Археолози разкриха голяма мистерия: Ето как е изглеждала Клеопатра СНИМКИ

След повече от 2000 години спекулации, археолозите вярват, че са открили "истинското" лице на Клеопатра, една от най-важните фигури в историята.

Мраморен бюст, за който се смята, че е на легендарната египетска царица Клеопатра VII, беше намерен по време на скорошни археологически проучвания. Бялата мраморна статуя, която изобразява жена, носеща кралска корона, е била под стените на древния храм Тапозирис Магна в Западна Александрия, Египет.

Мраморната статуя, която е достатъчно малка, за да се побере в ръката на човек, показва жена, носеща кралска корона. Катлийн Мартинез, археолог, която ръководи египетско-доминиканския екип, който проучва мястото, смята, че тя изобразява Клеопатра VII, пише в изявление на египетското министерство на туризма и антиките, съобщава livescience.com, цитиран от "Труд".

Клеопатра VII (живяла от 69 до 30 г. пр. н. е.) е последният владетел от династията на Птолемеите, която започва, когато Птолемей I Сотер, един от генералите на Александър Велики, управлява древен Египет през 305 г. пр. н. е.

Съмнения, че е Клеопатра

Други археолози обаче не вярват, че бюстът изобразява Клеопатра VII, се казва в изявлението, като се отбелязва, че статуята може да представлява принцеса или друга кралска особа жена. Захи Хавас, който е бивш египетски министър на антиките и не участвал при намирането на находката, но е правил разкопки на мястото в миналото, смята, че бюстът не датира от времето на Клеопатра.

"Погледнах внимателно бюста. Това изобщо не е Клеопатра; това е от римско време", каза Хавас в имейл до Live Science. По време на династията на Птолемеите фараоните са изобразявани в египетски, а не в римски стилове. Римският период в Египет започва през 30 г. пр. н. е. след смъртта на Клеопатра. Гробницата й така и никога не е открита.

Тапосирис Магна е град, основан около 280 г. пр. н. е. близо до Средиземно море с редица редица храмове, посветени на Озирис и Изида, наред с други божества. Фрагмент от друг бюст, изобразяващ крал, носещ "Немес" – украшение за глава, което минава през главата и се спуска до раменете, е намерен близо до женския бюст в храма в Тапосирис Магна, се казва в изявлението. Не се уточнява обаче за кой крал става въпрос.

Related posts

Тази страна отряза големите мераци на Тръмп, той заплаши с военна намеса

The Economist: Тече путинизация на Централна Европа

Блинкен със страхотна новина за войната в Газа