Най-добрият US социолог с финална прогноза часове преди края на вота в САЩ

Най-добрият американски социолог Нейт Силвър публикува дългоочакваната си последна прогноза за изборите за президент в САЩ през 2024 г. часове преди затварянето на избирателните секции.

По думите му, изборите „буквално ще се решат като при хвърляне на монета“, като те може да се окажат най-оспорваният вот в историята на САЩ.

След 80 000 направени моделни симулации, Силвър заявява, че в повечето от тях демократката Камала Харис побеждава Доналд Тръмп.

"Емпирично, турата печели в 50,5 процента от времето при хвърлянето на монетата, това е повече от 50,015-е процента на Харис“, каза Силвър във вторник сутринта (американско време).

Според неговия модел Харис е спечелила мнозинството от гласовете в Избирателната колегия в 50,015% от симулациите в сравнение с 49,985% на Тръмп. Това се равнява на победата на Харис в 40 012 симулации срещу 39 718 на Тръмп.

„Когато казвам, че шансовете са толкова близки, колкото можете да ги имате при 50/50, не преувеличавам“, продължава Силвър.

Тръмп и съпругата му Мелания гласуваха в Палм Бийч, Флорида, във вторник сутринта. Бившият президент изрази съмнение, че тази вечер ще има бърз резултат от вота заради напрегнатата надпревара в колебаещите се щати.

„Това е лудост“, каза бившият президент. „Просто чувам, че в някои щати ще отнеме много време.“

Той конкретно спомена Пенсилвания, един от колебаещите се щати, който може да реши победителя. Проучванията показват, че надпреварата там е изравнена. Има също съобщения за проблеми при сканирането на бюлетините в окръзите Камбрия и Бедфорд, два от най-републиканските окръзи в щата.

"Чувам, че в Пенсилвания няма да научат официалните резултати до два-три дни. Мисля, че е абсолютно възмущение, ако това е така“, отбеляза Тръмп.

„В някои щати ще отнеме много време и дори няма да е с малка разлика. Казват, че ще спечеля щата, но ще отнеме много време, за да го удостоверят".

Той изтъкна „голямата преднина“, която според него имат републиканците в деня на изборите, тъй като избирателите на Републиканската партия обикновено гласуват лично по-често от демократите. „Мисля, че днес ще имаме много голяма победа“, отбеляза Тръмп.

Силвър каза още, че никога не е виждал „нещо подобно“ през всичките си години на прогнозиране на избори, включително пет президентски състезания и девет общи избори.

Надпреварата за Белия дом е една от най-оспорваните в историята на САЩ и вероятно ще бъде решена с няколко хиляди гласа в различните щати, както сочат окончателните прогнози на социолозите.

Джорджия, Аризона, Пенсилвания, Уисконсин, Северна Каролина, Невада и Мичиган ще бъдат наблюдавани отблизо до самия край на изборния ден, докато американците, имащи право на глас, се стичат в избирателните секции.

Тези щати са ключови и в крайна сметка ще решат изхода от вота.

Анализът установи, че на 5 ноември Харис води пред Тръмп, според националните социологически проучвания, само с един пункт, което е 48,6% срещу 47,6%.

Проучването обаче също показа, че републиканецът държи лидерството във всичките колебаещи се щати, с изключение на Мичиган, където той е надолу с 1,2 пункта, и Уисконсин, където изостава с един пункт.

Калифорния може да промени изборите в полза на Тръмп по шокиращ начин

Доналд Тръмп има малък шанс да спечели гласовете на електоралната колегия на безопасно синята Калифорния на изборите за президент във вторник. Но гласоподавателите на "Златния щат" все пак може да увеличат шансовете на бившия републикански президент, пише The Wall Street Journal в редакционна статия.

Бягството на населението от Калифорния, Ню Йорк, Илинойс към така наречените колебаещи се щати през последните години може да повлияе на изхода от надпреварата през 2024 г., твърди Journal.

Това отчасти се дължи на факта, че миграционните модели през 2010 г. намалиха предимството на демократите в Избирателната колегия в резултат на преразпределението на гласовете след преброяването на населението през 2020 г., се казва в статията.

Калифорния, Илинойс, Мичиган , Ню Йорк, Охайо , Пенсилвания и Западна Вирджиния загубиха по един вот.

В същото време Тексас спечели два гласа, докато Колорадо , Флорида , Монтана , Северна Каролина и Орегон добавиха по един.

Това означава, че вицепрезидентът Камала Харис започва с по-малко предимство пред Тръмп, отколкото нейният шеф Джо Байдън през 2020 г., пише Journal.

Това създава повече „пътища“ за Тръмп да спечели 270-те електорални гласа, които осигуряват пътя към Белия дом, добавя той.

Тръмп може да достигне 270, като запази всички сигурни червени щати и спечели колебаещите се щати Джорджия, Пенсилвания и Северна Каролина, пише Journal.

„Ако г-жа Харис загуби при такъв сценарий, демократите могат да обвинят прогресистите в Сакраменто, Олбъни и Спрингфийлд, че са стимулирали масово изселване към червените щати с техните все по-високи данъци и разходи за живот“, казва редакционната колегия.

Вътрешните миграционни модели могат да помогнат на Тръмп и по друг начин, добавя Journal.

Около 700 000 американци са се преместили в Аризона, Невада, Джорджия, Северна Каролина, Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин от други щати между 2020 г. и 2023 г. , показват данните на Бюрото за преброяване на населението.

Много от тези мигранти „бягат от високите данъци и социалните и икономически последици от прогресивните политики“, се казва в Journal.

Като такива, те може да са консервативни – може би това доказва защо Флорида премина към републиканската партия, тъй като поглъща новодошлите от цяла САЩ, се казва в него.

Флорида сега е дом на 1,6 милиона местни жители на Ню Йорк, пише Journal.

Избирателни секции ударени от „руски“ бомбени заплахи, включително в ключови щати

ФБР обяви, че фалшиви „руски бомбени заплахи“ са били отправени към избирателните секции в няколко щата, докато американците гласуват в рамките на едни от най-оспорваните избори в историята на САЩ.

„Засега нито една от заплахите не е определена като достоверна“, се казва в изявление на ФБР в деня на изборите. „ФБР е наясно с бомбени заплахи за избирателни секции в няколко щата, много от които изглежда идват от руски имейл домейни“, каза агенцията.

Страх от бомба рано сутринта в Атланта, Джорджия, затвори избирателен пункт за няколко часа. Държавният секретар на Джорджия Брад Рафенспергер каза, че „източникът е от Русия “ по време на пресконференция.

Имейл адресите могат да бъдат подправени и американските власти все още не са потвърдили, че заплахите са дошли конкретно от Русия, твърдят източници.

Разследващите преглеждат историята на активността на акаунта, за да се опитат да установят кой стои зад заплахите, казаха те.

По-рано ФБР предупреди американците за два нови фалшиви видеоклипа, в които се отправят лъжливи твърдения за терористични заплахи и изборни измами. Това е поредната серия от дезинформационната кампания, разгръщаща се в САЩ. Според официалните власти кампанията се засилва в изборния ден и ще продължи и в седмиците след него.

В единия видеоклип се разпространява лъжлива информация за висока степен на терористична заплаха. Клипът призовава американците да "гласуват дистанционно". Другото видео съдържа фалшиво прессъобщение, в което се твърди, че има изборни фалшификации в пет американски затвора.

"И двата клипа не са автентични. Опитите да се заблуди обществеността с фалшиво съдържание за оценките на заплахите и дейностите на ФБР целят да подкопаят демократичния процес и доверието в избирателната система", се казва в изявление на ФБР.

Федералните, щатските и местните власти не спират да предупреждават американците, че има опити да се подкопаят изборите с невярна информация и призовават американските избиратели да търсят достоверна информация от надеждни източници.

Разузнавателните агенции на САЩ заявиха, че тазгодишните президентски избори са изправени пред безпрецедентна кампания за дезинформация от страна на чуждестранни врагове и че Русия и други страни целят да разпространяват разединяващи послания, свързани с вота. Русия отхвърли това обвинение.

В понеделник разузнавателните агенции на САЩ заявиха, че очакват операциите за влияние от чужбина да се "засилят през изборния ден и през следващите седмици", особено в седемте ключови за президентската надпревара щата – Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин.

Директорът на Агенцията за киберсигурност на САЩ Джен Истърли заяви, че нейният отдел не е видял доказателства за някаква дейност, която би могла да повлияе пряко на резултата от изборите, въпреки че отчете рязко увеличаване на дезинформацията.

Миналата седмица американските разузнавателни служби обвиниха Русия за фалшив видеоклип, който показваше хаитянски имигрант, твърдящ, че е гласувал многократно с личните карти на различни хора в американския щат Джорджия. През уикенда ФБР предупреди за още няколко фалшиви видеоклипа.

Превод и редакция: БЛИЦ

Related posts

Проф. Кантарджиев: Общината закъсня, а аз от две седмици говоря за това!

Скръбна вест: Почина известен наш бизнесмен

Лекари от “Света Екатерина” извършиха истинско чудо със 103-годишна жена