Начало Последно добавени Лидерът на СДС със силно предупреждение към българите, ето какво може да се случи

Лидерът на СДС със силно предупреждение към българите, ето какво може да се случи

от evrokradec
0 коментара

Опасявам се много от приемането на бюджет в навечерието на избори. Тогава се развихря популизъм и в бюджета се записват разходи, които в последствие много трудно се покриват. Това каза председателят на СДС проф. Румен Христов в ефира на радио "Фокус".
Според него приемането на бюджет в предизборна обстановка крие риск от нарушаването на 3-процентния дефицит. Ако не бъде приет Бюджет 2025 и останат рамките на сега действащия, това според него би означавало балансираност на разходите. “Дисциплиниращо е в някаква степен.

Това ще бъде допълнителен стимул, ако се стигне до нови избори, да се сформира бързо управляващо мнозинство, което да поеме ангажимента за приемането на новия бюджет“, обясни проф. Христов.
Добре е бюджетът да се приема от правителството, което ще го изпълнява, подчерта той. “Ако дойде дясна формация в следващия парламент с други виждания, какво прави с този популистки бюджет?“, допълни депутатът от ГЕРБ-СДС.
Румен Христов коментира и мерките на Министерство на финансите за запълване на дупката в бюджета. Той се обяви в подкрепа на връщане на единната ДДС ставка в секторите хлебопроизводство и ресторантьорство.
“В една недисциплинирана държава, каквато за съжаление е България, е хубаво да имаме единна ставка и от гледна точка на контрол, и от гледна точка на равнопоставеност на тези, които плащат ДДС, защото този данък в известен смисъл е справедлив.

Гражданите в затруднено финансово положение могат да бъдат подпомогнати, но не на калпак.

Що се отнася до т.нар. "данъчна ваканция“, там трябва да разделим нещата. Ако те са обявени официално, но не са платени поради липса на средства и сега се дава някаква отстъпка, е едно. Но за тези, които не са обявени и се плати с отстъпка, не е добре, защото се получава лоша практика“, обясни Румен Христов.
Според него увеличаване на данъците ще бъде непоносима тежест както за физическите, така и за юридическите лица. “Виждайки стагнацията в света и в Европейския съюз, трябва да бъдем много внимателни, защото вече има фирми, които преустановяват своята дейност заради липсата на конкурентоспособност“, посочи проф. Христов.
Според него реалистичната дата за приемане на страната в еврозоната е 1 януари 2026 г. Липсата на политическа стабилност, редовен кабинет и очертаващ се бюджетен дефицит е причина това да не се случи по-рано.
Румен Христов изрази надежда, че пълноправното приемане на страната в Шенген ще се случи на 12 декември, каквито са очакванията.

"Това е стъпка в посока, която чакаме от много години. Изключително важно е, особено за трафика на тежкотоварни автомобили, които според изчисления на Асоциацията на превозвачите в България губят около 200 евро на ден на автомобил.

Техните изчисления са за повече от 1,5 милиарда загуби годишно само за българските превозвачи, а имайте предвид, че на тези граници губят и други превозвачи. Това ще намали загубите за всички икономики“, подчерта проф. Христов.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец