Доц. Кунчев обяви: Ще ваксинираме безплатно деца, мори ни невиждан коктейл от вируси

Държавата е изпълнила задължението си да осигури безплатни ваксини за грип за хората над 65 години. Всяка година повишаваме броя на внесените ваксини. И в момента сред 4-те хил. общопрактикуващи лекари все още има около 9 хил. ненаправени ваксини. През декември също могат да се направят.

Това каза пред bTV доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

„Друг е проблемът със свободния пазар, където вносителят решава колко да поръча, колко да внесе, колко да продаде. Те печелят от това, нямат сметка да не работят, само че ваксините се поръчват около 1 година предварително. Години наред имаше остатъци ваксини, които те за тяхна сметка унищожаваха“, обясни той.

През последните години интересът към тази ваксина расте, което води до дефицит.

Той посочи, че на среща с министъра на здравеопазването вносителите са помолени да внасят по-големи количества, защото очевидно интерес има. По думите му 480 000 души са си поставили противогрипна ваксина.

„Заявките се правят сега за следващия сезон. Ваксината се прави весеки сезон. Не можете да я съхранявате на склад“, обясни здравният експерт.

Включване на децата в програмата

По думите му, водят се разговори в програмата за безплатните ваксини да бъдат включени и малките деца. „Аз мисля, че няма лекар, който да е против тази мярка. Другото е да променим програмата, да включим и тази стпка, да кандидатстваме, да прояви разбиране Министерството на финансите, да осигури този ресурс. При ваксините не е точно да кажеш, че правиш разход. Ти правиш вложение, което се възвръща многократно“, заяви доц. Кунчев.

Той обясни, че разходите зависят от това каква възрастова група би била включена, но дори и да е за деца до 18 г., парите няма да са толкова много на фона на общия бюджет за здравеопазване.

„До момента, каквото сме разговаряли с колегите, всички считат, че до 18 г. е добре да бъдат обхванати децата. Разбира се, с по-голям акцент на по-малките възрасти", посочи той.

„Назалната ваксина е сравнително нова. Миналата година за пръв я въведохме. Виждаме, че интерсът е голям“, каза той и уточни, че назалната ваксина е по-скъпа.

Той изрази очакване до няколко месеца да има решение дали да бъде променена програмата за противогрипните ваксини и за децата.

Вирусите в момента

Доц. Кунчев заяви, че случаите на грип до момента са малко.

„Много е интересен сезонът. До преди месец преобладаваше все още Covid. Ако 10 души изследваш, 5-6 задължително са Covid. Сега вече той намаля значително, преобладават респираторните вируси.

От 117 изследвани проби на хора от цялата страна имаме 10 положителни за грип – 2 са H1N1, 6 са H3N2, който ще е вероятно причинителят на тазгдишната епидемия, два са от групата „Б“ – „Виктория“, и там голямо разнообразие. 5 положителни за Covid, 4 за респираторно-синцитиалнен вирус, 4 за парагрипни вируси, 21 за риновируси – в момента те преобладават, 5 аденовируси и бокавирус. Това е такъв коктейл, рядко се среща. Обикновено някой предстои“, разкри той.

Очаква се до месец да „надвие“ всички останали.

„Само допреди месец имаше една много дълга кашлица. Сега риновирусите не протичат толкова дълго“, обясни доц. Кунчев.

Той посочи още, че е важно да се установи дали човек е болен от грип или друг вирус, за да може да му се приложи някой от много ефективните препарати навреме.

Много хора продължават да си поставят бустерни ваксини срещу Covid.

Доц. Кунчев изрази задоволство от факта, че е ограничена възможността за безразборно ползване на антибиотици. Хората не могат да си ги купят в аптеките на своя глава. Той изтъкна, че една от най-големите грешки на пациентите е да спрат да приемат антибиотика по-рано, отколкото е предписал лекарят.

"Следват периоди на масови събирания. Човек, който е с видими симптоми, няма място там", предупреди здравният инспектор.

Related posts

Психолог алармира: Фармацевтичните компании търсят само печалба, не купувайте такива лекарства

Зеленски обяви „една от най-големите победи в цялата война“

Страшна драма след ада с линейка край Гоце Делчев