С устройство за 40 лв. задигат колата ни за 20 секунди, тези марки са най-уязвими ВИДЕО

Автокрадците стават все по-креативни. Под прицел са нови коли, които се оказват доста лесни за плячкосване и то само за няколко секунди. Ивет Пеева си купува втора кола за 3 години. "Предишната ми я откраднаха", споделя жената, станала жертва на автомобилни крадци.

Всичко се случва на неохраняем паркинг в Благоевград. "Оглеждам се и колата ми я няма. Започвам да се съмнявам, че не помня къде съм я паркирала. Но се оказа, че са я откраднали", разказва тя в ефира на NOVA.

Всичко се случва около 21:30 часа вечерта. "Нормално време. Хората все още са навън. Полицията стигна до извода, че наистина е открадната. Крадците просто се качват в колата и преминават бариерата най-безцеремонно", твърди Ивет.

Тол камери

Тол камерите са засекли последния маршрут на откраднатата кола – от Благоевград към Перник. Но след това следите ѝ се губят. Оказва се, че крадците могат да прихванат сигнала от ключа на колата на метри от входната врата на собственика ѝ.

"Това е една намотка, която изисква един човек да я държи с две ръце и да я разпери", обяснява как действа устройството автомобилният експерт Александър Стоянов.

Бърза проверка в известни китайски сайтове показва, че такова устройство струва между 40 и 50 лева. На крадците им са необходими едва няколко секунди, за да отворят вратите на колата и да я запалят, смята автоекспертът.

Най-уязвими са конкретна марка английски джипове, разпространени и в България. Автомобилни експерти съветват да се постави допълнителна защита на колата.

Как МВР противодейства на автокражбите? Какви коли се крадат по-често и как можем да се защитим? Темата коментира началникът на сектор "Престъпления, свързани с МПС" при ГДНП главен инспектор Свилен Трифонов.

15 кражби на денонощие

"През 2006 година се крадяха около 5250 автомобила на година. Над 50% от тях само на територията на София. Тоест са се крадяли по 15 автомобила на денонощие в цялата страна и около 9 автомобила в столицата", заяви той.

По думите му тенденцията в момента е "доста по-оптимистична". "През 2023 година са откраднати 1300 автомобила, което е 3,5 автомобила на ден за цялата страна.

Запазва се обаче тенденцията 50% от кражбите да са на територията на столицата. Тоест крадат с епо около 2 автомобила на ден в цялата страна", подчерта главен инспектор Трифонов.

"Основно се крадат автомобили, които могат да се реализират на пазара. За съжаление има все по-скъпи автомобили, които изчезват

Става въпрос за коли, чиято цена е около 200-300 хиляди лева. Но също така са апетитни и 10-годишни автомобили, които се реализират на пазара за авточасти втора употреа", обясни той.

Технически познания

Главен инспектор Свилен Трифонов обясни и какъв е профилът на автокрадците. "Това са хора, от които се изисква да имат технически познания. Да са умели шофьори. При тях има приемственост и тази професия "автокрадец" се предава", заяви той.

И допълни: "Подобни кражби няма как да са спонтанни. Те са си планирани. Автомобилите се набелязват предварително. Първото най-важно нещо, което трябва да се направи, това е да се сдобиеш с устройството, което може да отключи алармената система и да запали двигателя.

Кражбите стават в зависимост от пазара. Няма как да се открадне един скъп автомобил, ако нямаш идея какво ще се случи с него.

С устройство, което е на пазара от 3 години, се атакува смарт системата на колата, и тя може да се открадне за около 20 секунди. Крадените коли се изнасят за Йордания, Сирия и Дубай".

Related posts

УНИАН: Руски войски напират да пробият до Купянск, град Волчанск вече го няма

Армията ни влиза в акция: Свикват запаса!

При нови избори в НС влиза още една партия, следва шокиращо разместване