На Острова става страшно заради този ход на правителството

В Обединеното кралство разбунтували се фермери заплашват да блокират пристанищата и по този начин да лишат супермаркетите от храни в знак на протест срещу повишаването на данъците от лейбъристкото правителство.

Вестник “Сънди телеграф” съобщава, че сред фермерите се наблюдава значителна ескалация на настроението срещу обявения бюджет от министъра на финансите Рейчъл Рийвс.

Рийвс обяви 20 процента данък наследство върху активи на фермерите, възлизащи над 1 милион паунда. Увеличението на данъка засили опасенията, че обикновените семейни ферми ще бъдат принудени да прекратят дейността си, а това не предвещава нищо добро за лейбъристите в селските райони на местните избори през май догодина.

Някои фермери вече обсъждат планове за предприемане на по-радикални действия. Един от тях е заявил пред британския вестник, че вече има дискусии за евентуални блокади на пристанища и центрове за разпределение на храна.

Преминаването към блокада на пристанищата би било отзвук на широко разпространените протести в цяла Европа по-рано тази година, когато фермерите използваха трактори, за да блокират белгийското пристанище Зебрюге, както и маршрутите до пристанища в Германия.

Такива протести, които бяха срещу ниските цени на храните, тежката бюрокрация и търговията с държави извън ЕС като Украйна, също се проведоха във Франция, Испания, Нидерландия и Полша, където фермерите използваха своите камиони и трактори, за да блокират пътища и гранични пунктове.

Агенция “Ройтерс” пък съобщава, че Франция ще затваря фабрики – очаква се това да засегне “хиляди работни места”, предупреди през уикенда министърът на промишлеността Марк Ферачи, тъй като втората по големина икономика в еврозоната е затънала в дълбока рецесия.

Коментарите на Ферачи дойдоха само няколко дни след като “Мишлен” и “Ошан”, два от най-големите работодатели в страната, обявиха съкращения, предизвиквайки притеснения, че безработицата може да нарасне отново след години на подобрение.

“Няколко сектора са в тревожна ситуация”, каза Ферачи, подчертавайки трудностите в химическата, автомобилната и металургичната промишленост. По думите му тези проблеми се дължат до голяма степен на “много силна международна конкуренция”, която не била справедлива, тъй като тези отрасли са силно субсидирани в Китай и Съединените щати.

Производството на френските фабрики е в постоянен спад, пише “Ройтерс”, позовавайки се на бизнес проучвания. Според агенцията спадът се усилва и от рязкото намаляване на поръчките за износ, геополитическото напрежение и забавящата се световна икономика.

Миналата седмица производителят на гуми “Мишлен” обяви, че ще затвори две от френските си фабрики, което ще засегне приблизително 1200 служители, оправдавайки се с азиатската конкуренция и нарастващите цени на енергията в Европа.

Related posts

УНИАН: Руски войски напират да пробият до Купянск, град Волчанск вече го няма

При нови избори в НС влиза още една партия, следва шокиращо разместване

Армията ни влиза в акция: Свикват запаса!