Начало Последно добавени Актьор уби семейството на Галя, а тя започна да брои паметниците, за да направи черна…

Актьор уби семейството на Галя, а тя започна да брои паметниците, за да направи черна…

от evrokradec
0 коментара

Жена, чиято сестра и цялото й семейство загиват в автомобилна катастрофа, започва да брои крайпътните паметници на загиналите в катастрофи у нас и да събира точните им координати в черна пътна карта на България.

„След като сестра ми загина в катастрофа заедно с цялото си семейство преди пет години, ние също сложихме паметник на мястото на сблъсъка.

Забелязах, че край пътищата у нас има страшно много такива монументи. Навсякъде са из България. Ако всички се съберат в една карта, реално ще се види колко болка и мъка има заради войната по пътищата“, обясни Галина Петрова пред „Телеграф“.

Първоначално Галя обмисля да събере всички паметници в сайт, но после решава да създаде фейсбук група, където всички близки на загинали да могат чрез гугъл мапс или стрийт вю да качат точното местоположение и снимка на паметниците.

Войната по пътищата

„Проблемът с войната по пътищата се неглижира с години“, казва Петрова. Групата стартирала на 20 октомври, защото точно тогава се навършвали пет години от фаталния сблъсък, в който загива сестра й заедно с двете й деца и съпруга й.

„Ако имаше закони и строг контрол, това нямаше да стане. Писала съм до НС и петиции и каквото се сетите, но нищо. И затова този път реших да направя Черна пътна карта, за да видят нашите народни избраници и институции колко много са черните точки на тази карта и най-накрая да сложат край на това“, категорична е Галя.

„Само на една отсечка от 25 километра между Смядово и Шумен аз преброих седем паметника. Аз често минавам оттам. Снимките върху тях са обикновено на млади хора“, обяснява Петрова.

Според почернената сестра катастрофите у нас са се превърнали в огромен бич.

„Защо този проблем се неглижира от толкова много години“, пита се тя. „Паметниците в крайпътните канавки се увеличават с всеки изминал ден.“

По думите й държавата може да се справи с войната по пътищата, стига да иска. Според нея взимането на шофьорска книжка от категория Б е изключително лесно.

„Шофьорите, които имат свидетелства за управление на ТИР например ходят по-често на прегледи, на очен преглед и на психо и пр. Все пак щом като има толкова висока смъртност – трябва да се затегнат тези неща“, категорична е Галя.

Наказанията за смърт

Според нея наказанията за смърт на пътя също трябва да се преразгледат. „По непредпазливост ли натискаш педала и вдигаш над 100 км/ч в населено място? Това какво е? Тези хора нямат страх от нищо. Те просто знаят, че всичко ще им се размине.

В момента просто си плащаш глобите и след година отново си шофьор. Къде е доживотното отнемане на свидетелството за правоуправление. Те дори като излязат от затвора за убийство на пътя и след няколко години им връщат книжките. Защо?

Не може 3 пъти да те хванат пил и всеки път да казваш, че ще се поправиш. Колко пъти ще се поправяш? Докато убиеш някого? Просто няма логика в държавата с най-голяма смъртност от катастрофи законът към нарушителя да е толкова либерален“, възмущава се Петрова.

По думите й мярката да се отнемат автомобилите на пияни и дрогирани е работеща. Тя е на мнение, че не бива да се намалява възрастта за получаване на свидетелство за правоуправление, а дори напротив – трябва да се увеличи.

Бързи и яростни

„Как може да е отговорно едно 18-годишно момче, което доскоро не е могло да се подписва. Каква отговорност може да носи то на пътя? Колата е средство за убиване в България. Те си играят на „Бързи и яростни“ по пътищата ни“, твърди Галя.

Другата съществена мярка срещу войната по пътищата са камерите.

„Трябва да има много повече камери. Трябва да има на всеки 20 км. Това доказано дисциплинира водачите. Там, където се знае,че има камери, всички намаляват скоростта. И най-важното камерата не можеш да я подкупиш.

Всичко това няма да коства кой знае колко много на държавата. Не може всяка година да загиват по 800-900 човека. Толкова бяха в годината, в която загина сестра ми и семейството й. А преди това бяха по 1100 души. Това за 30 години преход е цял един град.

Челен удар

Жестоката катастрофа, погубила цялото семейство на сестрата на Галя, става на 20 октомври 2019 г. на пътя София – Варна. „Според свидетеля, обадил се на 112, колата, която се е движела насреща, в последния момент навлиза в тяхното платно и ги удря челно.

Не са имали никаква възможност за реакция. Всичко е било смазано до неузнаваемост“, казва Галя. Виновният шофьор – 60-годишният актьор Александър Дятчин, също умира.

„Сестра ми Лидия е била зад волана. С нея в колата са били мъжът й Николай и двете деца – Виктор и Петя, съответно на 10 и на 3 г. Прибирали са се от Елена към Варна. Времето е било ясно, пътят равен. По някаква причина той ги удря и ги оставя на място. Никой от тях не е стигнал дори до болницата.

Секунда невнимание и цяло едно семейство просто го няма“, казва тя. По думите й се предполага, че виновният водач е заспал зад волана, но това били само догадки.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Ние ви информираме първи – всяка новина, анализ и коментар, навреме и навсякъде, за да сте винаги една крачка пред събитията!

Избор на редактора

Последни публикации

2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by ЕвроКрадец