Критичен момент и лоши новини от ЕК за България

Лоши новини за България долетяха от Европейската комисия (ЕК).

Дигиталното обучение на възрастни, слабият прием на деца в ясли под 3 години и високият процент на младежи, които нито учат, нито работят – това са основните предизвикателства пред България, посочени във втория пакет на Европейския есенен семестър.

"България е изправена пред предизвикателства, свързани с обучението, които се отразяват на заетостта на някои групи и пречат на растежа и конкурентоспособността", се казва в доклада на ЕК за страната ни.

В него се посочва, че процентът на участие на възрастни в обучението е сред най-ниските в Европейския съюз (ЕС). Този пункт се определя като "критичен" за България.

Освен това едва 35,5 на сто от възрастните у нас имат основни дигитални умения спрямо 55,6 на сто за ЕС през 2023-ра година.

Нисък е и делът на деца под 3 години, които се обучават официално в ясли – 17,4 на сто спрямо 37,5 на сто за целия ЕС, което би могло да се отрази на дългосрочната перспектива за обучение на подрастващите. Макар да се отчита подобрение при социалното включване и закрила, остават значителни предизвикателства.

Процентът на деца в риск от бедност и социално изключване за миналата година е 33,9 на сто спрямо 24,8 на сто за Общността и остава висок, въпреки спад от 8,3 на сто спрямо предходната година.

Отбелязва се, че трудовият пазар е добър предвид намаляващото население и има исторически рекордна заетост – 76,2 на сто спрямо 75,3 на сто в ЕС.

Същевременно разликите между регионите варират между 85,5 на сто като най-добре справящи се до 67,2 на сто за тези, които са най-зле. Въпреки че има спад през последните години, делът на младежите, които нито учат, нито работят, за миналата година е 13,8 на сто при 11,2 на сто в ЕС.

Related posts

УНИАН: Руски войски напират да пробият до Купянск, град Волчанск вече го няма

Армията ни влиза в акция: Свикват запаса!

При нови избори в НС влиза още една партия, следва шокиращо разместване