Парламентарно представените партии поискаха нов бюджет за следващата година.
Това стана ясно след изслушване в пленарна зала на служебния вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова. Нито една от партиите обаче не предложи конкретни мерки за стабилизирането на фиска.
Според ГЕРБ- СДС заложените с 20 млрд. лева по-високи приходи са нереалистични.
"Смятаме, че имаме 8 млрд. кухи приходи – кой има полза от такава куха част и ние ще излъжем всички с този бюджет. Догодина към август – септември ще свършат парите, едва 400 млн. срещу 10 млрд. лева не бих препоръчал на кметовете да започват проекти и бизнеса да участва в обществени поръчки", обясни Красимир Вълчев от ГЕРБ.
По думите му, ако няма бюджетна криза, защо се налагат толкова спешни мерки за събиране на приходи.
Слонът в стаята
"Големият проблем е, че влизаме в този бюджет и продължаваме политиката на Асен Василев – това е големият слон в стаята", каза още Вълчев и поиска преработване на бюджета.
От ПП-ДБ също разкритикуваха внесените текстове от служебното правителство.
"Ако погледнем, няма опити за икономии, това е персонално вашият бюджет, премиер е човек, който беше в ГЕРБ. Заедно трябва да намерим механизми за овладяване на ситуацията, ако трябва да отложим някои разходи", предложи Мартин Димитров от ПП-ДБ.
По думите му в бюджета има много неефективни разходи.
"Предишно служебно правителство беше внесло подобно нещо, дефицитът беше свален на 1 цяло и нещо. Този бюджет трябва да бъде силно коригиран", обобщи Димитров.
Остри реакции срещу бюджета се чуха и от "Възраждане".
Прехвърлят си топката
"Не е лицеприятно, когато допреди няколко месеца управляващата коалиция в момента си прехвърлят топката – кой е виновен за това дередже. Ако това безумие не бъде оттеглено от Министерството на финансите, ние ще направим предложение между двете четения", обясни Цончо Ганев.
По думите му е безсмислена предложената еднократна данъчна амнистия, защото представлява взимане на пари "вместо от левия, от десния джоб".
От "ДПС – Ново начало" единствени защитиха Министерството на финансите, въпреки че не одобряват бюджета в цялост.
"Искам да кажа, че упреците към това, което внася Министерството на финансите, са, меко казано, незаслужени, те работят с материали на клиента, ние това им дадохме като задание", каза Йордан Цонев.
По думите му хората не се интересуват колко са бюджетните дефицити, а как ще нараснат доходите им.
"Истинските важни инвестиции са инвестициите в общините. Как да се сглоби сметката на държавата е работа на управляващите политици. Не е нужно от тази трибуна да се правим на ментори", каза Цонев.
Данък за банките
От "БСП-Обединена левица" също не подкрепят бюджета и настояват все пак да бъде въведен данък върху свръхпечалбите на банките.
"Накрая на това изслушване не се разсеяха нашите съмнения за този нереалистичен бюджет и хартиените приходи. Продължаващата икономическа нестабилност се отразява на икономиката на държавата. В момента ставаме свидетели на фискален волунтаризъм, не бива да застрашаваме процеса за влизане в еврозоната, без да застрашаваме фискалната устойчивост", коментира Атанас Атанасов.
Според Тошко Йорданов от ИТН днешното изслушване е добро начало, но няма смисъл, тъй като няма управляващо мнозинство.
"Определено този бюджет е отвратителен и няма да го подкрепим, той и предишният беше тъп. Има един такъв израз – десните трупат пари, а левите идват да ги харчат. Дойде левият Асен Василев и настана вакханалия", коментира Йорданов.
По думите му се харчат пари, които не съществуват.
"Ако продължаваме по този начин, изцяло ще изкорубим държавата и ние от ИТН няма да допуснем това, ако няма дясно правителство, по-добре да няма този малоумен бюджет", каза още депутатът.
От МЕЧ също обявиха, че не подкрепят бюджета.
"Вече се обърках – леви партии с десни мерки и десни партии с леви. Ние виждаме в този бюджет предизборен бюджет. Надявам се между първо и второ четене да е по-детайлен дебатът", коментира Борислав Петков.