Министър Николов: Ще съдействаме за идентифициране на интерес от страна на българския бизнес за бъдещото му участие в инициативи по възобновяване на украинската икономика и инфраструктура

България, като част от Европейския съюз, е от изключително значение да продължава да подкрепя Украйна в нейния път към възстановяване, модернизация и интеграция. Това заяви министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов, който откри публична дискусия относно бъдещето възстановяване на Украйна „ReBuild Ukraine“, организирана от ПанЕвропа България в партньорство със Съюза на офицерите от резерва “Атлантик“ и Министерството на икономиката и индустрията.

Министър Николов подчерта, че Украйна е значим и традиционен външнотърговски партньор на страната ни и през годините отношенията между двете държави се развиват в дух на доверие, добросъседство и партньорство, което е солидна основа за укрепване на икономическите връзки и ползотворното ни сътрудничество и занапред.

„През последните години външната търговия между България и Украйна се характеризира със стабилен ръст на двустранния стокообмен, като през 2023 г. той възлиза на около 2 млрд. щ.д., а само за първите шест месеца на настоящата година се отчитат вече близо 1 млрд. щ. д. търговски оборот между двете държави“, посочи той.

„В рамките на двустранни или многостранни инициативи съвместните ни усилия са насочени към ползотворно сътрудничество и установяване на сигурност и стабилност в Черноморския регион“, каза икономическият министър.

По неговите думи географската и културна близост между двете страни, споделените евро-атлантически ценности, както и наличието на най-голямата българска общност зад граница в Украйна са солидна основа за укрепване на икономическите връзки и ползотворното сътрудничество.

Д-р Петко Николов изтъкна, че Министерството на икономиката и индустрията ще съдейства за идентифициране на интерес от страна на бизнеса за бъдещото му участие в инициативи по възобновяване на украинската икономика и инфраструктура.

Той открои като перспективни за осъществяване на икономическо сътрудничество области като строителството, енергетиката, транспорта и логистиката, селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, фармацевтичната промишленост и други.

По думите му след приключване на конфликта и опустошителните последици от него, възстановяването на Украйна ще изисква международна солидарност, координирани усилия и споделено ноу-хау. В изказването си той изтъкна, че отбранителната индустрия има не само значим принос за укрепването на сигурността, но и огромен потенциал за създаване на работни места, икономически растеж и технологичен напредък.

„Отбранителната индустрия може да бъде мощен двигател за икономическо възстановяване. Инвестициите в този сектор имат дълбок мултиплициращ ефект върху икономиката – те създават работни места, стимулират иновациите и укрепват производствените капацитети на държавата“, допълни Николов.

В събитието участие взеха представители на бизнеса и дипломатическите среди, посланикът на Украйна у нас Н.Пр. Олеся Илашчук и проф. Игор Жалоба, председател на ПанЕвропа Украйна.

Related posts

ГЕРБ-СДС със скандални разкрития за зам.-кмет, призоваха Терзиев да спаси София от “Спаси София”

Нещо любопитно се появи на Крайбрежната алея във Варна, всеки го снима

Резилът с оправянето на Петков взриви мрежата, политици с първи реакции БЛИЦ Live