Д-р Радко Тоцев: Ракът на маточната шийка може да бъде открит, преди да се е появил

Поводът отново да сме в Майчин дом е да напомним, че безплатните прегледи за рак на маточната шийка ще продължат до 23 декември включително.

Това е най-голямата скринингова кампания за превенция на злокачествените новообразувания, която обхваща жени от 20 до 49 години. За прегледа в „Майчин дом-Медицински център“ ЕООД в София на улица „Здраве“ 2д не е необходимо предварително записване или направление.

Единият от специалистите, които извършват безплатните прегледи е д-р Радко Тоцев, акушер гинеколог с 15 годишен опит и множество специализации.

Годишно в България, според статистиката, заболяват около 700 жени от рак на шийката на матката и 200 от тях умират. Това може би се дължи на факта, че не е имало скринингова кампания.

Точно така. Самото заболяване на рак на маточната шийка е заболяване, което цивилизованият свят върви по път, който да го изкорени. Може да имаме пример в Австралия. Благодарение на тяхната дисциплина и ваксинация, се предполага, че до 30 години няма да има такова заболяване. Но в България, за жалост, резултатите и данните са други. Това, което вие казвате, е един такъв добър, оптимистичен брой.

Нашите данни е малко по-голям процентът, но въпреки това смея много да заявя, че се радвам, че има такива подкасти, защото ние трябва да образоваме хората в посока на профилактика. Това е нещо, към което целият цивилизован свят върви и всичките страни светят в зелено, което е много нисък процент на логични заболявания, именно благодарение на тяхната система на профилактика.

Ракът на маточната шийка е един от онкологичните процеси, които за жалост светят в червено при нас, както и в основна част от Източна Европа.

Трябва ли да има някакви симптоми жената, за да ви посети и какви са те?

За жалост симптомите са късни. Свързани с кървене, с болка по време на полово сношение. Генезата на това заболяване е свързана с HPV (човешки папилома вирус).

Откривател на връзката между него и карцинома на маточната шийка е немският лекар проф. Харалд Цур Хаузен, който през 2008 година е получава Нобелова награда за това си откритие, толкова значимо за човечеството.

За жалост, в България ние все още отричаме тези достижения и имаме голям отлив от ваксинацията. А тя е единственото средство, което човечеството е намерило да се справя с вирусите.

В момента, в който вирусът навлезе в ДНК на човешката клетка, ние няма какво да направим. И заради това и ваксинация за хепатит, и за HPV, и за всички вируси, е единствената ефективна профилактика – да може да обучим имунитета, да се справи с този агент, така че да не се случи заразяване.

Но много майки се боят да ваксинират децата си.

Ваксинацията се извършва между 9 и 14 години в България. Искам да похваля нашата държава, защото ние имаме най-добрата ваксина, която се предлага в момента в света.

Тя обхваща над 90% от патологичните щамове на HPV, които са причинители за развитие на това заболяване. Нека да кажем че ваксинацията е първична профилактика. За да е ефективна тя, трябва над 80% от населението в съответната възрастова група да бъде ваксинирано, за да имаме ползи от нея.

В момента вече в Западна Европа се ваксинират и момчетата.

Те нямат маточна шийка, както знаем, но при тях има честота на карцином на ануса, на пениса, на гърлото, пак причинени от HPV. Също така самата ваксинация обхваща и най-различни доброкачествени образования, като кандиломи, брадавици, което пак е един бонус.

И аз, в лично качество, моите деца ги ваксинирам. Голямата ми дъщеря е ваксинирана, синът ми предстои. Защото смятам, че това е бъдещето. Ако искаме не да лекуваме болестите, а да ги предотвратим.

Има ли връзка между появата на рак на маточната шийка и ранните полови контакти или безразборните такива?

Има. Връзката е в унисон с заразяването с човешки папилома вирус. Когато имаме един партньор, вероятността той да ни предаде някакъв вирус е в нисък процент.

Когато те са 10, 20 или повече, вероятността вече е много по-голяма. Също така има връзка между HPV заразяването и наличието на съпътстващи най-различни инфекциозни причинители.

За да се интегрира ДНК-то на HPV инфекцията е необходимо някаква ранева повърхност на маточната шийка, която често пъти се среща при най-различни инфекциозни състояния.

Раното стартиране на полов живот естествено удължава експозицията на този вирус. Това, което е хубаво е, че той ни дава едни около 10 години време, през което ние имаме възможност да проследим тези пациенти, да видим при кои ще се получи някакво изменение, някакви няма се получи.

HPV не значи рак, трябва да се кара. Но в 99,7% от карциномите на маточната шийка се визуализира и се детектира HPV инфекция. Това е огромният скок, за който е получена Нобеловата награда.

В около 10-14% от всички, които са заразили с HPV имат високорискови щамове. Нискорисковите са свързани с доброкачествените изменения, кондиломи, брадавици и подобни. Високорисковите целево атакуват тъканите в маточната шийка, като променят интегрират се в ДНК и променят механизма, по който клетките се регулират.

Клетките имат регулация да започне функциониране и да прекратят своя живот. Когато една клетка става дефектна, имунната система я разпознава и я унищожава. За жалост, HPV инфекцията променя тези механизми.

Тя потиска гените, които са отговорни за умиране на тази клетка и тя продължава да функционира и започва едно деление, което вече я превръщано в ракова.

Само папилома вирусът ли е причина за рак на шийката на матката или има и други причини?

Основният причинител е той. Това е 100% доказано. Не всички жени се заразяват от HPV. Доказано е, че около 85% от жените в някакъв етап от живота са заразявани. Но тук идва моментът на имунитета.

Ние имаме имунитет, който се справя с тези проблеми, с тези възпаления. Когато имунитетът е потиснат, а той може да е потиснат от ХИВ, от ревматологични заболявания, тогава честотата е много по-висока.

Трябва да се отбележи, че тютюнопушенето е един от факторите, които увеличава честотата на всички видове рак. Именно този механизъм. Честотата на половите сношения също рисков фактор, заради вероятността да се заразим.

Също така липсата на скрининг, липсата на преглед. Тоест ние имаме един 10-годишен период, в който ако не отидем на доктор и се разболеем, сме пропусни възможността да излекуваме нещо, преди това да е станало онкологично заболяване.

При тези безплатни прегледи, доколкото знам, взимате цитонамазка. Правите ли същевременно и тест за папилома вирус? Или него човек може да си го плати допълнително?

Тестът за папилома вирус все още не е вкаран в нашия алгоритъм на лечение. Това е един голям пропуск. Нашата гилдия на акушер-гинеколозите алармира за това от много години.

Това, което е интересно при заболяването на маточната шийка е, че обикновено става между 20 и 30 години. Пак казвам, ние имаме към десетина години, в които след заразяване организмът се справя и той го потиска. Дори да изследваме пациентката, тя е слиза негативна. Идеята е да хванем пациентите, при които този вирус се активира вторично.

Това е една от причините жени, които са над 60- годишна възраст да развият това заболяване. При тях обяснението е спадането на имунитета.

Затова на Запад има много различни протоколи и горе-долу, между 3 до 5 години изследване на HPV е включено в тяхната програма. И то е водещо за това как да бъде отсят този процент, при който би имало някакви изменения.

Цитонамазката ни дава възможност да проверим какво е състоянието на клетките в маточната шийка, в цервикалния канал. Изследвайки тези клетки те ни дават

морфологични данни дали ние наблюдаваме някакви промени в тях. Те могат да бъдат леки, средни, тежки промени. Идеята е да насочим фокуса върху тежките промени, защото те са пред ракови. При тях обратно развитие почти няма.

Тоест ние хващайки този процес в тази крайна фаза преди да се учи рак, излекувайки го, ние спасяваме една жена от това да се лекува от онкологично заболяване. Именно там е смисълът на този тип профилактика с цитонамазка.

Идеята, пак казвам, е ние да не хващаме карцинома в стадии на развито заболяване, а да го хванем в предраковия момент, когато с минимални инвазивни действия излекуваме дадения пациент.

Доколкото знам, в Майчин дом разполагате се с една камера, която може да хване точно предраковия момент. Действително ли е така и въобще как разпознава тези клетки?

Тази камера е част от роботизираната система DaVinci, с която разполага нашата болница. Това е един филтър на камерата, който ние ползваме, за жалост, при наличие на онкологично заболяване.

Съответно имаме много строги параметри, при които ползваме роботизираната система. Тя обикновена се ползва в по-начални стадии, където ние търсим с минимални интервенции от наша страна максимална полза и преживяемост за пациента.

Там има място тази камера. Ние инжектираме специално фосфоресциращо вещество в маточната шийка, което ни показва каналите за първично засягане на лимфните възли. Това са прицелните възли, които ни е махайки и изследвайки ги, ако се окаже, че нямам ракови клетки, ние спираме операцията.

Това е изключително важно за последващия стил на живот на жената, защото ние колкото по-радикална операция правим, толкова по-значително се променя стилът на живот на жената.

Много са факторите, които трябва да вземем под внимание. Хистологичен вариант на тумора, възрастта на жената, наличието на други органи, които да са засегнати от съответното заболяване. Ние се опитваме да направим щадящо операцията, за да запазим максимално сексуалната и детеродната функция.

Пак казвам, моята голяма мъка е, че се налага да лекуваме онкологично заболяване при пациент, при когото е можело да бъде предотвратено. Но когато позволява, когато стадият е такъв, че нямаме никъде засегнати лимфни възли и карциномът е изключително само в шийката, можем да се позволим да отстраним само нея и да запазим матката за бъдещето.

Но това е много специфичен този момент, защото запазвайки детеродните функции, поемаме и риска тази жена да развие рецидив на заболяването.

Заради това спецификите и конкретиката за всеки пациент е много важна.

Ясно е, че роботът DaVinci е много щадящ по отношение на операцията.

Тя е безкръвна, разбира се, по всички световни стандарти. При нея имаме увеличение над 10 пъти и можем да видим микрохирургия на много малки тъкани, много важни тъкани в човешкото тяло, които са отговорни за инервацията на пикочния мехур, на дебелото черво, които в последствие много променя стила на живот.

Ако на една жена изведнъж започна да й се появяват брадавици, трябва ли да тича при вас?

Тази година бяхме на конгрес на Европейската асоциация по колпоскопия. Препоръката е, че няма ограничения за ваксинация срещу HPV.

Тоест ние можем да ваксинираме и 70-годишни пациенти. Само протоколът е различен. Най-добре е да се ваксинират децата преди да са навлезли в полова зрялост. Тогава е най-ефективно.

Но има над 400 типа HPV. От тях високорисковите, слава Бога, не са много. Този, който е интегриран, не можем да го излекуваме. Но поне ще предпазим от останалите типове, което е форма на първична профилактика.

Пак стигнахме до профилактиката. Различава ли се по нещо от обикновен гинекологичен преглед? Има ли елемент на болезненост?

Не, няма никаква болезненост. Сега аз мога да кажа моята мъка. Основните лекари, които обхващат целия брой пациенти в България, са личните лекари. Личните лекари имат ангажимент за ваксинация, имат ангажимент и за онко профилактика.

Когато те ни пратят даден пациент, ние можем да го изследваме, но нашата болка е, че не обхващаме цялата група пациенти в България.

Според мен, трябва цялостно да се промени профилактичният модел, който се изпълнява в България.

Защото, пак ще повторя, средства за ваксинация има. Абсолютно безплатни ваксини, най-добрите, които в момент се предлагат на пазара. А ние не се възползваме. В България антиваксърството взима връх. Не само в България, в цяла Източна Европа резултатите са лоши. Резултатите на другите места по света са отлични.

Там напреднали карциноми на маточната шийка са казуистика. Преживямостта е драстично висока. Когато се хване карциномът само в клетката, е 100% преживямост. Когато се хване в първи стадии, спада на 90%.

Във втори стадии спада на 60%. В трети стадии спада на 30%. В четвърти стадии спада на 15%. В последните стадии, въпреки развитието на медицината, прогнозата не е добра. Трябва да се борим да не трябва да ликуваме тези стадии. Вторичната профилактика е тази, която ние правим – цитонамаска, HPV, колпоскопия, ако е необходимо. Третичната вече – намираме патология. Лекуваме ги с минимално инвазивни средства. И последното е лечение на онкологичната заболяване.

Мога да кажа, че резултатите в България не са добри.

Ако искате да подобрите резултатите в България, имате възможност за безплатен преглед в Майчин дом до 23 декември, включително.

Интервю на Магдалена Гигова

Оператор: Калоян Балабанов

Монтаж: Антон Тончев

Related posts

Дянков потвърди бомбата! Кабинет ще има, а премиерът може да е един от тези тримата СНИМКИ

Закон за компенсациите за небитовите потребители на ток предложи БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА на среща с работодателите

Проф. Киров: Битият – бит, продължението не винаги е приятно за всеки