ОЛАФ и Кьовеши погнаха наш бизнесмен за измама с близо 2 млн. евро

Офисът на Европейската прокуратура в София е внесъл обвинителен акт в Софийския районен съд срещу мениджър на българска компания за опит за измама, включваща проект на стойност 1,92 млн. евро за подкрепа на предприемачи в Африка, който е финансиран от Европейския съюз (ЕС), съобщават от институцията.

Ответникът е обвинен в предоставяне на невярна информация с цел получаване на средства за проект, финансиран от Европейския фонд за развитие, който е насочен към подпомагане на действия в развиващи се страни в Африка, Карибите и Тихоокеанските страни и отвъдморските страни и територии.

Случаят е докладван на Европейската прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши, от Европейската служба за борба с измамите (OLAF).

Африканска връзка

Фактите по случая датират от 2021 година, когато Министерството на планирането, статистиката и регионалното интегриране на Република Конго обявява покана за участие в обществени поръчки за придобиване на оборудване, предназначено за подкрепа и обучение на предприемачи в секторите на царевицата, хранително-вкусовата промишленост, дървения материал и преработката, с финансовата подкрепа на Делегацията на Европейския съюз в страната, пише в съобщението.

Компанията, победител в търговете, трябва да осигурява трактори, лемежи, сеялки, устройства за поливане, системи за компостиране, инкубатори за яйца, машини за белене на царевица и други прибори, изброени в поканата за участие.

Според изискванията на обществената поръчка, оборудването трябва да бъде с произход държава членка или територия, която е упълномощена от програмата.

За да отговори на изискванията на проекта, обвиняемият подал оферта, в която декларирал, че по-голямата част от оборудването е с произход България. Според разследването обаче това не било вярно, се посочва в съобщението. Проверка показва, че някои от артикулите са с произход Китай, като в някои случаи производителите не съществуват. Офертата на българската компания е била отхвърлена след констатирани нередности.

Зад решетките

Ако бъде намерен за виновен, обвиняемият може да получи между 1 и 6 години затвор и глоба в размер между 1000 евро и 5000 евро (2000 лева и 10 000 лева).

Всички заподозрени се считат за невинни до доказване на противното пред компетентните български съдилища, се посочва още в съобщението.

Европейската прокуратура (EPPO) е независимата прокуратура на ЕС, която отговаря за разследването, наказателното преследване и осъждането на престъпления срещу финансовите интереси на ЕС.

Related posts

От ДБ издадоха какво се случва с преговорите за кабинет и ще участват ли

Жестоко убийство смрази България: Милена тръгна за работа, но падна на снега с нож в гърдите и разбита глава СНИМКИ

Лидерът на “Якудза” се призна за виновен в трафик на ядрени материали пред съда в САЩ