Начало Последно добавени Мъжът, чиято къща беше продадена от ЧСИ без той да знае, с ключов ход

Мъжът, чиято къща беше продадена от ЧСИ без той да знае, с ключов ход

от evrokradec
0 коментара

Европейският съд по правата на човек /ЕСПЧ/ ще разгледа особения казус на мъж, чиято къща в Браниполе бе продадена от частен съдебен изпълнител. Жалбата в Страсбург е била подадена от потърпевшия Васил Недев, който смята, че българската съдебна власт се държи пасивно и отказва да предприеме ефективни правни действия, за да го защити.

„В жалбата до ЕСПЧ настоявам държавата ни да бъде осъдена заради това, че е налице пълен съдебен произвол и абсурд, иначе казано отказ от правосъдие“, споделя Васил Недев пред TrafficNews.

Как се стигна до продажбата на къщата в Браниполе?

През 2023 година единственото недвижимо имущество на Недев – малка къща, изградена в парцел от 660кв.м.. в селото, става обект на публична продан поради натрупани задължения към гражданин. След проведен търг, имотът бива закупен от съседа му.

Парите, които дължал, са изплатени, като с оставаща част от сумата се покриват и всички такси към банки, институции и възнаграждение за кантората.

Недев твърди, че всичко това е било крито от него умишлено, за да може той да не се противопостави по законен път. Процедурата е изпълнена от частен съдебен изпълнител Петко Илиев, който Недев вини в порочност и опит за прикриване на измама с имота му.

ЧСИ продаде къщата на длъжник от Пловдивско – той разбра чак след година

Същото обвинение отправя и към назначения особен представител по изпълнителното дело – адв. Мария Сейменска от Пловдив, който според длъжника не се е противопоставил на „явните нарушения“, а е „действал в комбина“ със съдия изпълнителя.

В своето становище ответната страна пък отрече да са извършвани каквито и да е нарушения при продажбата или възлагането на къщата в Браниполе. Съдия изпълнителят Илиев коментира, че е спазил закона и няма никакви притеснения.

Удар от съда

Година по-късно, когато всичко това става ясно за Васил Недев, той сезира редица институции в опит да защити правата си на длъжник. Мъжът поиска отмяна на публичната продан на къщата му в Браниполе и наказание за длъжностните лица – Петко Илиев и адв. Сейменска.

Окръжен съд-Пловдив обаче прекрати делото по жалбата му с мотив, че тя е подадена след изтичане на законовия срок. Недев обжалва това пред Апелативен съд, който в свое определение от август 2024г. потвърждава становището на първа инстанция.

„Длъжникът е заявил лично участие чак с молбата си от 13.11.2023г., подадена след приключване на изпълнителното производство.

При това положение подадената от него жалба против постановлението за възлагане е недопустима, тъй като с изтичане на предвидения от закона преклузивен срок правото му на обжалване е погасено, а изпълнителното производство е приключило, поради което правилно с обжалваното определение тя е оставена без разглеждане и производството по нея е прекратено и същото следва да се потвърди“, се посочва в заключението на съда, с което окончателно и без право на обжалване се спира разглеждането на жалбата на Недев против продажбата на имота в Браниполе.

Васил Недев е сезирал и Върховен касационен съд, където е стартирано производство против определение, с което Апелативен съд прекратява делото по отнемането на имота в Браниполе.

Междувременно проверката за престъпление на длъжностни лица /бел.ав. водена срещу Петко Илиев и адв. Мария Сейменска/ е била удължена преди дни от Окръжна прокуратура.

Искане за справедливост

Васил Недев обаче е категорично решен да не оставя нещата дотук.

Освен очакването Страсбург да обърне внимание на всичко случващо се в българската съдебна система, той се надява да види как българската магистратура раздава правосъдие. Затова е депозирал молба пред Окръжен съд – Пловдив където иска съдия изпълнителят и особеният представител да понесат отговорност /чл. 74 от Закона за ЧСИ и чл. 51 от Закона за адвокатурата/.

„Искам съдия изпълнителят Петко Илиев и особеният ми представител адв. Мария Сейменска да бъдат осъдени, тъй като в синхрон са работили по отнемането на единствения ми имот към момента на продажбата му.

Осъдителният иск срещу тях е в размер на 100 000 лева – за причинени имуществени и неимуществени вреди“, казва Недев.

Делото е образувано в края на ноември от Окръжен съд – Пловдив.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец