Начало Последно добавени Защо скачат цените на жилищата в този наш голям град

Защо скачат цените на жилищата в този наш голям град

от evrokradec
0 коментара

С близо 16% са поскъпнали имотите във Варна и региона. Данните са за второто тримесечие на тази година спрямо същия период на миналата. Така жилищата в морския град остават едни от най-скъпите в страната след тези в София. Според експерти скокът на цените се дължи и на по-големия брой сключени сделки – с 5 на сто повече спрямо предходната година.

Кои са другите причини за поскъпването на имотите и какви жилища търсят купувачите

Сред най-предпочитаните апартаменти във Варна са тези с гледка към морето. Макар и значително по-скъпи, те често се продават още “на зелено”. Купувачите избират бъдещото си семейно жилище и по други критерии.

Драгомир Пенчев: "За мен най-важното е локацията, инфраструктурата и добрата сграда".
Преслава Петкова: “Аз държа повече на обзавеждането и на панорамата, тъй като е нашето жилище и ще я виждаме всеки ден”.

При добра оферта, купувачите са склонни да направят компромис с малки недостатъци на имота. Най-бързо обаче се продават завършените апартаменти.

"Можем да определим довършените имоти, обзаведени, като най-ликвидната стока на пазара на недвижими имоти, защото човекът може веднага да влезе и да използва имота", казва пред БНТ Владислав Манов, мениджър “Продажби” в агенция за недвижими имоти.

Варна се нарежда на 103-то място сред 150 града в Европа по цени на жилищата. Квадратният метър на средно голям апартамент в центъра на града струва около 2060 евро. На пазара има и по-бюджетни варианти.

"Най-осреднената цена на жилищни имоти най-вече двустаен, тристаен, четиристаен апартамент, най-масовите, е около 1850 евро", обяснява Добромир Ганев, Национално сдружение “Недвижими имоти”.

Очаквано поскъпване

Според експерти, поскъпването на имотите се дължи на предстоящото влизане на България в еврозоната.

"Другата причина, свързана с точно тези очаквания, е намалялото предлагане на вторични имоти. Хората, които са физически лица и собственици на имоти, някои от тях спряха офертите си, изчаквайки покачване на цените", добавя Ганев.

От сектора не очакват нов скок на цените през следващите месеци, но са сигурни, че жилищата няма да поевтинеят. Отчитат и друга тенденция.

"Увеличава се броят на финансиранията от страна на банки в общия обем от сделки. Ако допреди време от 100 сделки 55 бяха с финансиране от банка, сега този процент нараства над 65%", коментира Манов.

След като БНБ затегна правилата за отпускане на ипотечни кредити обаче, очакванията за следващата година са за по-малко сделки, финансирани през банков заем.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец