Начало Последно добавени Грандиозен финал: Изкопаха нова ценна находка на Перперикон

Грандиозен финал: Изкопаха нова ценна находка на Перперикон

от evrokradec
0 коментара

Финал на археологическия сезон на Перперикон. Във вторник сутрин свещеният град изглеждаше изключително магично, целият беше обгърнат в мъгла.

През последните пет месеца текат най-мащабните разкопки, провеждани някога там. За първи път те продължиха до средата на ноември. Археолозите работят както на 40 градуса, така и при минусови температури.

Разкритата площ е повече от декар в южния квартал на Перперикон и в така наречената Ареа Сакра.

„Имаме струпване на свещени, езически храмове от трети и четвърти век. Открити са шест храма на различни божества, които са групирани около олтара на Дионис“, обясни археологът проф. Николай Овчаров пред bTV.

Тази сутрин е направено последното откритие – намерен е саркофаг.

”На Перперикон всичко е едно върху друго. Гробницата, която в момента се копае, е от 13-и век – много по-късно, когато в руините на старите езически храмове, се създават къщи и гробове“, посочи археологът.

Дълъг сезон

През този сезон са намерени близо 1000 находки от най-различни периоди, сред тях са християнски кръстове и готически изображения.

Според проф. Николай Овчаров дългият сезон е бил особено успешен.

„Вече имаме една грандиозна зона между Акропола – в най-високата част, и между базиликата, която е построена в края на пети век“, коментира той.

„На Перперикон си дават среща всички религии. Зрителите виждат нещата от античния и средновековния период, но отдолу има и праисторическо светилище, от което също излязоха много интересни находки“, посочи проф. Овчаров.

Стена е разделяла християнските от езическите храмове в южния квартал

Каменна крепостна стена, широка близо два метра, е разделяла голямата базилика от края на 5 век и изградената до нея епископска резиденция в южния квартал на Перперикон от езическите храмове. Това каза проф. Николай Овчаров пред БТА. Той допълни, че стената е включвала може би десетки декари, като към момента е проследена само до откритият преди години нимфеум.

Той обясни, че разкритата площ в южния квартал е над декар, с което на близо 100 процента е изпълнена поставената в началото на разкопките цел – връзка между акропола и разкритата през 2016г. базилика.

Проф. Овчаров припомни, че с разкриването на езически храмове в южния квартал през предходната година, а и наличието на по-ранни там, още през 2023 г. се заговори как пространството се оформя като една Area Sacra (Свещен квартал) с 6 езически храма на площ не по-голяма от два декара, два олтара за жертвоприношения и базилика с епископска резиденция.

„Тазгодишните разкопки потвърдиха напълно това, което говорехме през предишните години. Вече мога да кажа, че към храма на Тракийския конник, към храма на виното, разкрит през 2022 г., към храма на Митра, на Предците, разбира се и олтара на Дионис, около който се развива всичко това, сега прибавяме още един храм“, обясни проф. Овчаров, като допълни, че откритият през септември олтар за кървави жертвоприношения е част от открития последно езически храм.

До храмовете се е стигало по пътя, идващ от Виа Егнация към Перперикон. Археологът припомни как през 3-4 век първо се е преминавало покрай откритият вече нимфеум в най-долната част и се е стигало покрай останалите храмове до акропола на скалния град.

Триумф на християнството

По думите му, изградената в края на 5 век трикорабна базилика е „апотеоз на победилото християнство“. През 7-8 век по време на общата криза във Византия сградите на Перперикон биват изоставени, но през 10-12 век има ново „оживяване“ на южния квартал на скалния град. Тогава базиликата от 5 век е преправена.

Създадени са и много сгради, които по думите на археолозите не са много ясни като очертания. Така се стига до 13 – 14 век или времето на Средновековния Перперикон, когато базиликата още веднъж била преправена, като всички останали сгради са изоставени и се създават разкритите и представени в началото на октомври вкопани жилища, които проф. Овчаров оприличи като „град на хобитите“.

Освен архитектурните открития, проф. Николай Овчаров представи и находки от проучванията. Сред тях са представената вече ажурна бронзова апликация с цяла евангелска сцена – раждането на Божия син, християнски кръстове, над четиристотин монети, езически артефакти и предмети от бита.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец