегия на ВКС ще прецени дали в него има данни за извършено престъпление от общ характер от и.ф. главен прокурор, за да го препрати към мен. Ако има нови данни за конкретни фирми, ще е необходимо да бъдат разследвани обстоятелствата по наемане на работа на близките на Сарафов.
Талева уточнява, че получаването на доходи по трудови взаимоотношения не може да се разглежда като престъпление дори и когато се интерпретира медийно като получаване на някакви “бонуси”.

Магистратите работим само с изясняване на фактите и със събраните доказателства, като се придържаме към законовата уредба, не със свободното им тълкуване.

Нещо, което смятам за съществено – не бих позволила със средствата на наказателното производство да се интервенира върху гражданските правоотношения, които могат да се развиват напълно свободно в една демократична държава, стига да не засягат чужди права и законни интереси.

Така че да се твърди, че някой, някога или понастоящем получава дивиденти, печалби, заплати и т.н. от търговски дружества, без това да представлява престъпление, още повече извършено от главния прокурор или да е свързано с негови близки, а в същото време да се ползва за натиск, крие сериозен риск.

Дори “специалният прокурор” не може и не следва да проверява всякакви твърдения, без те да имат някаква правна стойност, подчертава Талева.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец