Докато Путин плаши с ядрена война, руснаците надигат мощно чашката

Известно е, че Владимир Путин се наслаждава на чаша водка, докато забавлява чуждестранни високопоставени лица, но той на практика е образец на умереност в сравнение с руските лидери от миналото.
Помислете например за Петър Велики, мъж, чиято страст към жените била надмината само от невероятния му апетит към алкохол, който той пиел от изработен по поръчка 1,5-литров потир. Или Борис Елцин, който по време на президентско посещение във Вашингтон беше видян да се препъва по авеню “Пенсилвания”, полугол и да търси пица.
При Путин изглеждаше, че Русия ще бъде преработена в неговия по-сдържан образ. Благодарение на набор от данъчни мерки и контрол върху маркетинга пиенето беше в упадък повече от десетилетие, достигайки ниско ниво от седем литра еквивалент чист алкохол, купен на глава през 2017 г., което е спад от рекордните 20 литра през 2003 г.
Но тези здравни мерки сега са подкопани от друга характерна политика на Путин – войната.
Психологическата жертва от почти три години пълномащабен конфликт сега се смята за отговорна за възраждането на тежкото пиене. Между януари и октомври тази година продажбите на алкохол в Русия достигнаха рекордните 1,84 милиарда литра, според данни, публикувани от регулатора на индустрията, най-високият обем от началото на записването през 2017 г.
Любовната връзка на руснаците с водката – думата е нежно умалително от думата за вода – остава непрекъсната, като националната напитка е лидер на пазара с 0,62 милиарда продадени литра.

Продажбите на тихо вино достигнаха 0,47 милиарда литра, с 22,5 процента повече от 2017 г., докато продажбите на пенливо вино отбелязаха значителен скок от 10,9% спрямо 2023 г. и 61% повече от 2017 г., възлизайки на общо 0,16 милиарда литра.
На глава от населението руснаците сега изпиват еквивалента на осем литра чист алкохол всяка година, според анализ на правителствената статистика от изследователската агенция To Be Exact.
Не е изненадващо, че увеличението на консумацията съвпадна с нарастването на нивата на алкохолна зависимост, отчетено по-рано тази година от държавната статистическа агенция, която отбеляза първото подобно увеличение от десетилетие. От 2010 г. до 2021 г. диагностицираните за първи път разстройства, свързани с употребата на алкохол, са намалели от 153 900 на 53 300. Но през 2022 г. тази цифра отново започна да расте, като лекарите поставиха 54 200 диагнози.
Руското министерство на здравеопазването заяви, че пандемията COVID-19, по време на която хората бяха затворени в домовете си месеци наред, „наруши тенденцията към по-ниска консумация на алкохол“.
Въпреки че това без съмнение е вярно, то пренебрегва въздействието, причинено от месеците война и нарастващия тоталитаризъм в руския живот, който съпътства конфликта.
“Социалните и икономически катаклизми, засилените геополитически конфронтации и санкциите донякъде забавиха напредъка в намаляването на прекомерната консумация на алкохол”, каза пред “Комерсант” Руслан Исаев, който ръководи базирана в Москва клиника за наркомани.
Притесненията от загуба на любим човек, мобилизация в армията или задържане за говорене могат да бъдат добавени към нарастващата заплаха от ядрена конфронтация със Запада.
Във вторник Кремъл обяви, че е понижил прага за атомен удар срещу Запада с актуализация на доктрината на страната за ядрените оръжия, за да позволи използването им като отмъщение за атаки на нейна територия с оръжия, доставени от Запада.
В същото време Русия за първи път започна производството на мобилни бомбоубежища, които предпазват от ядрен взрив.
Неговите дизайнери казват, че KUB-M може да “осигури 48 часа защита от ударна вълна и светлинно излъчване на ядрен взрив, проникваща радиация и радиоактивно замърсяване”, както и “падащи отломки, опасни химикали и пожари”.
Но по-важна характеристика може да бъде дали има или не шкаф за напитки.

Related posts

Дянков потвърди бомбата! Кабинет ще има, а премиерът може да е един от тези тримата СНИМКИ

Закон за компенсациите за небитовите потребители на ток предложи БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА на среща с работодателите

Проф. Киров: Битият – бит, продължението не винаги е приятно за всеки