Три църкви в битка за православието в България

Регистрацията в Софийския градски съд на още една православна църква разбуни духовете в държавата. Опасенията на владиците на БПЦ (Българската православна църква) са, че избуялите от Княжевския манастир старостилци ще объркат миряните и ще доведат до разкол. Патриарх Даниил вече стартира масирана кампания срещу най-новото вероизповедание.

Справка на вестник „Телеграф“ в дирекция „Вероизповедания“ обаче показа, че Българската православна старостилна църква (БПСЦ), получила зелена светлина у нас преди Коледа, съвсем не е изключение. Оказа се, че чисто хронологически тя даже не е първата, а е втората православна организация, конкурираща марката на БПЦ. Така излиза, че вече имаме три православни църкви.

В актуализирания списък с 237-те Вероизповедания под № 94 фигурира Истинно православна българска църква (ИПБЦ), регистрирана през 2008 г. Тя се представя от отец Радослав Паскалев, а до 2015 г. от нейно име послания по празници е обнародвал духовникът Сергий, титулуващ се Месемврийски епископ. Религиозната институция е базирана в Пловдив, в два храма – единият, посветен на св. Матрона Московска, а другият на светите Козма и Дамян Римски.

Историята й тръгва след разкола у нас. В момента православната общност от около 1000 християни набира дарения за трети свой храм в Родопите. В магазина на църквата се продават копия на чудотворни икони, други реликви, свързани със свети места, както и шишенца с миро. Предлага се дори елей срещу магии за 8 лева шишенцето.

Отец Радослав сподели, че все още са далеч от целта – изграждане на трети храм в България.

Ненамеса

„Спазваме всички демократически принципи за ненамеса във вътрешните уредби на останалите вероизповедания. Дълбокото ни убеждение е, че всеки има правото на собствена вероизповед и свобода да я практикува“, коментира отецът дискусиите у нас срещу алтернативните православни църкви.

Споделя, че за разлика от БПЦ те нямат духовен глава – патриарх. Църквата им (като общност от вярващи) се управлява от висш църковен съвет, където превес имат миряните. В литургично отношение се движат по древния православен календар (юлиянския), който не е отменен от никой от Вселенските събори.

„Верово се придържаме към древните апостолски принципи и следваме светоотеческото предание от ранните векове на църквата“, гарантира водачът на втората православна БГ организация. По думите му дискусията, която се води у нас отпреди Нова година, е обидна за всички, не само за православните, а и за евангелисти, протестанти и другите деноминации.

„Сякаш сме втора и трета ръка християни“, съжали свещеникът. Мотивира се, че няколко православни църкви отдавна са регистрирани в Русия, Румъния, Сърбия, в Северна Македония и в цяла Америка, но там това нито е считано за юридически прецедент, нито е повод за смут.

Под слънцето

Третото православно вероизповедание, преборило се за място под слънцето (с регистрация на 16 декември 2024 г.) след 10-годишна сага, е БПСЦ.

То е далеч по-влиятелно, защото в неговата орбита функционират 14 храма в цяла България, а в някои от тях има свидетелства дори за чудеса. Твърди се, че тези старостилци представляват между 50 000 и 70 000 вярващи. Оглавяват се от Триадицки митрополит Фотий (Росен Сиромахов). За център се сочи княжевският девически манастир „Покров на Пресвета Богородица”.

Календар

Историята на религиозната институция тръгва от 1968 година след приемането от патриарх Кирил на Грегорианския календар. Това е възприето от двама архимандрити като отстъпление от истинното православие и те се отлюспват от БПЦ. През 1990 г. старостилците намират подкрепа в сродна организация в лицето на гръцкия Синод на противостоящите.

И благодарение на настъпилите демократични промени у нас излизат от нелегалност. В следващите години къде явно, къде негласно клирици на БПЦ ги толерират. Третата източноправославна църква се противопоставя на срастването с държавата. Освен Грегорианския календар старостилците не одобряват, че на висши духовни постове в Българската патриаршия има агенти на бившата Държавна сигурност.

Другата разделителна линия е икуменизмът – хората на Фотий анатемосват дори диалога (да не говорим за общението) с представители на други християнски църкви като католици или протестанти. А това се харесва и на много клирици на БПЦ.

Монопол

Българската православна църква-Българска патриаршия липсва в регистъра с религиозните институции. Юристи разясняват, че БПЦ получава правен статут въз основа на самия закон (ex lege) от 2003 г. Чл. 10 казва, че БПЦ е юридическо лице и е изразител в България на източното православие.

Последното становище на Европейския съд по правата на човека обаче гласи, че никоя организация не може да има монопол върху дадено вероизповедание. Именно това даде зелена светлина и за регистрацията на третата православна институция.

Нови католици конкурират властта на папата

Духовници старокалендарци коментират, че и другите традиционни за България вероизповедания съществуват в условия на конкуренция. Католическите църкви са общо три, но всъщност са четири.

Причината е, че т. нар. официална Римска църква и тази по източния обряд (униатите, които признават върховенството на папата – б.а.) действат с една обща регистрация, дело на монсеньор Христов Пройков. За сърцата и спасението на душите на католиците отскоро се борят още две нови институции. Това са „Старокатолическа църква на Източния и западен обред“ и „Българска старо католическа църква“.

Справката с фермана с религиите у нас показва още, че наред с официалното Мюсюлманско сунитско ханефитско изповедание действа и нашумялата секта “Мюсюлманска общност Ахмадия“.

Будистите празнуват Нова година на 14 януари

На 14 януари четирите регистрирани будистки организации у нас ще честват Махаянската Нова година.

Болшинството от регистрираните религиозни организации в Софийския градски съд (СГС) обаче са християнски. Най-много са протестантските, представени от различните евангелистки течения. В тяхната духовна орбита в страната функционират баптистки храмове (практикуващи водно кръщене само на възрастни), както и лютерански (проповядващи спасение чрез вяра, а не чрез заслуги и дела).

Маронитите също са представени у нас чрез “Светата Дева на Ливан“. Китайските християни, въртящи търговия в кв. Илиянци, също си спретнаха църква през 2013 г.

Има и общности, които смесват езотерика с християнство. Такава са дъновистите. „Общество Бяло братство“ е регистрирано под сакралното за тях число 7.

Related posts

Закон за компенсациите за небитовите потребители на ток предложи БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА на среща с работодателите

Проф. Киров: Битият – бит, продължението не винаги е приятно за всеки

Зеленски обяви за нова военна помощ от западните съюзници, ето на каква стойност ще е