И заведенията вадят секирата на новите цени. Причината е, че заради липсата на бюджет за 2025 г. от 1 януари автоматично се върна 20-процентовото ДДС за ресторанти и кафенета.
Това спря действието на по-ниското облагане с 9%, прието в Закона за ДДС още по време на ковид кризата и многократно удължавано оттогава до Нова година, пише Стандарт нюз бг.
Ресторантьорският бранш е категоричен – на хоризонта се задава увеличение на цените и при тях. Браншът вече пренастройва касовите си апарати за новото ДДС. Но според Асоциацията на ресторантьорите в България преминаването към по-висока ставка не се е отразило на цената на новогодишните куверти, нито в сметките на клиентите след полунощ.
Според браншовата организация с гласуването на новия бюджет за 2025 година, а преди това с удължителния закон за бюджета от тази година, който Бюджетната комисия ще разглежда на Ивановден, 7 януари, депутатите отново ще гласуват 9% ДДС за ресторантьорските услуги.
Според председателя на Асоциацията на ресторантьорите Ричард Алибегов всички политически сили в парламента, с които браншът е говорил, са дали уверение, че ставката от 9 на сто ще остане за сектора.
"Между 7 и 20 януари този въпрос трябва да бъде решен", категоричен е Алибегов. По думите му, сдруженията на ресторантьорите са говорили "с партиите, от които зависи това", а именно ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, "Възраждане" и БСП.
Тъй като няма как със задна дата от 1 януари да бъде свален данъкът, заведенията вече издават касови бележки с начислено 20% ДДС за този период, но с надежда, че ставката ще се върне на 9 на сто, и са запазили същите цени.
Пловдивските ресторантьори посочват, че не е възможно в такъв кратък период, точно след празниците, да се напечатат нови менюта. Така в първите дни на новата година разликата от 9 до 20% ще бъде поета от ресторантьорите, докато казусът се реши окончателно.
Много от кварталните кафенета и по-малките ресторантчета обаче посрещнаха Новата година с нови, по-високи цени, заради скока на ток, газ, вода и минимална заплата, а също и заради увеличения акциз на алкохола и на бирата, който вдигна цената им. Увеличението при алкохола ще е с до 13 стотинки за литър. Повече ще плащаме и за бира, с около 6 до 7 стотинки за литър.
От Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки се притесняват, че по-високият акциз ще увеличи сивия сектор. Според техните данни в страната има 6000 точки, където се произвежда алкохол без необходимите регистрации.