На прага на зимата: Иде масово разселване на украинци, ето защо

Всякакви допълнителни руски атаки срещу енергийната система на Украйна могат да предизвикат нова вълна от масово разселване с наближаването на зимата. Това заяви хуманитарният координатор на ООН в Украйна Матиас Шмале, цитиран от "Ройтерс".

"Докато войната наближава третата си зима, цивилните са по-уязвими, отколкото през всяка друга зима по време на конфликта поради руските удари по енергийната система и умората на донорите”, обясни той.

"Истинското безпокойство е, че ако отново бъде атакуван енергийният сектор, това може да е повратна точка за по-нататъшни масови движения, както в страната, така и извън нея”, предупреди Шмале.

Всяко по-нататъшно разселване би увеличило броя на настоящите 3,6 милиона души, които в момента са разселени в Украйна, и на над 6-те милиона, които са избягали отвъд нейните граници заради конфликта, който започна през февруари 2022 г.

"Около 65% от собственото производство на енергия в Украйна в момента е преустановено поради руските удари. Това е повече, отколкото в същия период на годината през 2022 г. или 2023 г.”, отчете Шмале.

В момента Украйна разчита най-вече на електроенергия, генерирана от нейните ядрени централи, а по-рано тази седмица нейният мрежов оператор въведе ограничения на мощността за бизнеса – първи подобен ход от август след масивна руска атака с ракети и дронове.

ООН и партньорите прилагат Плана за хуманитарна реакция през зимата, целящ да отговори на спешните нужди чрез доставяне на гориво и други предмети, за да помогне на хората да се отопляват.

"Създадени са и убежища, известни като "точки на непобедимост“, където жителите могат да се стоплят и да пият чай”, посочи Шмале.

Той изрази особена загриженост за хората, блокирани във високи сгради, и тези с увреждания и възрастните хора, живеещи близо до фронтовата линия в Харков и Херсон.

"Досега хуманитарните работници са достигнали до около половината от целевите 1,7 милиона души, но недостигът на финансиране ограничава усилията", обясни Шмале.

Тази година ООН е получила за Украйна 1,8 милиарда долара от търсените 3,1 милиарда долара – по-малко, отколкото през 2022 и 2023 г.

"Така че тенденцията е очевидно низходяща, но все още получаваме много пари в сравнение с други кризисни ситуации и нашата молба е това да се запази, защото войната не е свършила“, изтъкна Шмале.

Related posts

УНИАН: Руски войски напират да пробият до Купянск, град Волчанск вече го няма

Армията ни влиза в акция: Свикват запаса!

При нови избори в НС влиза още една партия, следва шокиращо разместване