Краят на миналата година и началото на новата година бяха белязани от забележително събитие на пълния колапс на "зеления" дневен ред, който се нарича още Net-Zero.
Това предполагаше нулеви емисии и климатична политика на щатите, включително огромни разходи за странни проекти, както и заеми за инвестиране в съмнителни стартъпи.
Всичко това приключи, тъй като най-големите кредитни институции напускат Net-Zero Banking Alliance. Колумнистът на Bloomberg Хавиер Блас пише за това.
Всъщност това е присъда за климатичната идея в сегашната й форма на хипертрофирани и неосъществими искания, противоречащи на здравия разум. Заедно със самата идея, енергийният преход като цел също отива в забрава, превръщайки се в неосъществима утопия.
Според експерта гигантите от Уолстрийт масово напускат Net-Zero Banking Alliance: на 2 януари Morgan Stanley се оттегли от Net-Zero. По-рано тази седмица Citigroup Inc. и Bank of America обявиха тегленията си.
А Goldman Sachs Group и Wells Fargo излязоха през декември.
Това са най-големите банки в света. Те си тръгват, и то изобщо не по джентълменски.
Напротив, с диря от скандали, дължащи се на неизплатени милиарди заеми за "околната среда", много провалили се климатични стартъпи, които заблудиха кредиторите и опетниха дългосрочния им имидж и много други, свързани с тъмната страна на добрата кауза.
Сега цялото внимание на основните играчи на финансовия пазар отново е насочено към дисциплината на капитала и инвестициите в бързо развиващия се енергиен комплекс, разбира се, с акцент върху подобряването на неговата екологичност и отговорност.
Вече може да се каже, че надутият балон на климатичния дневен ред се спука.
Събитието засегна самия център на финансовата пирамида на САЩ и други страни от Г-7. Правителствата все още продължават инертно да разпределят средства от обеднели бюджети в свой ущърб за мащабни проекти, които са в застой по средата без изглед да бъдат завършени, а частните инвеститори отдавна са се отказали от това, което носи само загуби и срам.
Превод и редакция: БЛИЦ