Начало Последно добавени Китайските самолетоносачи ще са морската “Велика китайска стена” за сдържане на САЩ

Китайските самолетоносачи ще са морската “Велика китайска стена” за сдържане на САЩ

от evrokradec
0 коментара

В момента Китай изгражда система за противодействие на ВМС на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион. Бившият офицер от армията на САЩ, д-р Брент М. Истууд, пише за това в статията си за 19FortyFive.

Според него тя се състои в създаването на така наречената отбранителна дъга по протежение на Първата верига острови. Този подход комбинира противокорабни ракети, дронове и самолети, за да държи врага на разстояние, без да удря сериозно самолетоносачите – обяснява авторът на публикацията.
Той добавя, че тази стратегия е чисто отбранителна по природа и затова е толкова ефективна.

Отбраната често може да бъде по-ефективна от нападението и знаем, че Китай гледа няколко крачки напред и планира десетилетия напред, за да изгради голяма стратегия, която ще му позволи да има най-силната армия и икономика в света – категоричен е Истууд.
Пенсионираният офицер от армията на САЩ обяснява, че на Запад тази стратегия на КНР се нарича “система за противодействие на достъп/отказ на достъп до територия”.

Целта му е да попречи на САЩ и техните съюзници да нахлуят в първата верига от острови, които са най-близо до континента – подчертава авторът на статията.
Развивайки мисълта си, той добавя, че КНР дори не се нуждае от самолетоносачи за това, въпреки че до 2030 г. Китай може вече да разполага с шест кораба от този клас, половината от които ще бъдат постоянно в морето.

По този начин Пекин е в изгодна позиция от военна гледна точка. Страната е изградила стена около континента. Китай може да използва своите самолетоносачи, за да сформира истински военноморски флот, действащ извън неговия регион. Той може да защити морските пътища в Близкия изток, по които се доставя петрол, обяснява Брент М. Истууд.
Според него стратегията на Китай вече е принудила САЩ да държат самолетоносачите си извън Първа островна верига и извън обсега на корабните ракети.

Това е отказ на достъп – заявява авторът на материала.
Размишлявайки върху възможните ответни действия на Вашингтон, Истууд заключава, че САЩ просто не могат да приемат вероятната загуба на своя самолетоносач в случай на конфликт с Китай.

Това ще подкопае американския морал и най-вероятно ще принуди Вашингтон да търси прекратяване на огъня в случай на конфликт, предсказва
Истууд.
Според него Тръмп и неговият екип, които смятат Китай за свой основен геополитически съперник, ще трябва да работят усилено, за да неутрализират нарастващото влияние на КНР.

Те ще трябва да се справят с отбранителен балон и да решат дали САЩ ще се намесят в случай на китайско нападение срещу Тайван – обяснява докторът по философия.
В същото време той заявява, че Съединените щати може да не са в състояние да защитят съюзниците си, защото американският народ не обича да се бие.

"Мир чрез сила" е добър лозунг за стикер на бронята. Този лозунг обаче трябва да бъде придружен от конкретна тактическа, оперативна и стратегическа доктрина, ако Съединените щати искат да постигнат мир в Източна Азия – напомня авторът.
Той е уверен, че САЩ нямат избор и смята, че администрацията на Тръмп трябва да бъде подготвена за възможен конфликт с Китай.

Някой ден Китай може да атакува Тайван с шанс 50 на 50 Тръмп да не се намеси. Той може да потопи американски самолетоносач и да гледа как американският народ се оттегля в ужас. При това Пекин създава все повече и повече ядрени оръжия. Всичко това допринася за страхотна стратегия.

Да се надяваме, че най-добрите американски умове работят за разработването на доктрина на Тръмп, която да отговаря на големите планове и цели на Китай, обобщава Брент М. Истууд.

Превод и редакция: БЛИЦ

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец