Германия остава “болният човек” на Европа

От вече две години германската икономика стагнира, а и прогнозите за бъдещето не са оптимистични.

Ще остане ли Германия „болният човек“ в Европа и през 2025 година? Кои са факторите, които могат да съживят конюнктурата?

Банковата анализаторка Гертруд Трауд казва пред АРД: „Вече от две години няма растеж, а ако се вгледаме в детайлите, виждаме, че расте само държавното потребление. Частните компоненти не се развиват, съответно лошо е настроението сред потребителите и фирмите“.

Институтът за германска икономика предполага, че през тази година германската икономика ще продължи да стагнира и ръстът u ще е само 0,1 процента. Прогнозата на Организацията за икономическото сътрудничество и развитие (ОИСР) в Европа е по-оптимистична – за плюс от 0,7 на сто. Но дори той да бъде достигнат, Германия ще остане на опашката сред развитите индустриални държави.

"От икономическа гледна точка Германия остава „болният човек“ на Европа", смята икономистът Карстен Бржески.

Търговски войни

„Годината ще бъде белязана от търговски войни, от търговско напрежение, от това, че икономиката на САЩ ще стане значително по-привлекателна, така че редица германските компании все повече ще се ориентират към САЩ. В Европа все още има война. А в Германия няма редовно правителство. Въпреки лошото състояние има надежда, че след парламентарните избори в края на февруари икономиката отново ще тръгне нагоре.

Надежда за икономиката има и по линия на потреблението. Инфлацията спадна, а заплатите донякъде нараснаха значително. Президентът на мюнхенския институт ifo Клеменс Фуст обаче подчертава, че домакинствата все още пестят – от грижи за бъдещето. „Въпреки това мисля, че все пак една част от техните приходи ще се излеят в потреблението и това може да подкрепи конюнктурата.“, добавя той.

"Опасенията са големи. Но може да се случи и нещо съвсем друго", посочва Трауд, цитирана от Труд.

„Може геополитическото напрежение да спадне, а сигурността в планирането да се увеличи. Към това може да се добави и технологичният напредък, който би довел до увеличаване на производителността в глобален мащаб.“, допълва тя.

За германската икономика това би могло да означава, че растежът в най-добрия случай ще достигне един процент, което би разсеяло мрачните облаци на хоризонта, обобщава германската обществено-правна медия.

Related posts

Жестоко убийство смрази България: Милена тръгна за работа, но падна на снега с нож в гърдите и разбита глава СНИМКИ

Лидерът на “Якудза” се призна за виновен в трафик на ядрени материали пред съда в САЩ

Кога може да съдим авиокомпания