Начало Последно добавени Неочаквана промоция радва бъдещите пенсионери: Купувайте сега!

Неочаквана промоция радва бъдещите пенсионери: Купувайте сега!

от evrokradec
0 коментара

Цената за купуване на стаж за пенсия ще остане без промяна през първите седмици на новата 2025 г. Затова хората, които предстои скоро да се пенсионират, може да се възползват от неочакваната промоция, която им беше осигурена от депутатите с неприемането на бюджета за следващата година, пише "Труд".

Ако на човек не му достигат няколко месеца или години стаж, за да получи право на пенсия, може да ги купи. Според Кодекса за социално осигуряване (КСО) хората, на които не им достига стаж, може да платят за всеки месец вноска в размер на 19,8% от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се граждани.

От 1 януари 2025 г. минималната заплата нараства от 933 лв. на 1077 лв. с решение на Министерски съвет. В проекта на бюджет от Министерство на финансите предложиха да бъде увеличен и минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се, който от януари да стане 1077 лв. Но депутатите още не са приели бюджета, а разглеждането му в бюджетната комисия към парламента започва на 7 януари.

Самата процедура по приемането на бюджета продължава около три седмици, затова при наличие на мнозинство в парламента за подкрепа на бюджета за 2025 г., той би могъл да влезе в сила от 1 февруари, но е възможно депутатите да решат някои текстове да влязат в сила със задна дата от 1 януари.

До приемането на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. формално за първите седмици на следващата година никъде няма да е записано ниво на минималния и максималния осигурителен доход.

Но според експерти, администрацията ще трябва да прилага достигнатите вече нива за плащания на социални помощи, пенсии, осигурителни прагове и обезщетения за безработица. Именно този подход би трябвало да бъде възприет и при изплащането на пенсии. Без приет бюджет формално през първите седмици на 2025 г. никъде няма да е записано ниво на минималната пенсия. А изплащането на пенсиите през следващата година започва на 7 януари.

Единственият разумен вариант е пенсиите, а съответно и минималната, да бъдат изплащани в досегашният им размер. Минимални пенсии получават близо половината от 2 млн. пенсионери. Ако те получат по-малко пари заради законови неуредици, ще има голямо недоволство.

Ако администрацията възприеме подхода пенсиите да бъдат изплащани в досегашния размер до приемането на бюджета за 2025 г., този подход би трябвало да важи и за социалните плащания, за размера на минималния и максималния осигурителен доход.

Така, поне през първите седмици на 2025 г., минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се трябва да остане 933 лв., въпреки решението на правителството за повишаване на минималната заплата на 1077 лв.

Цената на всеки месец недостигащ стаж за държавна пенсия е 19,8% от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се. Така цената на всеки месец недостигащ стаж през първите седмици на Новата година трябва да бъде 184,73 лв. Ако не ви достига година стаж, трябва да платите 2216,76 лв., а цената за всичките 5 години, които по закон може да бъдат купени, е 11 083,80 лв.

В бюджета за 2025 г. депутатите най-вероятно ще изравнят нивото на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се с размера на минималната заплата. От една страна защото са необходими приходи в бюджета, а от друга, за да има равнопоставеност между работещите на заплата и самоосигуряващите се по отношение на минималния размер на плащаните пенсионни и здравни осигуровки.

При вдигане на минималния осигурителен доход на 1077 г. цената за купуване на един месец недостигащ стаж ще стане 213,25 лв., или с 28,52 лв. повече от сегашното ниво. Цената за една година недостигащ стаж ще стане 2559 лв., което е увеличение с 342,24 лв. А за 5 години недостигащ стаж ще трябва да бъдат платени 12 795 лв., или с 1711,20 лв. повече от сегашната цена.

Необходимото време се изчислява към датата на заявлението

Може да бъдат купени до 5 години стаж

Купуваният стаж е от трета категория

Възможностите за купуване на осигурителен стаж са посочени в Кодекса за социално осигуряване (КСО) и се допускат само в точно определени случаи. Има три варианта, при които хората могат да купят стаж за пенсия: за времето на обучение за завършено висше или полувисше образование, за периода, в който карат докторантура или до 5 години недостигащ стаж по общия ред.

Купеният стаж се зачита за осигурителен от трета категория и може да се ползва само при пенсиониране. Преди да купят стаж хората трябва да проверят в териториалното поделение на НОИ точно колко време не им достига за пенсия. Защото, ако платят по-голяма сума от необходимата, това няма да им осигури по-висока пенсия, но ще имат право да поискат надплатената сума да им бъде възстановена от съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите.

Недостигащият осигурителен стаж се преценява към датата на заявлението за получаване на първата пенсия. Пенсията се отпуска от датата на заявлението, след като са внесени дължимите осигуровки. Внасянето на осигуровките за недостигащия стаж става по банков път след подадена декларация.

Удостоверението за “закупен недостигащ стаж” се издава от териториалното поделение на НОИ въз основа на документа за внесените осигуровки. За хората, живеещи в друга държава, с която България има сключен международен договор в областта на социалното осигуряване, удостоверението се издава от ТП на НОИ – София-град.

Осигурителният доход за времето, за което е купен осигурителен стаж, не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера за осигурителния му доход спрямо средния осигурителен доход за страната.

Минималната пенсия става 631,08 лв. от 1 юли

Увеличение с 8-9%, но след шест месеца

Максималната става 3400 лв.

Пенсиите ще бъдат увеличени с 8-9%, но не от началото на 2025 г., а от 1 юли. Традиционно индексирането на пенсиите е от средата на годината по “швейцарското правило” – с 50 на сто от инфлацията и 50 на сто от ръста на средния осигурителен доход.

Точният размер на предстоящото увеличение ще стане ясен след като излязат данните за инфлацията и за средния осигурителен доход.

Минималната заплата нараства от началото на годината. Увеличението на заплатите в администрацията по принцип също е от началото на годината, въпреки че 2025 г. е изключение заради липсата на приет бюджет и очертаващия се огромен бюджетен дефицит. Оказва се, че пенсионерите получават увеличението на парите си с шест месеца закъснение.

Това се прави, за да бъдат спестени пари на държавната хазна. Вдигането на пенсиите изостава от увеличението на останалите плащания и разходите на бюджета са по-малко, отколкото биха били при вдигане на пенсиите от 1 януари.

От 1 юли 2025 г. минималната пенсия да нарасне от 580,57 лв. на 631,08 лв. е предвидено в проекта на бюджет, подготвен от Министерство на финансите. Максималната пенсия да остане без промяна в размер на 3400 лв., предлагат от министерството. Размерите на минималната и на максималната пенсии трябва да бъдат гласувани от парламента.

И жените, и мъжете трябва да работят два месеца повече

Вдигат възрастта за пенсиониране

За мъжете са нужни 64 г. и 8 месеца

Възрастта и необходимият трудов стаж за придобиване на право на пенсия нарастват от началото на 2025 г., въпреки че още не е приет бюджет за следващата година. Изискваната възраст за жените се увеличава с 2 месеца, а за мъжете – с един месец. Но мъжете могат да излязат в пенсия доста по-късно от жените, въпреки че средната продължителност на живота им е по-кратка.

Изискваният трудов стаж за пенсия нараства и за мъжете, и за жените с 2 месеца. От 1 януари, за да излязат в пенсия жените трябва да са навършили 62 години и 4 месеца и да имат трудов стаж от 36 години и 8 месеца. За да получат пенсия, мъжете трябва да са навършили 64 години и 8 месеца и да имат стаж от 39 години и 8 месеца, гласят текстове от Кодекса за социално осигуряване (КСО).

Постепенното увеличение на възрастта и необходимия стаж за пенсия беше решено преди години, а целта е да бъдат ограничени разходите за изплащане на пенсии. Стажът за излизане в пенсия ще нараства докато през 2027 г. достигне 37 години за жените и 40 години за мъжете. Възрастта за пенсиониране и за мъжете и за жените ще нараства докато достигне 65 години.

За мъжете това ще стане сравнително скоро – през 2029 г., а за жените – през 2037 г. След края на 2037 г. възрастта за пенсиониране трябва да нараства с увеличението на средната продължителност на живота, пише в КСО. Но поне засега няма основание възрастта за пенсиониране да продължи да бъде вдигана.

По принцип средната продължителност на живота нараства през годините. Поне така беше до 2019 г. С ковид кризата през 2020 г. обаче ситуацията се промени и тогава средната продължителност на живота намаля.

През последните години продължителността на живота нараства, но още не може да достигне нивото от преди ковид кризата. Според последните данни на НСИ средната продължителност на живота за периода 2021-2023 г. е 74,9 години, като при мъжете е 71,4 години, а при жените е със 7,3 години по-висока – 78,7 години. Това е повече спрямо нивото веднага след ковид кризата.

Но е по-малко в сравнение със средната продължителност на живота за периода 2017-2019 г., когато е била 76,1 години. Оказва се, че сме се върнали на нивото от преди повече от 10 години, когато продължителността на живота е била приблизително същата. Но възрастта за пенсиониране продължава да нараства с цел да бъдат спестени пари на държавната хазна.

А времето, през което хората могат да се радват на пенсията си, е намаляло. Въпреки това все по-често икономисти коментират, че може да се стигне до ново вдигане на възрастта за пенсиониране, заради големия недостиг на пари в бюджета на държавното обществено осигуряване.

Заедно с вдигането на изискванията за получаване на пенсия нараста и броят на хората, които излизат в пенсия преди да навършат необходимите години и стаж. През 2025 г. се запазва и правото на ранно пенсиониране до една година преди навършване на нормалната възраст при наличие на изисквания стаж.

Това право може да се ползва от жените, навършили възраст 61 години и 4 месеца при стаж 36 години и 8 месеца, както и от мъжете на възраст 63 години и 8 месеца със стаж от 39 години и 8 месеца. Тази пенсия се отпуска пожизнено с намаление от 0,4% за всеки месец, недостигащ на човека до общата пенсионна възраст.

За придобиване на така наречената пенсия при непълен осигурителен стаж, т. е. когато човек няма достатъчно трудов стаж, но има най-малко 15 години действителен осигурителен стаж, той трябва да е навършил възраст от 67 години. Това е пределната възраст за придобиване на право на пенсия за непълен осигурителен стаж и не е предвидено тя да нараства повече през следващите години.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец