Затворничка разказа за ада зад решетките, след това е още по-зле

В препълнените британски затвори цари хаос, а правителството говори за скандал.

Бивш затворник разказа за „Дойче веле” за ужасните условия зад решетките.

Франческа Фаторе прекарва почти 4 години в затвора за трафик на наркотици. Тя си спомня, че жените са извеждани от килиите си само веднъж на ден.
„Абсолютен хаос. Знаете, има хора от всякакви среди и с различни престъпления. Щом отворят вратите, е като да пуснат животните от зоопарка”, споделя Франческа, цитирана от Нова ТВ.
Килията ѝ е била проектирана за един човек, но заради пренаселеността е трябвало да я дели с друга затворничка. Тя разказва, че много жени около нея страдали от психични проблеми. Във Великобритания случаите на самонараняване сред затворници са рекордно високи.
„Оставаш сам със мислите си. А ако си от хората, които не се справят добре със самотата, както беше при мен в началото, това е ужасно, защото когато си заключен цял ден, просто премисляш всичко до безкрай”, казва Фаторе.

Правителството наследило кризата

Министърът на правосъдието на Обединеното кралство – Шабана Махмуд, защитава правителството и поддържа тезата, че то е избрано едва през юли и е наследило кризата.

„Това правителство ще изгради затворите, които предишният консервативен кабинет обеща, но не успя да построи. Но трябва намерим трайно решение на кризата, да бъдем честни – това е нещо, което моите предшественици не направиха. Не можем да излезем от тази ситуация просто като строим повече. Присъдите трябва да насърчават нарушителите да се откажат от престъпленията. Трябва ни комбинация от наказания и стимули”, каза тя.
Заради орязването на бюджетите от предишното правителство все по-малко затворници получават възможност да продължат образованието си в затвора, а качеството на обучението се е влошило през последните години според правителствения анализ.

Възможностите за работа също са оскъдни. Лондонската верига кафенета Redemption Roasters е един от малкото работодатели, готови да дадат шанс на затворници.

Ново престъпление е по-малко вероятно

Макс Дубиел, който е част от фирмата, споделя: „Ако имаш работа след излизане от затвора, или в рамките на първите шест седмици, вероятността да извършиш повторно престъпление е наполовина по-малка, в сравнение с хората, които нямат работа.”
Кафето се пече в самия затвор. Затворниците се обучават като баристи. Само четири процента от тях извършват повторни престъпления в рамките на една година, в сравнение с над 30% в страната. Новото правителство се стреми да разшири подобни програми.

Франческа Фаторе се надява да изкарва пари като ютубър. Вече има известен успех с канал, посветен на помощ за жените затворници. Тя застъпва идеята за общественополезен труд вместо затвор за по-леки престъпления. Но според нея основното предизвикателство остава намирането на работа.
„Дайте на хората шанс. Ако ме наемете, ще работя десет пъти по-усърдно от вас, защото ще съм благодарна за възможността. И ще искам да докажа, че сте взели правилното решение”, призовава тя.
Франческа Фаторе се смята за късметлийка – в затвора е получила терапия, която ѝ помогнала да се откаже от наркотрафика. Тя се надява, че в бъдеще ще има повече помощ и обучение за останалите.

Related posts

Шефът на ДАНС съобщи за нещо страшно по Коледа – ето какъв опасен човек е задържан

Той е малък, но вече знае! Ученик в схема на ало измамите

Голяма новина за Байдън, ето какво му се случи СНИМКА