Начало Последно добавени След шампанското: Как се минават шенгенските граници и защо към Румъния има проверки ВИДЕО

След шампанското: Как се минават шенгенските граници и защо към Румъния има проверки ВИДЕО

от evrokradec
0 коментара

България вече е пълноправен член на Шенген. Заедно с наздравиците и фойерверките в новогодишната нощ се вдигнаха и бариерите на граничните пуктове. След 13 години чакане свободното преминаване по суша вече е факт. Километричните опашки към плажовете в Гърция, както и многодневните тапи от камиони към Румъния остават в историята.

От полунощ срещу първи януари границата с Гърция стана напълно свободна, към Румъния ще има временен последващ контрол на някои преминаващи. Но как изглежда Шенген на практика?

ГКПП "Кулата"

Според областния управител на Благоевград Георги Димов хората и бизнеса ще усетят свободата на Шенген.

"Ще бъде по-удобно и ще има повече икономически ползи, особено за близките до границата населени места. Малкият бизнес ще бъде облагодетелстван. Шенген ще му даде тласък в общините до границата с Гърция. Контрол ще се осъществява във вътрешността на страната – в 30-километровата гранична зона ще бъдат поставени мобилни групи от НАП, Агенция "Митници'' и "Гранична полиция". По този начин ще бъдат контролирани и товарните, и леките автомобили, няма да има задръствания", обясни той пред Нова телевизия.

На паркинга край магистрала "Струма" при село Дамяница ще се извършват проверки на случаен принцип и на база "анализ на риска". Там ще бъде поставен рентген.

"Дунав мост"

Въпреки отпадането на паспортния контрол след влизането ни в пространството за свободно движение, временно остават граничните проверки по българо-румънската граница – за следващите 6 месеца. Това са т.нар. компенсаторни мерки – т.е. на случаен принцип и по метода анализ на риска да се извършват проверки на преминаващите. Това ще се извършва в 30-километровата зона, след кабинките за заплащане на таксите за преминаване на Дунав мост в румънска територия.

Две трасета при влизане в България – това е новата организация. Разделени са от оградни пана и граничен полицай насочва автомобилите.

Началникът на "Гранична полиция"- Русе Димитър Чорбаджиев уточни, че ако преценят, че някой представлява заплаха, органите на реда ще го отделят от движението. Този вид гранична проверка се прилага в случаите, когато има постъпила оперативна информация или по метод анализ на риска.

"Това ще се случва тогава, когато сме придобили информация от наши европейски или други чужди партньори за лица и автомобили, които представляват интерес за нас, свързана с определена престъпна дейност", посочи вътрешният министър Атанас Илков.

За минути

За всички останали пътуващи движението вече е безпрепятствено. До 1 януари преминаването между двете държави изглеждаше така – тръгваме от България, спираме до кабинка и плащаме таксата за преминаване на "Дунав мост".

Пътуването по моста отнема няколко минути, но само в дните, когато ремонтните дейности са преустановени. Иначе се чака разминаване на двете колони само в едно платно по участък от 400 метра. При пристигане в румънската част на граничния пункт, обичайно имаше опашки, тъй като всяка кола, микробус или автобус трябваше да предостави лични документи на пътуващите и талон на автомобила. От 1 януари паспортният контрол отпадна.

Въпреки осезаемото присъствие на "Гранична полиция" на пункт "Дунав мост", гишетата за проверка на документи и от българска, и от румънска страна вече са празни. А това изненада мнозина. Пътници от преминаващите коли дори запечатваха с телефоните си този исторически момент. Вече преминаването става бързо, налага се спиране за минута колкото да се плати таксата за "Дунав мост".

И докато в празничните дни автомобили почти нямаше, то с началото на работната седмица се очаква трафикът да се увеличи. Заради свободното преминаване на границите, прогнозите са за нарастване с 20 процента на транспортния поток през най-натоварения граничен пункт с Румъния.

Границите на 2 януари

Нормално се осъществява преминаването на всички гранични пунктове в страната, съобщава на интернет страницата си Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР по данни към 6:00 часа тази сутрин.

На границата с Румъния трафикът е нормален на всички гранични контролно- пропускателни пунктове (ГКПП).

От „Гранична полиция“ напомнят, че за периода от 20 декември до 7 януари включително ще бъде въведена временна организация на движение по мостовото съоръжение Дунав мост при Русе – Гюргево, като движението се извършва и в двете ленти.

Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 8:00 до 20:00 часа всеки ден, като през тях не се пропускат товарни автомобили.
От 09:30 часа на 29.12.2024 г. фериботния кораб ,,Бдин”, обслужващ линията Никопол-Турну Мъгуреле поднови работа. Обработката на пътници и превозни средства, явяващи се за влизане в страната и излизане от страната се извършва нормално. Няма изчакващи товарни автомобили.
На 28.12.2024 г., в 15.30 ч., фериботният кораб ,,Европа,“, обслужващ ГКПП – Никопол – ферибот, поради повреда преустанови плаване от и за Румъния.

На границата с Гърция на всички гранични пунктове трафикът е нормален.

През граничните пунктове "Маказа", „Златоград“ и „Ивайловград“ е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси.

На границата с Турция преминаването на всички гранични контролно-пропускателни пунктове също се осъществява нормално.
Временно преминаването през ГКПП “Малко Търново” се извършва на едно трасе поради реконструкция на пункта.

Трафикът на граничните пунктове със Сърбия и с Република Северна Македония е нормален, допълват от „Гранична полиция“.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец