Правителството предлага множество промени в Закона по движение по пътищата.
„Заложената основна цел е предложените изменения и допълнения, е повишаване на безопасността на движението по пътищата, ограничаване и поставяне началото на тенденция за трайно намаляване на броя на загиналите и ранените от пътнотранспортни произшествия, увеличаване на превантивния ефект, подобряване на ефективността от контролната дейност, ограничаване на усещането за безнаказаност в нарушителите на правилата за движение“, посочват от правителствената информационна служба.
Законопроектът обхваща следните основни изменения и допълнения:
Регламентират се подробно стойностите на максимално разрешената скорост за движение в населено място, извън него, автомагистрала и скоростен път за различните категории, към които спадат управляваните от водачите моторни превозни средства.
Въвеждат се и нормативни изисквания и регламентация на нарушение на средна скорост, като за място на извършеното нарушение се счита участъка от пътя, за който то е установено.
Прецизират се някои от правилата за движение по пътищата в населените места – регламентиране на зони, в рамките на които да важи едно и също ограничаване на скоростта от 30 км/ч на всички превозни средства.
Въвеждат се конкретни задължения към стопаните на пътя оглед подобряване на организацията на движението след строително-ремонтни дейности своевременно отстраняване на временни пътни знаци заменяне на увредени знаци, предпазни съоръжения, почистване на пътното платно и др.
Предлага се и въвеждането на изискването водач, навършил 17-годишна възраст, да шофира с придружител.
Предлага се отмяна на изискването за поставяне на стикер на знак за сключена задължителна застраховка Гражданска отговорност" па автомобилите и за носенето па контролен талон към знака.
Въвежда се и по-детайлна законова регламентация на издаваните разрешения за провеждане на допълнително обучение за възстановяване на контролни точки.
Въвежда се допълнително изискване към оборудването на превозните средства с пожарогасители.
Предлага се отмяна на досега действащия Правилник за прилагане на ЗДвП, след като част от разпоредбите му бъдат уредени на законово ниво – например систематизиране на правилата за знаците, маркировките и светофарите, другите средства за сигнализация, опознавателни знаци, поставяни на превозните средства.
Регламентират се на законово ниво всички случаи на прекратяване на регистрацията на регистрирано ППС и се създават условия за облекчаване на административната тежест върху гражданите и бизнеса.
Предложено е улесняване на процедурите по съобщаване и връчване на издадените електронни фишове и наказателни постановления.
За нарушения, за които е предвидено наказание лишаване от право да се управлява МПС, се предвиждат нови административни мерки за временно отнемане на СУМПС за всички случаи, за които законодателят е предвидил такова наказание.
Предложена е и промяна в размера на налаганите наказания, както по отношение на лишените от право на управление, така и по отношение на наказанието глоба, като се фиксират и техният размер.
Предвижда се и изменение на ЗАНН., с което да бъде улеснен процесът на връчването на съответните наложени наказания, включително и възможността за връчване на отпечатан дигитален образ на издаденото наказателно постановление.
Предложена е възможност за осъществяване на контрол от органите на МВР с необозначени превозни средства – той ще се извършва от полицейските органи, изпълняващи служителите си задължения в униформено облекло.
Предвиден е и информационен обмен между компетентните за осъществяване на контролна дейност органи.