Начало Последно добавени Лекар: Това е най-коварният алкохол

Лекар: Това е най-коварният алкохол

от evrokradec
0 коментара

Най-„коварният“ алкохол на празничната трапеза е виното, особено пенливото вино. Това казва руският експерт Андрей Гостри, общопрактикуващ лекар, основател и директор на Института за интегрална превантивна и анти-стареене медицина PreventAge.

Той посочва алкохола като нежелан за консумация по време на празниците.

Вреда от виното и шампанското

„Въпреки факта, че по отношение на чистия алкохол във виното, количеството, което човек може да изпие за една вечер, е значително по-малко спрямо това при консумацията на силния алкохол, сутрешните последици от виното и шампанското често са много по-драматични, отколкото след пиене на силен алкохол“, казва Андрей Гостри.

„Каква е причината за това явление? Тези напитки съдържат странични продукти от гъбична ферментация, които също могат да имат токсични ефекти. Ефектът на махмурлука при вината се свързва с техните невротоксични ефекти, тоест токсичността им за нервната тъкан, а оттам и за мозъка”, споделя лекарят.

При пенливите вина според него ситуацията се утежнява от факта, че тази напитка съдържа газове, а мехурчетата ускоряват не само усвояването на алкохола, но и на описаните по-горе токсини.

Какви ползи за здравето ще донесе умерената консумация на червено вино?

Наскоро червеното вино попадна под вниманието на учените, а дебатите за ползите и вредите от тази напитка не стихват. От една страна, виното е алкохолна напитка, която е вредна, от друга страна, съставът му включва полезни вещества, които са много необходими на тялото.

Учените отбелязват, че червеното вино се прави от червено грозде, което съдържа мощния антиоксидант ресвератрол. Както съобщава лекарят, това вещество има противовъзпалителни свойства, регулира нивата на липидите, намалява оксидативния стрес за тялото и намалява риска от много заболявания.

Дневната безопасна доза червено вино е не повече от една чаша. Такова количество може да има благоприятен ефект върху тялото и да не причинява лична вреда.

Възможните полезни ефекти от умерената консумация на червено вино са следните:

Подобряване на състоянието на сърдечно-съдова система. Умерената консумация на вино намалява риска от коронарна болест на сърцето. Сухото вино повишава еластичността на кръвоносните съдове, разширява ги, намалява вискозитета на кръвта и нивото на "лошия" холестерол. Всичко това предпазва от инфаркт.

Ползи за червата. Съединенията във виното действат на стомаха като пребиотици. Те насърчават увеличаването на броя на полезните бактерии, възстановяват чревната микрофлора и нормализират храносмилането.

Ползи при диабет от втори тип. Етанолът, който се съдържа в червеното вино, участва в метаболизма на глюкозата. Умерената консумация на напитка след вечеря е полезна за благосъстоянието на пациентите с диабет.

Хипертония. Антиоксидантите в гроздовото вино понижават кръвното налягане и повишават нивото на "добрия" холестерол. Злоупотребата с вино може да причини проблеми със сърдечния ритъм и дори хипертонична криза.

Инсулт. Ресвератролът предпазва от увреждане на централната нервна система и увреждане на мозъка в резултат на припадък. Червено вино трябва да се пие дори след инсулт – облекчава възпалението и спира клетъчната смърт. Но може да се консумира само след консултация с лекар.

Намаляване на риска от зрителни увреждания. Виното съдържа мощни антиоксиданти, които предотвратяват сериозни очни заболявания.

Намаляване на рикска от онкологични заболявания. Алкохолна напитка от тъмни сортове грозде намалява риска от рак на гърдата, простатата и белия дроб. Това се дължи на факта, че ресвератролът инхибира окислителните процеси, спира разпространението на злокачествени клетки и води до тяхната смърт.

Каква вреда за здравето може да причини злоупотребата с червено вино?

Възможните вредни ефекти се изразяват в следното:

Намаляване на продължителността на живота

Засилване на симптомите на депресия

Развитие на мастно чернодробно заболяване, панкреатит

Рискове от инфаркт, инсулт

Алкохолно отравяне

Психични разстройства

Източник: actualno.com

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец