За първи път от 1700 години: Падна голяма тайна за Дядо Коледа СНИМКИ

Трудно е да си представим коледните и новогодишни празници без Дядо Коледа. За негов прототип се смята Свети Николай Мирликийски, починал през 343 г. За първи път от 1700 години учените успяха да покажат как изглежда той.

Отбелязва се, че не е оцеляло нито едно изображение приживе на този светец. Описван е като дядо, който наказва непослушните деца и награждава тези, които се държат добре, с подаръци. Учените твърдят, че известният модерен образ на Дядо Коледа се основава на илюстрация на Томас Наст за списание Harper's Weekly в началото на 1863 г., пише Mirror.

Типичният образ на Дядо Коледа, който имаме днес Снимка: Pen News

Учените казват още, че Николай Мирликийски е епископ, живял в първите векове на християнството. Той живее според учението на Исус Христос и го защитава, като дори рискува живота си, уточнява Glasnews.bg.

„Той предизвикваше властите, включително римския император, за този избор. Той помагаше на нуждаещите се толкова често и ефективно, че когато хората търсеха символ на добротата на Коледа, той беше запомнен не само от християните от всички народи“, каза експертът по животите на светците от Хос Луис Лира.

Изображение на Свети Николай от 13-ти век от манастира Света Екатерина, Египет Снимка: Pen News

Според водещия автор на изследването Цицерон Мораес лицето на светеца било силно, нежно и широко едновременно.

Снимка, показваща текущата работа по създаването на лицето

„Черепът има много здрав вид, създавайки силно лице, тъй като размерите му по хоризонталната ос са по-големи от средните. Това доведе до „широко лице“, което е изненадващо в съответствие с поемата от 1823 г. Тази характеристика, съчетана с гъста брада, много напомня на фигурата, която си представяме, когато мислим за Дядо Коледа“, добави той.

За да реконструират лицето на Николай Мирликийски, те използвали данни, събрани през 50-те години на миналия век. Първо, въз основа на тези данни черепът му е реконструиран с помощта на 3D технология.

Реконструкция на черепа на Дядо Коледа

Резултатът е два комплекта изображения: единият в сива скала, а другият артистичен – добавяйки елементи като брада и облекло, вдъхновени от иконографията на Свети Никола. Останките на светеца обаче разкриват не само лицето му.

„Той очевидно е страдал от тежък хроничен артрит в гръбначния стълб и таза и имал удебеляване на костите на черепа му, което може да причини чести главоболия, според този източник диетата му се състояла главно от растителни храни“, отбелязва Цицерон Мораес.

Приживе Свети Николай е бил епископ на Мира, в днешна Турция. Приписват му се различни дела, включително спасяването на три момичета от проституция, като плаща зестра за всяко, което им позволява да се оженят. Твърди се също, че е възкресил три деца, убити от месар, който ги е мариновал в саламура и е планирал да ги продаде като свинско месо. Първоначално погребани в Мира, костите му по-късно са пренесени в Бари в Италия, където остават днес.

Related posts

УНИАН: Руски войски напират да пробият до Купянск, град Волчанск вече го няма

Армията ни влиза в акция: Свикват запаса!

При нови избори в НС влиза още една партия, следва шокиращо разместване