Начало Последно добавени Банките обявиха кои услуги скачат за ЧНГ, някои двойно нагоре ТАБЛИЦА

Банките обявиха кои услуги скачат за ЧНГ, някои двойно нагоре ТАБЛИЦА

от evrokradec
0 коментара

Доминото с растящите цени след Нова година не спира. След поскъпването на тока, водата, газта, телекомуникациите, хляба и други храни, и банките обявиха вдигане на таксите за услугите си, пише "Марица".

Промените в тарифите се анонсират предварително на сайтовете на финансовите институции и със съобщения до клиентите и влизат в сила от определена дата.

Подобно на договорите с мобилните оператори, физически и юридически лица могат да се откажат от договорите за платежни услуги с банката, стига писмено да депозират желанието си преди датата на влизане на промените.

Банките са задължени да информират клиентите си за предстоящи промени в условията на рамковия договор, сключен между тях, в срок не по-малко от два месеца преди датата, на която е предложено промените да влязат в сила.

Най-голямата банка по активи у нас ОББ съобщи, чесчитано от 1 април ​прави промени в част от тарифата за частни лица, очаквано в посока нагоре. Поскъпват често използвани услуги, и то на каса. Внасянето на място на суми до 2000 лева досега се тарифираше с такса от 2 лева.

От април това ще е минимумът и вече ще се начислява процент от сумата. В случая – 0.25 на сто, но поне 2 лева. Това означава, чеако внесете точно 2000 лева, ще трябва да платите комисиона от 5 лева, или над два пъти повече.

За теглене на суми до 10 000 лева досега плащахме 0.6% от сумата, но минимум 6 лева. И занапред минималната такса се запазва, но процентът се променя на 0.7 на сто. Или, ако трябва да изтеглите 10 000 лева в брой, вместо с 60 лева, ще трябва да се бръкнете със 70 лева.

Месец по-късно,от 1 май, се въвежда и нова такса – за вноска на банкомат на ОББ. Тя ще е в размер на 0.20 лева плюс 0.05% от внесената сума. В цифри –ако внесете 500 лева, услугата ще струва 0.45 лева, вместо да е безплатна.

За сметка на това обаче картодържателите с дебитни карти "Мастеркард" получават по-високи дневни лимити за теглене на пари в брой от банкомат – вместо стандартните 1000 лева, още толкова. А тези с "Виза" могат да плащат стоки и услуги за 6000 лева дневно вместо за 4000 лв.

Подробно с промените можете да се запознаете ТУК.

От новата година с промени в таксите и комисионите е и Банка ДСК. Откриването на сметка в банката струва 6 лева, а месечната поддръжка на сметката с издадена дебитна карта е2.99 лева. Тегленето на каса на пари в брой се тарифира с минимум 7 лева или 0.70% върху цялата сума.

Касовите операции в търговските банки от години поскъпват. Идеята е така клиентите да се пренасочат към дигиталните канали на финансовите институции и да извършват част от операциите сами, без участието на служител.

Но има такива услуги, които не могат да се извършват онлайн – като например преброяване и уедряване на монети и банкноти. За тази работа банката ще удържи 6% от преброените монети или минимум 24 лева. А ако трябва да се проверят чрез детектор банкноти, които обаче няма да се внасят по сметката на клиента, теслата е голяма – по 1.20 лева на всяка банкнота, което обезсмисля операцията.

Пощенска банка също редактира тарифата за такси и комисиони за физически лица и бизнес клиенти в първите дни на новата година. Промените обаче ще влязат в сила в средата на март.

Откриването на стандартна разплащателна сметка поскъпва с 99 стотинки – до 6.99 лева. Толкова ще ви вземат и за откриване на спестовна сметка. Промени има и при внасяне и теглене на пари на каса, както и за пакетни програми, които обаче вече не се предлагат, но пък имат “заварени” клиенти.

Подробно с промените можете да се запознаете ТУК.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец