БРИКС е името на глобалния геополитически ред на утрешния ден.
Това мнение изрази пред БЛИЦ геополитическият анализатор доц. Валентин Вацев по повод страните в икономическия съюз.
По думите му, БРИКС е голям проект, който обаче все още не съществува.
"Странен е сюжетът с БРИКС. Той е на ръба на вниманието на хората, защото ние живеем в епизод. Миналото не ни интересува – там са на власт динозаврите и комунистите. Бъдещето също не ни интересува, защото, както е казал Клаус Шваб – никой няма да има нищо и ще бъде щастлив.
БРИКС има нов член, икономиката на страната лети в космоса
Сюжетът за БРИКС за днес изпада от днешния ден – в днешния ден там не става нищо особено. Както са казали анализаторите – днес там няма нищо. Нито обща валута, нито обща политическа платформа, нито общи документи. За БРИКС може да се споменава само в изброителен смисъл. БРИКС е всичко, което не е реално днес. Нещо като нищо.
За БРИКС в този смисъл може да се говори само в бъдеще време. А бъдещото време е някак идеологически обременено от нашите днешни виждания. Журналистите и хората се сещат за БРИКС без да имат дълбок интерес и без да имат дълбоко разбиране какво има да става там. Още повече, че все още нищо не е станало засега.
Днес БРИКС е един много голям и много амбициозен проект. Но той днес не съществува. Нещата, които се проектират за в бъдеще – днес още ги няма. За това е на ръба и на вниманието на интереса", каза анализаторът.
Поглед към бъдещето
"БРИКС е името на глобалния геополитически ред на утрешния ден. Ние сме все още в настоящето обаче и повече ни интересува кога ще имаме правителство най-накрая. Както и други подобни сюжети, които са насочени в крайна сметка към днешния ден. Към безкрайното днес. Затова казах, че живеем в епизод, в който не се признава нито вчера, нито утре.
Днес БРИКС не е почти нищо, само намерение. Но много мащабно, сериозно и амбициозно намерение. Очаква обаче в бъдеще да е името на глобалния геополитически ред на Планетата.
Имало е и други глобални проекти, но отсега се вижда, че ще бъде първият подобен ред, който няма да е дело на англо-саксонски проектиращи кръгове.
БРИКС е днешният образ на НЕ-англо-саксонския световен ред, който предстои да се случи, ако, разбира се, не настъпи някоя глобална унищожителна война.
БРИКС се разширява с 9 нови страни, слага ръка на 41% от световната икономиката
Можем да се съгласим, че днес БРИКС е обещание и не може да предизвика чак такъв интерес. Интересът е дотолкова, че просто е любопитно какво има да става.
Англо-саксонският геополитически ред в момента обаче е в криза на отминаване. Той днес е все по-малко реален, все по-малко обоснован", смята доц. Вацев.
Русия и Китай ще се променят
"БРИКС е един съюз на държави, всяка от които предстои да се променя. Нещата са много подвижни. Тези държави ще се движат не по англо-саксонските норми и мерила.
Там има място за една друга Русия, която все още не съществува. Защото Русия в бъдещето и БРИКС съвсем не е днешна Русия. Същото бих казал и за Китай.
Китай вижда в БРИКС своето бъдеще, но то изразява доста променен свят. Веднага се появява въпросът: Какво ще правят англо-саксите?
Ами нищо няма да правят. Предстои да стане ясно. Четейки документацията на БРИКС виждам не толкова желание да обединят света икономически, колкото нормативно да го обединят.
БЛИЦ зададе въпрос за $1 млн. на доц. Вацев. Той: Идва Трета световна война, а тези две страни имат тайна договорка!
Икономиката разбира се има своето място. Тя винаги ще е важна. Но винаги ще има неща, които обхващат икономиката, но са по-важни от нея. Например подредбата на силовите отношения между страните.
Главният въпрос е: Какво идва след края на глобализацията. Дори в англо-саксонският свят признават, че глобализацията от една страна е победила, но от друга страна тази глобализация се превръща в своя собствена противоположност. И в това няма нищо странно.
Още Платон е казал: Всяко нещо, докарано до неговата крайност, го довежда до неговата противоположност вътре в него. Именно заради победата на глобализацията светът се клъстеризира. Появяват се полюси на власт, на сила и на собственост", посочи той.
Турция опитва да възстанови имперското си величие
Доц. Вацев вижда общо 5 глобални клъстери.
"Това са Обединеният Запад, САЩ, Китай и Русия са четири от тях.
Петият е Турция с нейните изключително мащабни и направо нереалистични проекти. Турция вече се бори за утвърждаването на нов турски имперски ред. С просто око се вижда, че се опитват да възстановят имперското си величие. И това води до проблемите на Ердоган. В най-скоро време очаквам военен сблъсък на силите на Израел и Нова Сирия. Кюрдският проблем се събуди.
Очаквам на територията на Сирия да има сблъсъци между турски и израелски военни, разбира се с подкрепата на САЩ. Доналд Тръмп е категоричен ционист. Подкрепата му за Израел дори не се обсъжда и не подлежи на дебати. Сблъсъците между Турция и Израел ще са може би още през февруари или март", смята доц. Вацев.
Западът също ще е в БРИКС
По думите му Западът също има място в БРИКС.
"БРИКС ще е единствената глобална организация, която ще представлява площадка за разговори, за търговия, за комуникации, която ще обединява петте центъра на силата. Тези пет полюса. Западът и САЩ също имат място там. Има една стара англо-саксонска мъдрост, която гласи: Ако не можеш да попречиш на нещо – трябва да го оглавиш.
Това е стара идея на Ватикана.
БРИКС ще има и англо-саксонско присъствие. В началото на други сили – като Канада. Бъдещата платформа за глобално общуване ще бъде именно БРИКС. Засега е обединеният глас на глобалния юг, с авторитетната роля на Русия и Китай", каза още доц. Вацев.
Николай СПАСОВ, БЛИЦ