Начало Последно добавени Кои известни българи ни напуснаха през 2024-та?

Кои известни българи ни напуснаха през 2024-та?

от evrokradec
0 коментара

Годината скоро ще остане зад нас, но споменът за хората, които ни напуснаха, ще продължи да живее в сърцата ни. Те оставиха следа, която ще вдъхновява поколенията напред – личности, отдали живота си на развитието на българската култура, изкуство, спорт, наука и духовност.

С този текст ще почетем техния принос и ще си припомним техните дела, които изградиха основите на нашето общество и обогатиха националната ни идентичност.

На 16 декември 2024г. на 72 години почина българската телевизионна водеща и разследваща журналистка Маргарита Михнева. Издъхнала е в клиника в Женева, Швейцария.

На 2 декември почина скулпторът Минчо Минчев, на 79-годишна възраст. Творбите му са основно в областта на скулптурната композиция и портрета. Преподавал е по скулптура в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

На 1 декември загубихме д-рКонстантин Чернев – доайенът на хепатогастроентерологията в България, на 80-годишна възраст. Чернев посвети целия си професионален живот на хепатогастроентерологията, и началник на Клиниката по вътрешни болести и хепатогастроентерология в УМБАЛ “Софиямед” от нейното основаване до смъртта си.

Ноември месец почина професор Божидар Божинов. Той беше пoчeтeн пpeдceдaтeл нa Бългapcĸaтa acoциация зa гeoтexничecĸo и тyнeлнo cтpoитeлcтвo. След себе си той остави ключови проекти с изграждането на софийското метро. Най-значимият е тoзи нa мeтpocтaнция “Cepдиĸa ІІ”, ĸъдeтo ръковoди ĸoнcтpyĸтopcĸия eĸип.

Загубихме художникът Владимир Коновалов на 83-годишна възраст на 11 ноември. „Владимир Коновалов е сред големите майстори на рисувания разказ в България. Художник и автор на исторически комикси, той e един от художниците на култовото списание „Дъга“ и по-късно на „Проектът Дъга“. Роден е в Лувен, Белгия. Член на СБХ от 1976. Последно работи върху комикс по „Записки по българските въстания“, споделиха от екипа на Съюза на българските художници СБХ.

Професор Владимир Пилософ почина на 10 ноември на 79 години. Пилософ е дългогодишният председател на Българската педиатрична асоциация.

Почина уважаваният хирург-онколог д-р Илия Полихронов на 22 октомври, един от най-изтъкнатите специалисти в диагностика и лечението на заболяванията на млечната жлеза. Полихронов е бил и дългогодишен член от екипа на Отделението по хирургия на гърда към Клиника по гръдна хирургия.

Тази година изпратихме и режисьора Николай Волев, на 78 години, който загина при трагичен инцидент след падане от прозореца на жилището си в София. Волев е режисирал някои от най-обичаните и български филми като „Козият рог”, „Господин за един ден”, „Да обичаш на инат” и „Маргарит и Маргарита”. Освен режисьор, Волев беше и актьор:гледали сме го в серии на “Селцето”, в “Прилив на нежност”, “Мечтатели” и “Far from Berlin”. Казва за себе си “Живях и продължавам да живея волно. Не се подчиних на никого, освен на собствената си съвест”.

Операторът и режисьор Радослав Спасов почина на 20 октомври на 81 години. Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: „Мера според мера“, „Лачените обувки на незнайния воин“, „Авантаж“, „Вилна зона“, „Време разделно“, „Служебно положение ординарец“, „За къде пътувате?“. Той е режисьор на „Сирна неделя“, „Откраднати очи“, „Пеещите обувки“.

България се сбогува с музиканта Кирил Маричков на 11 октомври – “Патриархът на българската рок музика”. Маричков почина на 11 октомври при трагичен инцидент, след като падна от сцената в село Селановци преди концерт на “Фондацията”. Винаги ще бъде запомнен с невероятните си текстове и песни.

На 1 октомври почина Евгени Георгиев – златният медалист от Европейското първенство за трансплантирани. В продължение на 18 години Евгени живее с присадено сърце, а още 2 години преди това – с изкуствено. Той беше начело на Алианса на трансплантираните, от години се бореше за стимулиране на донорството и търсеше възможности за рехабилитация и спорт на пациентите с присадени органи.

Отиде си световноизвестната цигуларка Стойка Миланова на 29 септември. Преподавала е 5 години в държавна консерватория във Венецуела от 2005 до 2010. Тя е била и професор в Националната музикална академия.

Само два дни по-рано изгубихме невероятната пианистка Марта Деянова на 77-годишна възраст. От самото начало на професионалната си кариера Деянова печели престижни конкурси и предприема концертни турнета из цяла Европа, Северна и Южна Америка и Азия. Свири на престижни сцени, включително в Карнеги хол в Ню Йорк.

Почина легендарният футболист на "Славия" Михаил Мишев на 25 септември. След края на състезателната си кариера остави диря и като треньор.

Архитектът и художник Благой Атанасов загуби живота си на 24 септември. Произведения на Благой Атанасов (Bo Simeon) са притежание на частни колекции в Ню Йорк, Вашингтон, Лондон, Мюнхен, Хамбург, Виена, Женева, София и др.

Иван Вукадинов, единственият български художник, който влиза в Американската енциклопедия за модерно изкуство, ни напусна на 22 септември на 92- годишна възраст.

Иван Гарелов, легендата на българската журналистика, почина на 3 септември. Журналистът беше транспортиран по спешност в неврореанимацията на университетската болница в средата на юли след черепно-мозъчна травма на 81 години.

Писателят Иван Тренев, автор на над 50 книги поезия и проза, почина на 1 септември след продължително боледуване. 92-годишният поет, писател и художник е международно признат и е удостоен с награди от редица конкурси.

Актьорът Велико Стоянов си отиде на 17 август. Стоянов е участвал в над 100 филма, сред които са и “Мила от Марс”, “Време разделно”, “Господин за един ден” и много други.

Илко Иларионов, актьорът и авторът на стихосбирката “Намерих те утре”, почина на 4 август. Има написани над 30 пиеси, поставяни на театралните сцени в България и в чужбина. Част от тях са “Космонавти”, реализирана от Държавния сатиричен театър – София, с участието на Стоянка Мутафова и Георги Калоянчев през 2005 г., “Молба до Господ” през 2003 г. в ДКТ “Иван Радоев” – Плевен със Стоянка Мутафова и Васил Попов, “Готината банда” в ДКТ “Иван Радоев” – Плевен през 2004 г. и други.

Загубихме и легендарния вратар на на Ботев (Враца), ЦСКА и националния отбор на България Илия Вълов. Вълов е починал на 62-годишна възраст в болница във Враца на 13 юли. Вълов се превърна в легенда на “червените” през 1989, когато отрази два удара при дузпите срещу Рода и изпрати ЦСКА на полуфиналите в КНК. Той има 74 мача за отбора.

На 25 юни си отиде художникът Генчо Симеонов (1931 – 2024) – един от доайените на съвременната българска карикатура, с траен принос за нейното развитие и международно признание през последните 50 години, съобщиха от Съюза на българските художници (СБХ).

На 84-годишна възраст почина режисьорът Злати Златев, дългогодишен директор на Държавен куклен театър – Варна. Той е носител е на орден „Кирил и Методий“ ІІ степен и е режисьор на над сто постановки у нас и в чужбина.

На 24 април ни напусна Виолета Василчина – изкуствовед, специалист в областта на приложните изкуства, съобщиха от Съюза на българските художници. Кончината й е огромна загуба в професионалната сфера, коментираха от организацията.

На 13 март почина духовният глава на страната, патриарх Неофит I, оставяйки цялата страна в траур.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец