По празници сме свикнали на тежки трапези с мезета и питиета, много добро настроение, но често не си даваме сметка, че това е и времето на тротоарната екзема и махмурлукът. Проявява се по празници, след празници, а понякога даже и без тях. Какви са вариантите да се справим?
Изтрезняването за трима приятели от различни краища на Северозапада изглежда спорна тема.
Според Георги Стоилов сред най-ефективните лекове срещу махмурлук са зелева чорба и ракия.
А цярът срещу махмурлук и тротоарна екзема в Монтанско си има точно име.
"Това по принцип е така наречената армеева чорба и тя се използва много добре за изтрезняване или бульон-трезве още се нарича и по моя край се прави с кисело зеле ситно нарязано и естествено печена люта чушка", заяви Стефан Стаменов.
Кисело зеле с морска сол, което се претака докато вкисне – това е рецептата на Георги Стоилов.
"А по врачански се нарича Бисмарк. На много места ще я чуете и като армеева чорба. Името идва от това, че едно време войниците на Бисмарк забелязали, че оцеляват, защото са яли повече кисело зеле обаче. И наредил да се яде точно това", споделя хумористът Дедо Скръц.
Дали това е историческа истина или не, в случая даже няма значение, защото чорбата има много вариации. Врачанският начин изглежда най-богато. Слага се олио, ситно нарязан праз лук, магданоз, който тук наричат мерудия и задължително за още аромат – препечена люта чушка.
Понякога обаче има и по-луксозни добавки. "Слагам непременно ядки. С малко хляб става като основно ядене", допълни врачанинът.
А докато тримата я приготвят по по-вкусния начин, дори спорният въпрос дали се пие за наяждане преди ракията, с нея за мезе или след нея за изтрезняване остава.
"И кафето става при изтрезняване, обаче то товари черния дроб", казва още Стаменов.